Заради разрастващите се протести ваканциите на учениците у нас могат да се променят. Просветното министерство е съставило работна група между ученици, учители и родители, които трябва да прегледат сегашния график на учебната година и да решат какви ваканции да имат децата и кога да започва учебната година.
От министерството смятат, че с подготвения нов закон за училищното образование трябва да се преосмисли и подреждането на неучебните седмици.
За тази учебна година обаче графикът е утвърден и няма да има промяна въпреки протестите на ученици из страната заради кратката коледна ваканция. Така всички ученици тръгват на училище, когато и родителите им на работа - на 3 януари. Според утвърдения график на ваканциите първият учебен срок е 18 седмици.
В началото на месеца около 500 ученици от Силистра протестираха срещу твърде кратката според тях коледна ваканция. Протести има в Плевен, Шумен, Варна. Кампания върви и във "Фейсбук", където над 100 000 са се обявили за по-дълга почивка за учениците. Тази година зимната ваканция е 10 дни. Учениците обаче са недоволни, тъй като тя е по-кратка от предишни години. През учебната 2006/2007 г. децата са започвали училище една седмица по-късно - на 8 януари, а миналата година ваканцията е била до 4 януари. Учениците настояват тази година да не учат поне до 10-11 януари, за да си починат и подготвят уроците за края на срока. "Ние не искаме депутатски заплати (стипендии), искаме депутатска почивка. По-добре истинска ваканция, отколкото фалшиви бележки!", е написал Иван във "Фейсбук" групата.
Оказа се обаче, че има ученици, които са против увеличаване на почивните дни. Позицията на Националната мрежа за децата е обявена на видно място в сайта на просветното министерство. "Коледните и новогодишните празници свършват на 2 януари и всички родители ще тръгнат на работа. Удължаването на ваканцията ще постави родителите на по-малките деца в сложна ситуация", се казва в становище на националната мрежа.
Учениците, които ще участват в работната група, сформирана от МОМН, имат за задача до 15 декември да направят анализ на ваканциите и учебното време във всички държави от ЕС. През лятото от ведомството стартираха обществен дебат за евентуално намаляване на лятната ваканция. Идеята за намаляване на дългата лятна ваканция е да се разпределят почивните дни през учебната година, за да си почиват децата по-пълноценно.
КЪДЕ СМЕ НИЕ
Въпросът с ваканциите и началото на учебната година се повдига периодично през годините, но досега нито един министър не е посмял да въведе кардинални промени в графика. Учебната година у нас е с най-малка продължителност на реалното учебно време в сравнение с другите европейски държави. В Германия например децата имат едва месец лятна ваканция, а през останалото време ходят на училище. В същото време натоварването като общ брой часове е съпоставимо. България е сред държавите в Европа с най-късно започваща учебна година и много дълга лятна ваканция. В повечето страни учебната година е по-дълга за сметка на по-продължителни почивки в рамките й.
|
|