Президентът на САЩ Джордж Буш заяви на генералния секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън, че Алиансът трябва да приеме нови членове, "да отстояваме свободата от Балтийско до Черно море". На среща в Белия дом той изтъкна, че НАТО ще отговори на предизвикателствата на XXI век, ако развие нови, гъвкави способности, предаде Ройтерс. Според американски официални източници двамата са обсъдили възможни удари срещу Ирак.
В едночасовата среща от американска страна участваха още вицепрезидентът на САЩ Дик Чейни и министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд. Американският президент добави, че Алиансът трябва да изгради нови отношения с Москва, за да бъдат завинаги превъзмогнати разделенията от миналото. Агенцията припомня, че НАТО и Русия изглаждат детайли по създаването на нов формат на сътрудничество, в който Москва ще заема равностойно място с 19-те държави от Алианса и ще има думата при вземане на решения по специфични въпроси на сигурността.
Пред репортерите Буш не се позова директно на Ирак, но каза, че "САЩ ще се консултират тясно със съюзниците си, докато напредваме във войната срещу терора".
Неназовано официално лице уточнило пред Ройтерс, че лидерите обсъдили Ирак, който Буш смята за част от "ос на злото", включваща още Иран и Северна Корея. "Те се консултираха по въпросите на войната срещу тероризма, заплахата от оръжията за масово унищожаване и Ирак", каза той.
Агенцията припомня, че Буш е призовавал напоследък за свалянето от власт на иракския лидер Саддам Хюсеин и е настоявал Багдад да приеме оръжейните инспектори от ООН или да "понесе последиците". По темата за Ирак Буш е казвал, че "всички опции са възможни", но все още не е убедил ключови съюзници за нуждата от военен удар срещу Багдад, посочва Ройтерс.
Агенцията припомня, че на срещата на върха в Прага на 21 и 22 ноември се очаква НАТО да покани до седем нови членки, като за фаворити се смятат трите балтийски държави - Литва, Латвия и Естония, Словения, както и Словакия, ако изборите през септември доведат до избирането на прозападно правителство.
|
|