На добре режисирана пиеса приличаше изборът за председател на Върховния административен съд вчера. Тя приключи с почти единодушния вот за настоящия председател на Софийския градски съд Георги Колев. Той взе 19 от 22 гласа във Висшия съдебен съвет. Останалите бюлетини бяха недействителни, никой не бе гласувал против. Процедурата по избор на председател на ВАС приключва с президентски указ. Държавният глава има право веднъж да откаже да подпише.
Дебат за Колев, който бе безалтернативен кандидат, нямаше. Така останаха съмненията, че изборът се прави под политическа диктовка, за да не бъде разпуснат ВСС. ВАС е един от най-важните съдилища в държавата, тъй като гледа делата срещу актовете на властта.
Без отговор остана въпросът, поставен официално от Съюза на съдиите в България, как точно е номиниран Колев и как е постигнато предварителното съгласие между 17 от членовете на ВСС за издигането му. Министърът на правосъдието Маргарита Попова се закани да го зададе, ако не чуе отговор по време на дебата, но така и не го направи. "Това са подробности, които няма да коментирам", лаконичен бе пред репортерите и самият Колев след избора.
Членовете на съвета се надпреварваха да обяснят какъв чудесен професионалист е номинираният, който е възпитаник на МВР школата в Симеоново. И как макар кариерата му да е свързана с наказателното право, ще се справи перфектно и с административното.
"Положих подписа си под кандидатурата отговорно, по своя воля и в ясно съзнание", започна да декламира Петър Стоянов. "Моля да не ни цитирате определение за вменяемост", прекъсна го Маргарита Попова.
Единствено Капка Костова и Галина Захарова от съдебната квота поставиха проблемни въпроси - за нивото на компетентност и професионалния капацитет на кандидата. Двете са от петимата членове на ВСС, които не сложиха подписа си при издигането на кандидатурата на Колев.
Георги Шопов, който също не подписа, побърза да заяви, че Колев е "проверен" и с доказани нравствени и професионални качества, а и има амбиция, желание, възможности да е шеф на ВАС.
Костова постави под съмнение работата на Колев и като наказателен съдия, като намекна, че актовете му не издържат проверката на горните инстанции. Административният ръководител трябва да е поне толкова добър съдия, колкото е най-добрият съдия във ВАС, каза тя. Според нея липсата на опит в административното правораздаване може да го постави в ситуация, в която да бъде манипулиран. "Много трудно мога да бъда манипулиран", отговори й Колев. Костова го упрекна и че не е заел позиция, когато изпълнителната власт нападаше съда заради определени решения.
Шефът на етичната комисия в съвета Цони Цонев разказа, че Колев е представил папка с документи, които оборват публикациите за разминавания в декларациите му пред Сметната палата и данните от имотния регистър. Разминаването било техническа грешка - вместо в кв.м Колев декларирал в декари. Не било вярно и че съпругата му нотариус Нели Лукова не е регистрирана по Закона за ДДС. Не само била регистрирана от месец май 2007 г., но била и платила 159 962 лв. ДДС.
КОНЦЕПЦИЯ
Идеите на Колев не изненадаха с нищо. Той преповтори много от тезите на Константин Пенчев, който оглавяваше ВАС доскоро, но не довърши 7-годишния мандат, тъй като бе избран за омбудсман.
Според Колев ВАС трябва да остане само касационна инстанция, за да се разтовари и да може да работи по уеднаквяването на съдебната практика и да се произнася по атакувани подзаконови нормативни актове. По думите му трябва да се направи анализ на дейността на 28-те регионални административни съдилища и да се помисли за преструктурирането им и дори за връщането им като отделения в окръжните съдилища, каквито бяха допреди няколко години.
Главният прокурор Борис Велчев бе сред членовете на ВСС, издигнали кандидатурата на Георги Колев.
Мдаа,
поредното доказателство, че преподавател в юридическия факултет на СУ и за чеп за зеле не става.