Четири часа не стигнаха вчера на социалните партньори да изгладят всички противоречия по пенсионната реформа. Във вторник преговорите ще продължат. В края на заседанието лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев коментира, че увеличението на социалната вноска с 1.8% не е най-големият препъникамък. По-същественият въпрос бил за възрастта и стажа, по който има проект, но не е станало ясно дали той се приема. В края на срещата той е помолил партньорите да се уточнят по кои точки са стигнали до решение, но до това не се е стигнало. Тренчев допълни, че не са водени преговори за увеличение на осигурителните вноски с 1.8%, защото това е решение на кабинета.
В проекта за споразумение е записано, че стажът за пенсия ще започне да расте с по 4 месеца на година от 2015 г. и за мъжете ще стане от 37 на 40 г., а за жените - от 34 на 37 г. От 2024 г. пък ще се вдига възрастта с по 6 месеца, докато стигне съответно 65 г. и 63 г. От 2017 г. се предвижда увеличение с 2% на вноската в допълнителното задължително осигуряване в универсалните фондове. Но тези стъпки ще бъдат възможни само ако се стигне до споразумение за работещите при тежки условия с право на ранни пенсии. От догодина те трябва да получават срочни пенсии от личните си партиди в професионалните фондове, докато изпълнят общите условия за пенсия през НОИ.
В края на миналата седмица от професионалните фондове обявиха, че могат да изпълнят закона и да поемат ранните пенсии. Според синдикатите обаче при срещите си с техните ръководства вчера те са признали, че не могат да дават прилични пенсии, и са поискали изплащането им да започне от 2014 г. "Това означава дефицитът в НОИ да продължи да расте. Нашето предложение е от догодина вноската за професионалните фондове от 12% за първа категория и от 7% за втора категория да отива в НОИ. Целта е до 2015 г. малко по малко средствата или активите на професионалните фондове да се прехвърлят в универсален фонд в НОИ, който да поеме ранните пенсии", обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Докато има орел, рак и щука, няма да има сполука.
Инвестирайте и създайте базата на фамилни пенсионни и социални фондове.
Дайте път на младите – жилища без лихви, детски на минималната заплата, работа с над средната заплата.
Оставете хората да се пенсионират по фамилни фондове, когато решат.
Държавната пенсия за възраст и стаж да се базира на минимални вноски според категорията труд и да бъде еднаква за всички.
И разделете сламата на две магарета, най-после.