:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,183
Активни 727
Страници 20,086
За един ден 1,302,066

Просветното министерство обмисля промяна на ваканциите

В България реалното учебно време е с най-малка продължителност в сравнение с другите европейски държави
Заради разрастващите се протести ваканциите на учениците у нас могат да се променят. Просветното министерство е съставило работна група между ученици, учители и родители, които трябва да прегледат сегашния график на учебната година и да решат какви ваканции да имат децата и кога да започва учебната година.



От министерството смятат, че с подготвения нов закон за училищното образование трябва да се преосмисли и подреждането на неучебните седмици.

За тази учебна година обаче графикът е утвърден и няма да има промяна въпреки протестите на ученици из страната заради кратката коледна ваканция. Така всички ученици тръгват на училище, когато и родителите им на работа - на 3 януари. Според утвърдения график на ваканциите първият учебен срок е 18 седмици.

В началото на месеца около 500 ученици от Силистра протестираха срещу твърде кратката според тях коледна ваканция. Протести има в Плевен, Шумен, Варна. Кампания върви и във "Фейсбук", където над 100 000 са се обявили за по-дълга почивка за учениците. Тази година зимната ваканция е 10 дни. Учениците обаче са недоволни, тъй като тя е по-кратка от предишни години. През учебната 2006/2007 г. децата са започвали училище една седмица по-късно - на 8 януари, а миналата година ваканцията е била до 4 януари. Учениците настояват тази година да не учат поне до 10-11 януари, за да си починат и подготвят уроците за края на срока. "Ние не искаме депутатски заплати (стипендии), искаме депутатска почивка. По-добре истинска ваканция, отколкото фалшиви бележки!", е написал Иван във "Фейсбук" групата.

Оказа се обаче, че има ученици, които са против увеличаване на почивните дни. Позицията на Националната мрежа за децата е обявена на видно място в сайта на просветното министерство. "Коледните и новогодишните празници свършват на 2 януари и всички родители ще тръгнат на работа. Удължаването на ваканцията ще постави родителите на по-малките деца в сложна ситуация", се казва в становище на националната мрежа.

Учениците, които ще участват в работната група, сформирана от МОМН, имат за задача до 15 декември да направят анализ на ваканциите и учебното време във всички държави от ЕС. През лятото от ведомството стартираха обществен дебат за евентуално намаляване на лятната ваканция. Идеята за намаляване на дългата лятна ваканция е да се разпределят почивните дни през учебната година, за да си почиват децата по-пълноценно.



КЪДЕ СМЕ НИЕ

Въпросът с ваканциите и началото на учебната година се повдига периодично през годините, но досега нито един министър не е посмял да въведе кардинални промени в графика. Учебната година у нас е с най-малка продължителност на реалното учебно време в сравнение с другите европейски държави. В Германия например децата имат едва месец лятна ваканция, а през останалото време ходят на училище. В същото време натоварването като общ брой часове е съпоставимо. България е сред държавите в Европа с най-късно започваща учебна година и много дълга лятна ваканция. В повечето страни учебната година е по-дълга за сметка на по-продължителни почивки в рамките й.
63
4455
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
19 Ноември 2010 19:09
'фани учениците и бий учителите. Един дол дренки мързеланковци.
19 Ноември 2010 19:43
Мда, падналият от Рая съди грешниците...
За ваканциите. Отдавна се говори. И против са ученици, родители, държава и учители.
Причини:
а/ученическите са ясни - ходи се на училище, за да се убива времето и се получи тапия. Знанията не играят роля - защо да се губи повече време, което може да се прекара другаде?
б/ родителите - училището се възприема като държавен гардероб. Но пък ваканциите са полезни. Изпращат се децата /над 13-14 години/ да работят. Нужно и полезно.
в/ учителите - при сегашното състояние на системата и общественото отношение към професията, кой би искал да го тормозят родители и ученици повече време?
г/ държавата - ваканциите се дават като отпуска на даскалите, за да изкарат някой лев и не пискат за повече пари. Замяна - на ви отпуска, пари сами намерете отде.
---------------------------------------
Блогът на Генек

19 Ноември 2010 20:09
Промяната на ваканциите, действително е разумно. С оглед и на по ефективното използване на парите за образование. Вместо за отопление и зимен транспорт, да отиват, примерно за заплати, учебници и ремонти.
-
Какво пречи учебната година да започва на 1 Септемри, от 20 декември до 28 февруари да е зимна ваканция, а учебната година да свършва на 15 юли ? Колко ще са спестените средства от отопление ?
19 Ноември 2010 20:37
Правителството работи като държавна кърпачница. Няма обявени пред обществото визии, цели , форми на отрасли и сфери...Реже, кърпи съществуващото, а не знае какво иска да е бъдещето му.Типичен пожарникарски подход-гаси се пожар, а не се планира...Това знае, може, прави чорбаджията-кърпач.

