Попитали са, дали съм им съвет.
Безплатно ли?
Що Агенцията за приватизация също тъй била питала и от 157 млн. лв. останали сал едни 14 лв. приход.
И още съветът верен ли е? Защото на втора страница от вестника с твърди, че основен проблем според МВФ е ранното пенсиониране и че "Причината според тях е, че във формулата за изчисляване на пенсията основна роля играе стажът, а не осигурителният принос."
Ранното пенсиониране е проблем, но тава са само 4% от текущо пенсионираните 100-104 хил. души. Почти още толкова процента са "тежките професии (І-ва и ІІ-ра категория труд). А годишникът на НОИ за 2008 г. сочи, че 70% се пенсионират по-рано като инвалиди. Също там е посочено, че средният трудов стаж е 32 г. при пенсиониране и средната продължителност на получаване на пенсия е 20 г.
Осигурителният принос няма как да се взема като основен индикатор, що държавата фалира през 1997 г. (И с помощта на МВФ) Няма как да се изчислят пенсии на заплата от 2 млн. лв. (осигуровка от 720 хил. лв), получавани три години докато банката фалира. Същото е положението за служителите (пилотите) от фалирата "Балкан" (беше в техн. фалит преди Гаад Зееви да я съсипе). Затуй таван на пенсиите ще има още 10 години. След 2020 г., ако работещите са повече от пенсионерите поне с 20%, може да се мисли за отмяна на "таваните".
Съветът на МФВ няма почти некаква стойност, грешен или верен, защото не се опира на реални статистически данни. Особено в частта за обвързването на тр. стаж с продължителността на живота. За последните 20 години продължителността на живото се е повишила само 1.5 години (в Узбекистан с 15 години
), което по съвета на МВФ следва изискването за тр. стаж да се увеличи само с 1.4 години. Всъщност това е направено с точковата система и стажът е увеличен с две години от 2004 г. до момента, но ефектът от това беше "изяден" от цоцио-политики а ла Масларова.
За да работи разходно-покривния модел на пенсионна система трябва да има
раждаемост, не кувьозна, а реална, и
ефективна икономика, не алъш-вериш на виртуални услуги, каквито са консултациите, банковите "управление на кредит" и "четене на молба" напр., а реално производство с иновации и качество, продаващо стоките навсякъде по света.
Явно от тия две неща, раждаемост и производство, никой не се интересува, ни задаващите въпроси от мин. фина, ни МВФ, още по-малко абонаментните оплаквачи профсъюзи и измислените стопански сдружения на прислугващия бизнес. Да не би и тук да става дума да се шитне едни имот от 110 хил. кв. км?