Шефът на комисията за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин, Стоян Кушлев е извикан за обяснения пред парламентарната "Антимафия" заради сигнал за конфликт на интереси. В документа се твърди, че професорът е назначил 8 роднини и близки на постове в подопечната си комисията и е укрил в декларацията си участие в сдружението с нестопанска цел "Царски ловен клуб", научи "Сега". От комисията "Кушлев" обясниха, че не могат да коментират нещо, за което нямат информация. Професорът не бе открит за коментар.
"Сигналът е анонимен, но нямаше как да не му обърнем внимание", коментира пред вестника председателят на Комисията за борба с корупцията в НС Валентин Николов от "Атака". Той призна, че е възможно сигналът да е подаден от бивши служители на Кушлев. Николов обясни, че депутатите са изпратили писмо до професора и чакат устния му или писмен отговор. Ако "Антимафия" прецени, че сигналът е достоверен, Кушлев ще бъде даден на Върховния административен съд. В случай че съдът постанови виновност, това е основание за освобождаването на професора.
Според информацията в сигнала в комисията "Кушлев" работят племенниците на съпругата му - Бойка Първанова, Деян Иванов и Георги Видров. Първата е шеф на дирекция, а другите двама са експерти. Вторият братовчед на жената на Кушлев - Георги Илиев, пък е главен секретар на комисията. Експертът Красимир Илков е описан като братовчед на професора също по линия на съпругата му. Началникът на политическия кабинет Иво Минков му е племенник, а кумецът му Павлин Иванов е началник на дирекцията на комисията в Бургас.
Шефът на дирекция "Материално-техническо обслужване" Валентин Маринов според сигнала е съуправляващ с Кушлев в сдружение с нестопанска цел "Царски ловен клуб". В документа се твърди, че професорът и Маринов не са обявили участието си в клуба. В медийни публикации се съобщава, че сдружение "Царски ловен клуб" е регистрирано през 1993 г. и според справка във фирмените регистри досега не е заличено. В досието на сдружението Кушлев все още е вписан като председател, а Маринов е в управителния съвет. Според в. "168 часа" Маринов е собственик и представител на фирма за таксиметров пътнически транспорт ЕТ "Корект сервиз". Самият той твърди, че фирмата не работи от 17-18 години. Преди да постъпи в комисията на Кушлев, Маринов е бил експерт в капитално строителство на Министерството на младежта и спорта.
В сигнала до комисията "Антимафия" се казва още, че Стоян Кушлев е уволнил незаконно шестима души, които след това са спечелили делата си за обезщетение и връщане на работа. Бюджетът на комисията "Кушлев" е олекнал с над 100 хил. лв. за обезщетенията им.
-------МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО
Стоян Кушлев бе назначен за шеф на комисията за отнемане на имущество от престъпна дейност в края на царския мандат през 2005 г. Няколко месеца по-късно професорът влезе в прожекторите със заплатата си от 7 хил. лв. месечно, която сам си гласува. Комисията пък бе упреквана в мудност и нерешителност по ключови дела, наблюдавани изкъсо от Европейския съюз. Сред тях закъснелият запор на хотел на Константин Димитров-Самоковеца и този на сметки на Красимир Маринов-Големия Маргин. Въпреки всичко Кушлев получи благословията на новата власт на ГЕРБ да остане на поста за още един мандат.
Цялата идея за подобна комисия заслужава вниманието на прокуратурата.
А типовете в нея - хептен.
Откога се пише /"168 часа", "Стандарт" и т.н./ за далаверите там, ама...
----------------------------------------- -------------
Блогът на Генек