Вчера Премиерът Бойко Борисов освети с присъствието си заседание на Академичния съвет на Техническия университет по повод 65-годишнината му.
***
...Аз накарах министър Игнатов да ми направи една справка горе-долу как се развива българското образование. Държавата е като един работодател за част от това, което се произвежда в учебните вузове, нали така, ако говорим на технически език. Влагаме няколко милиарда лева на година, за да подготвим това, което ни е необходимо - знаещи и можещи специалисти по различни сфери, лекари, инженери, учители. И колко бяха юристите - 1040? А колко общо на година? 7-8000? Общо взето - юристи, финансисти, социолози, филолози, пиари, в тези сфери са значително повече. Всъщност ние искаме колкото се може повече - и не че съм тука, в този вуз - техническите училища, университети да дават максимално добре подготвени кадри. И тука една огромна слабост, която има българското образование, това е стажът. На практика да си монтьор или да си техник в един завод - дали на БМВ или на Мерцедес, е толкова престижно, колкото да си висшист. Когато си занаятчия и знаеш, и можеш, и си търсиш заплатата да ти е висока, и общественият престиж също. Ние залитаме в желанието да произведем максимално голям брой висшисти, за които невинаги се намира работа по професионалността. И ако приемеме, че в България ние правиме тръбопроводи - Набуко, Южен поток, интерконекторните връзки с Гърция, Турция, на практика ние сме газов център на Балканите! Не да си го измисляме, просто тези неща, в които преговаряме, подписваме и сме в много напреднал етап, стават газов център на Балканите. Колко инженери, колко специалисти, колко в тази област ще ни трябват, за да може да го заложим? Няма изчисления. Говорим за втора атомна централна. Трябва да ви кажа, че старите арматуристи, старите техници, които правиха Козлодуй, вече или не са живи, или са на 80-90 г. Кой ше я строи, имаме ли такива инженери, такива техници, такива заварчици, ако щете? Инженерът, като отиде на централата, кой командва - командва бригадите строителните. И там тези именно хора са му най-важните. Защото като дойде бригадата, която трябва да му направи заваръчните матриали, трябва да може да са подготвени. 7-и реактор го правиме, рехабилитацията на толкова много тецове, вецове нови, колко инженери ни трябват, колко специалисти? В един момент както на едни места политиката губи или е по-бавна от това, което се случва, на други става обратното. Политиката подготвя, подписва, създава условия, да имаме ресурс да поемем тези специалисти. И ще започнат да идват чужденци!
...Аз мога да споря много с икономистите за това как е структурирана икономиката през последните 20 години... Били ли сте на "Цанков камък"? Вие не сте строителни инженери, но сте болшинството инженери. Организирайте се, идете да видите най-уникалния - ма требва да отидете по-бързо!, защото го завиряваме, този паметник на глупостта. В същото време чисто като инженерно съоръжение пак е най-доброто в Европа, но ако кандидатстваме за най-големия плувен комплекс. Представяте ли си да са направили такива хидрогеоложки проучвания, отдолу са карстови извори, и всъщност на това место язовир не може да има. Езерото Ариана му правихме бетон, там са излети стотици хиляди кубически метра бетон, буквално е бетонирана планината. То е редко красиво всъщност, една терасовидност, по 60-100 метра в скатовете, всичко е бетон, като го погледнеш, край няма - оттук до Централна гара, плувен комплекс и сега водата го пълни, пълни, пълни и се надяваме, че когато тези стотици тонове вода натиснат тоя бетон, е оразмерен на якост, ше издържи, няма да се пропука, щото тогава този 1 млрд... 1 млрд. излиза горе-долу, от който да извлечем всичко на всички между 80 и 85 мегавата, което е 8% от единия реактор на Козлодуй. Некои казват - абе само ги повтаряш тея работи. Ние ше ги повтаряме още 20 години!, защото не можеме ние като държава да вържем бюджетите - това е като едно семейство, което не знае как се харчат парите, никога не може да се оправиме.
(Продължение - в утрешния брой.)
Езерото Ариана му правихме бетон, там са излети стотици хиляди кубически метра бетон, буквално е бетонирана планината. То е редко красиво всъщност, една терасовидност, по 60-100 метра в скатовете, всичко е бетон, като го погледнеш, край няма - оттук до Централна гара, плувен комплекс и сега водата го пълни, пълни, пълни и се надяваме, че когато тези стотици тонове вода натиснат тоя бетон, е оразмерен на якост, ше издържи, няма да се пропука, щото тогава този 1 млрд...
Както би казала баба ми от Одрин: "Вай, завалла".
Но все пак не може да надмине Цвъцко по несвързано и безсмислено говорене. Оня неслучайно е с по-висок рейтинг.