Премиерът Бойко Борисов нареди на министъра на икономиката Трайчо Трайков да провери по кои договори за приватизация държавата безвъзвратно губи шанса да си върне парите. |
"Трайков, да се посочи по кои договори безвъзвратно сме загубили шанса като държава да си приберем парите, които е трябвало към бюджета, кои са се облагодетелствали и кои длъжностни лица умишлено са проспали това време, защото това е с умисъл", разпорежда премиерът.
От думите му става ясно, че държавата е в състояние да си върне 5 пъти по-малка сума от това, което реално е трябвало да получи, ако чиновниците си бяха вършили работата. Борисов цитира синдикатите, според които под формата на неустойки по договори за приватизация държавата има да взима 1.5 млрд. лв. Според обединената агенция за приватизация и следприватизационен контрол става дума за 600 млн. лв. Хазната има реални шансове да си върне не повече от 300 млн. лв. "Огромна далавера за стотици милиони левове!", възкликва Борисов.
Сред най-фрапиращите примери на проспан от държавата интерес са "Кремиковци", БТК и прословутите РМД (работническо-мениджърски дружества). Пропуските за хазната от завода за стомана възлизат на около 400 млн. лв., безвъзвратно загубени, коментира икономическият министър Трайчо Трайков. Ако се стигне до разваляне на сделка по линия на работническо-мениджърската приватизация, държавата не просто няма да вземе пари, а дори ще трябва да връща милиони и да получи една задлъжняла компания.
Едва през ноември м. г. кабинетът "Борисов" заведе дело пред Парижкия арбитраж за дължимите от приватизацията на БТК 80 млн. евро. Не е ясно обаче какво се случва с процеса. Отговорникът по казуса - финансовият министър Симеон Дянков, обяви през юни, че вече е избрана адвокатската кантора, която ще представлява България. Претенцията на държавата е по т.нар. клоу-бек клауза в договора. Тя предвиждаше при препродажба на телекома хазната да получи 10% от горницата над 300 млн. евро. БТК бе продадена за жълти стотинки на "Вива Венчърс" през 2004 г. Тогава учреденото в Австрия дружество за покупката на телекома плати 230 млн. евро за 65% от капитала. Три години по-късно Тор Бьорголфсон придоби опция за покупката на "Вива" и препродаде БТК на AIG за 1.1 млрд. евро. Така за горницата над 300 млн., което са 800 млн. евро, държавата има право да получи 80 млн. евро.
---------НЕЕФЕКТИВНОСТ-------
Агенцията за приватизация е сред най-неефективните в държавата. За първите шест месеца на годината тя е внесла в хазната едва 14.24 лв. На този фон обаче нейните чиновници получават рекордни заплати. Заетите по трудов договор във ведомството през 2009 г. например са взимали 2270.87 лв. средно месечно. Въпреки слабата ефективност в областта на раздържавяването, кабинетът се надява да събере догодина от разпродажби 400 млн. лв.