Около 100 000 подкупа взимат пътни полицаи месечно, което си е 1 млн. и 200 хиляди годишно. Това стана ясно от проучване на Центъра за изследване на демокрацията по време на кръгла маса на тема "Корупция без граници: връзка между корупцията и организираната престъпност в Европейския съюз".
Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче обвини хората, които са склонни да се пазарят с катаджии и да дадат пари на ръка. Според него явлението ще се пребори с въвеждане на електронно наблюдение и заснемане на нарушението, което е заложено в промените на закона за движение по пътищата. В Сърбия например, след като забранили на полицаите да спират пътници по магистралите, подкупите паднали значително.
"За пръв път се опитахме да видим как корупцията пробива в частния сектор, едно от интересните наблюдения е за обвързаност между традиционната престъпност и престъпността на белите якички", каза Тихомир Безлов, експерт в ЦИД. Ако в Западна Европа извършителите на сериозни финансови престъпления не са свързани с традиционните форми на организирана престъпност, като наркотрафик, проституция и контрабанда, в България често се наблюдавала такава обвързаност на икономическия елит и организираната престъпност. Отбелязано бе, че най-мощното оръжие за организираната престъпност е политическата корупция. "Особено опасни за организираната престъпност се смятат опитите за придобиване на политическа власт", посочи и шефът на ДАНС Цветлин Йовчев.
"Организирана престъпност, свързана с корупция, има във всички структури на държавата, но с подобни констатации не се търси конфронтация с други институции, а личната ангажираност на всички ръководители за прилагане на закона. МВР, ДАНС и прокуратурата трябва да работят в екип", посочи Цветанов.
|
|