2-годишната давност за ползване на платения годишен отпуск ще важи занапред, а не за натрупаните досега дни. Това става ясно от решението на Конституционния съд, с което се отменя анулирането на неползваните почивни дни до края на 2011 г. За него се разбра преди ден, но официално съдът го обяви вчера.
Както "Сега" писа, делото беше образувано по жалба на президента Георги Първанов и депутати срещу промените в Кодекса на труда, с които правителството опита да се отърве от плащането на милиони левове обезщетения на съкратени чиновници. Единият атакуван текст предвиждаше натрупаният до 1 януари 2010 г. отпуск да се ползва само до края на 2011 г., а другият въвеждаше давност от 2 години за платената почивка.
По текста за изгарянето на отпуските съдът определя, че правото на отпуск е основно конституционно право на работниците и служителите и превръщането му чрез правни норми в задължение може да се допусне само в определени случаи по изключение. Неточното приложение на закона е причината за т.нар. "натрупване" на платен годишен отпуск, а не липсата на адекватна правна уредба, посочват конституционните съдии. Според тях не може основни конституционни права да се засягат със задна дата.
Съдът обаче не отменя текста за давността с мотива, че тя е правен институт на цялото право и не е новост в нашето законодателство. Специално при отпуска е съществувала в различни периоди от 1951 г. до 1993 г. "Погасителната давност има за цел да създаде стабилност чрез представянето на възможност да се упражнят права във времеви граници", обясняват магистратите. Според тях това действа стимулиращо за упражняването на права и не противоречи на конституцията. Изрично обаче съдиите посочват, че предвидената в КТ давност има действие занапред.
ОБЕЗЩЕТЕНИЯ
С решението си КС отменя и още текст - за това, че при прекратяване на договора служителят получава обезщетение само за невзетия отпуск за текущата календарна година и за дните, които не са погасени по давност. В това условие магистратите виждат вътрешно противоречие с други членове от закона. Така остава в сила нормата, че при напускане се заплащат неползваните дни, за които не е изтекла давността.
Значи на тоя принцип, не би трябвало да се увеличава възрастта на пенсиониране, а само да се намалява. Или по-точно едва започващите работа тази година само за тях да важи увеличаването на стажа и възрастта за пенсиониране. Даже промяната на условията за пенсиониране в ущърб на хората - и това е противоконституционно - КС трябва да се сезира...
Ако човек се разтърси ще намери, че почти във всеки променен закон се нарушават със задна дата някакви материални права на поне един "мирен гражданин".