Макар че Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) отчете точно 14.24 лв. приходи от сделки за първите шест месеца на 2010 г., вчера правителството й отпусна допълнително 8 млн. лв. Икономическият министър Трайчо Трайков се опита да замаже конфузната ситуация, като обясни, че в замяна на тези 8 млн. лв. приватизационното ведомство наскоро е дало на бюджета 150 млн. лв., натрупали се във Фонда за извършване на дейностите за приватизация и следприватизационен контрол.
Вчера от АПСК и от министерството на икономиката не можаха да отговорят за какво точно ще се похарчат тези 8 млн. лв., нито какъв е произходът на 157-те милиона лева и защо са били задържани във фонда. Парите са за хонорари за посредници, консултантски услуги, изготвяне на приватизационни оценки, правни анализи, информационни меморандуми, погасяване на задължения по присъдени обезщетения, глоби, санкции и неустойки, обясни пък правителствената информационна служба.
АПСК, която обедини двете приватизационни ведомства, е на подчинение на икономическото министерство и няма свой отделен бюджет, за да се види колко точно пари са й дадени тази година. От АПСК обещаха тази информация днес.
От публичния отчет на агенцията за полугодието на т.г. обаче личат само 14 приватизационни продажби на миноритарни държавни пакети в търговски дружества, реализирани във времето от 1 януари до 30 юни т.г. Вследствие на продажбите са договорени плащания за 545 095.24 лв., но в действителност всичко е платено с компенсаторки и само 14.24 лв. са кеш.
В отчета на агенцията към 30 юни т.г. във фонда за покриване на разходите наистина фигурират едни мистериозни 157 млн. лева, наречени "остатъци в левове по сметки от предходни периоди". Не е ясно откъде е тази внушителна сума и защо е останала във фонда, при положение че законът предвижда приходите от приватизация в края на всяка година да постъпват в държавния бюджет, а оттам да се изпращат в неприкосновения Сребърен фонд за подкрепа на пенсионната система. По действащия закон само постъпленията от продажба на тръжни документи, меморандуми и депозити, внесени от отказали се купувачи, са приход на агенцията и влизат в този фонд. Иначе всички плащания по приватизационни сделки, глоби, имуществени санкции неустойки трябва да отиват изцяло в Сребърния фонд.
Според бюджета за 2010 г. приватизационното ведомство трябва да осигури 201 милиона лева за покриване на бюджетния дефицит. В първоначалния бюджет за 2010 г. дори бяха предвидени 450 млн. лева. Тогава все още имаше надежда, че може да се случи и някоя голяма сделка - например продажба на "Булгартабак". Пореден консултант за тази продажба бе избран още през февруари, но надзорния съвет на АПСК го утвърди едва през септември. Хонорарът на консултанта, който трябва да подготви документите и да помогне в намирането на купувачи, е малко над 1 млн. евро. Вероятно това е един от разходите, които ще бъдат покрити с одобрените от МС вчера 8 млн. лева за агенцията. Самата сделка обаче ще се случи догодина.
Двам 20 лева веднага - само срещу милион насреща!
Все ще идат в хендека, ама поне 8 пъти по-малко ще са...
------------------------------------
Блогът на Генек