Интересно е да се живее в България. И поучително.
В смисъл - поучават те непрекъснато и така научаваш все нови и нови неща. Не случайно народът е казал: човек се учи, докато е жив.
Обратното впрочем е не по-малко вярно: човек е жив, докато се учи.
Напоследък освен човек съм и много жив.
Наскоро например самородният финансов бисер Дянков анализира фискално-данъчното положение в България и Германия в сравнителен план. Изчака все пак (за да не отнесе някой шамар зад хипоталамусчето) Ангела Меркел да си тръгне и ни обясни, че сме по-добре от Германия.
Ми да, по-добре сме - бе усещах го аз на гърба си, само дето не можех да го формулирам толкова категорично. Статистиката сочи, че в сравнение с Немско у нас има повече мерцедеси, депутати, партии и чалнати, които си говорят сами, на глава от населението. Веднъж даже ги бихме на футбол.
Пък и като си помисля, един германски професор си осигурява заможните старини за две-три години научни ангажименти още като асистент и по-нататък губи всякакъв стимул за работа и самоусъвършенстване. А при мен стимул след стимул, тарапана от стимули, направо съм се скъсал от самоусъвършенстване. И съм далеч по-съвършен от него.
Тези дни научавам също, че държавата можела да субсидира и частните университети. При откриването на Европейския политехнически университет в Перник нашият премиер похвали ръководството му, че не мрънкало за пари като някои други университети. Вижте ги, санким, колко са оправни, благородни, предприемчиви, за разлика от ония софийски мрънльовци.
Университетът в Перник е частен университет. Не би било лошо Борисов да посвети целия си останал живот за научаването на следната елементарна истина: частните университети не мрънкат на държавата не защото са много благородни и предприемчиви, а защото нямат право. И затова мрънкат на частните си "донори" (студенти и родители) и им цицат по 3000 евро такса за година следване. Десет пъти повече, отколкото щедрата държава плаща средно за един мрънкащ студент в мрънкащия Софийски университет.
Горките частници, остава и да замрънкат при тази мизерия!
При пледирането си пред Върховния административен съд адвокатът на хидроенергетика Доган също изби рибата. След като изтъкнал икономическия ефект на проекта "Цанков камък", както и социалните му измерения за откриването на нови работни места, той безмилостно разкатал обвинителите по повод на липсата на съответната диплома и на изискваната за подобни консултантски услуги квалификация. "Достоевски е завършил медицина, но с какво право пише романи", патетично извисил глас Румен Еленски.
Има на какво да се учи г-н Еленски. Не че не е прав по принцип. Доган може и да е завършил философия, но това не пречи хидроенергийните му проекти да са на естетическото равнище на "Идиот", нали!
Все пак точността изисква пунктуалност. Не Достоевски, който е дипломиран инженер, а Чехов е завършил медицина. Ерго, въпросните хидроенергийни проекти са на естетическото равнище не на "Идиот", а на поне няколко идиота, т.е. на "Палата № 6".
Бих могъл да подскажа на чуждопоклонника Еленски, че на отечествена почва имаме достатъчно ярки примери за нелицензирани драскачи. Димитър Димов е завършил ветеринарна медицина и е написал "Поручик Бенц" 12 години преди да стане професор по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни във ВСИ - София. Алеко Константинов завършва право в Одеса. Йордан Йовков също се е засилил да следва право, но не е успял и останал със средно образование и една ШЗО. Елин Пелин, бахти и нахалника, няма и средно образование, пък бил и председател на СБП.
Така де! Оставете човека да хидроенергийства на воля!
Той няма на какво да се учи, той знае всичко!
|
|