Управляващите най-сетне забелязаха протестите на студенти и учени, които се провеждат от няколко седмици в центъра на София заради орязания бюджет за висше образование. Силно подразнена от поредното шествие под прозорците й, председателят на парламента Цецка Цачева потърси сметка от ректора на СУ проф. Иван Илчев защо студентите я освиркват. Заради подобен инцидент през 1907 г. княз Фердинанд принуди кабинета да затвори СУ.
Цачева се появи при протестиращите, докато те скандираха "Убийци на наука" и "Искаме да учим", и беше посрещната с бурни освирквания. Вместо да слезе при младежите, парламентарният шеф остана на парадните стълби и под надписа "Съединението прави силата" размени няколко остри реплики с проф. Илчев. "Като ректор бихте ли пояснили какво искат тези млади хора, защо освиркват парламента на Република България, който се ангажира с конкретни действия? Вие сте ректор и отговаряте за това!", не скри раздразнението си Цачева. Под конкретни действия тя очевидно визира жеста си от миналата седмица, когато в присъствието на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков обеща 2 млн. лв. от икономиите на депутатите за финансовите трудности на Алма матер. Само на този университет обаче до края на годината трябват още 6-7 млн. лв.
"В Софийския университет учат 25 хил. млади хора и всеки от тях има право на свое мнение, което е гаранция за демократичното мислене в държавата", отговори Илчев. "А считате ли, че те са добре информирани за това, което се случва в парламента по линия на висшето образование и специално за Софийския университет?", репликира Цачева. "Те искат да подкрепят тези избраници в изпълнителната власт и в Народното събрание, които смятат, че трябва да се обърне много по-сериозно внимание на висшето образование и науката", опита се да обясни ректорът. "Но те не освиркват изпълнителната власт, те освиркват сградата на парламентаризма, символа на демократичните промени в България", настоя Цачева.
Разговорът бе заглушен от скандиранията на студентите. Още докато Цачева разговаряше с проф. Илчев, четвъртокурсникът по история Антон, без изобщо да е чул думите й, обяви, че е дошъл да изрази позицията си на площада, защото демокрацията се е родила именно на площада. "Недоволни сме от отношението на правителството към висшето образование. Необходими са належащи промени и изпълнението на тези искания не подлежи на дискусия, а има ултимативен характер, защото висшето образование съществува първо заради студентите и след това заради всички останали", каза Антон.
Тези думи отново не се понравиха на председателя на Народното събрание и пред журналисти тя възкликна: "Да, повече от 20 г. у нас няма ясна визия за развитието на образованието в България. Не съм съгласна обаче, че ултимативният тон ще реши проблема. Казвам "не" на ултиматума, "да" на диалога. Демокрация "да", но "не" площадна, а по правила. Тези правила са задължения на парламента".
Разговорът придоби съвсем емоционален тон, когато бившият ректор на СУ проф. Боян Биолчев посочи надписа на сградата: "Тук пише: "Съединението прави силата", а само слепият не вижда, че сме изправени пред разединение на държавата и духовността. Това не бива да се допуска в една цивилизована държава. От едната и от другата страна на тази сграда са духовните крила на България - БАН и Софийският университет. Без тези крила тази сграда ще пълзи в историята и няма да изпълни историческата си повеля".
Студентските протести са предизвикани от драстичното орязване на бюджетите на висшите училища, заради което някои от тях ще трябва да преустановят занятията си. За да се върнат обратно на минимума, им трябват над 60 млн. лв. Дотук кабинетът е отпуснал извънредно само 4.5 млн. лв., за да се закърпи положението със стипендиите. 300 000 лв. премиерът Борисов осигури от икономии на МФ за университетите по изкуствата, а парламентарното ръководство даде 2 млн. лв.
Парите обаче не са единственото искане. "Искаме стратегия за висшето образование. Държавата трябва да осъзнае, че не може със случайни фрази да се правят реформи. Това не е протест, а митинг-шествие. Срещу кого да протестираме - България няма алтернатива. Ние апелираме за ум и за бъдещето на страната", обясни проф. Биолчев. Ръководството на Алма матер внесе декларация в МС с искане "между първо и второ четене на бюджета в парламента да се направят промени, които да осигурят бъдещето на образованието и науката през тежката година, която предстои".
В края на деня на мълчалив трети пореден протест излезе и БАН, която отново е заплашена от разформироване. В парламента се оформя широка коалиция срещу намеренията на управляващите. Дори "Атака" допуска, че ще подкрепи запазването на академията, защото смята, че това е национален въпрос. Очакваше се късно снощи хората на Волен Сидеров да обявят позицията си.
Аналогии
На откриването на сградата на Народния театър на 3 януари 1907 г. княз Фердинанд е освиркан от група студенти. Под натиска на княза правителството нарежда да се арестуват студентите. Професорите се солидаризират с тях и са уволнени. Университетът е затворен за 6 месеца. Университетската криза се разрешава едва след назначаването на ново правителство (януари 1908 г.) начело с лидера на Демократическата партия - Александър Малинов.
Цачева се помисли за Фердинанд
- дори и да е чувала за Фердо, тя едва ли знае какво общо има между него и студентите...