Редактирано от - вила на 21/11/2010 г/ 12:04:42

19 Ноември 2010 20:57
Брайтмън, от април месец вече в стаите не се диша от жега. Вероятно не навсякъде е така, но датите на ваканциите са еднакви за цялата страна. Де да имаше климатици в училищните кабинети... Всъщност, в горещините ми се наложи да остана продължително време в учебен кабинет с климатик /ученици нямаше там/. Оказа се, че изобщо не се усещаше, че в стаята работеше климатик. Жегите на места са непосилни /особено в училищата с източно-западно изложение на прозорците/, кабинетите - големи, климатиците /които почти навсякъде са лукс/ - не достатъчно мощни.
При по-различни климатични условия е разбираемо и логично летните ваканции да са много по-кратки, а през учебната година да се почива по-често. Така през лятото няма да става "изтриването" на 70-80% от уж усвоените вече знания, а учебните срокове няма да са тягостно дълги и изтощителни.
Но при нашия климат - по-лесно в училище май се понасят големите студове през зимата, отколкото големите горещини през лятото. / Тук не говоря за транспортни и др.затруднения през зимата./
----------
Един проблем съществува вече няколко години с тези външни диагностични тестове; на четвъртокласниците, например. От началото на май децата имат всеки ден изпит /въпреки, че официално не се нарича така/. Учебното съдържание е предвидено да бъде усвоено за една учебна година, а не за една учебна година без един месец, както де факто се получава. Учителите препускат, за да успеят да преподадат целия материал до началото на май, а след като приключат диагностиките не е ясно какво трябва да се прави до края на учебната година. Не съм проверявала датите за тестовете тази година, дано да са по-късно през май - по-изтормозващо за учителите и администраторите, но по-логично, целесъобразно и щадящо за учениците. Вероятно скъсените зимни ваканции целят изтегляне на реалните учебни дни по-рано през годината. Не зная... Какво е наистина обяснението за неусетното намаляване зимната ваканция на учениците?
19 Ноември 2010 21:25
Жана22,
аз съм роден и израсъл и ходил на училище в субтропичен климат, където най-дълго задържалият се сняг е няколко часа, а лятото е над 30 градуса и мога да ти кажа, че човека е пригоден към жега, а не към студ. Стига да не се опитва да де прави на англичанин и да се облича, като на Албиона.
-
Ако човек е леко облечен, а не се прави примерно на гея Йордан Соколов, който счита за единствено прилично жените и в най-големите жеги да ходят с чорапогащи, а мъжете с дълги панталони и сака, то няма проблем с жегата. Даже българското лято е студено спрямо природната присобеност на човека, като биологичен вид. Просто облеклото в България трябва да е съобразено с България, а не с "критерии" възникнали в друг климат.

Редактирано от - Brightman на 19/11/2010 г/ 21:41:27

19 Ноември 2010 21:27
С все по-необичайните промени на климата трудно е да се вземе правилно решение... Ако се увеличи зимната ваканция с месец - до края на януари, ще се спестят пари от отопление и ще се избягнат зимните транспортни проблеми, а вероятно и ще намалеят болните деца... Това означава да се учи през целия юни за по-малките и през юли за големите, но тъй като повечето училища са с южно изложение (строени са за друг климат), то юни и юли жегата ще пречи на нормалното учене... Сега всички училища са с изградени системи за отопление, но много малко са с климатици, а и вероятно енергията за охлаждане ще "изяде" спестеното от зимата... Компромисното решение е да се започва на 1 септември, зимна ваканция от Коледа до 1 февруари и учебни още 15 дни след сегашния край на учебната година... Това изисква сериозна преработка на цялата документация, но не е нещо невъзможно...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 19/11/2010 г/ 22:02:50

19 Ноември 2010 21:31
Сичката работа свършили у министервуту, до ваканците опряха!
И какво ще правят децата посред зима у къщи? То наща зима да не е като на ингилизите!?
Що са пънити да променяте нещо дето е работило 100 години? Ай по-кротко!
19 Ноември 2010 22:47
... това, че в "работната група" има и ученици, ме просълзи ... а застъпени ли са в нея малцинствата, 'щото, ако да, как ще могат да прочетат работните докименти ... апа и да ги подпишат ....
19 Ноември 2010 22:54
А преди 100 години са учили от Димитровден до Гергьовден...
19 Ноември 2010 23:09
И колко е бил материалът преди 100 години ?
19 Ноември 2010 23:20
И горното ме подсеща, че имаме нужда не само от по-подходящо годишно време за учебната година, но и от принципно нова организация на учебният материал и система. Трябва едновременно засилване на общата култура при обучението успоредно с профилизация в детайлите от самото начало на обучението с идеята висшето образование да стане обичайно, ако не и задължително.
-
Защото съм бил свидетел на висшисти с претенции, на която общата им култура силно куца. И ако например е само смешно и безобидно, човек с претенции да ти заявява с апломб, че името Иоан е старобългарско, то никак не е безобидно, че на този човек е поверено да взема управленски решения и да дава "компетентни" становища. Щото каква манджа ще сготвиш зависи от продуктите, които използваш.
20 Ноември 2010 00:26
Не последните 100 години, доста по-малко. В законите за просветата на Царство България пише, че учебната година почва на 1 септември
20 Ноември 2010 06:46
Според мен разумно решение би било започване на учебната година от 01.09. Завършването на 30.06. за големите и съответно за другите, както са сега (през май и юни за другите) би трябвало да се запази.
Както и между ваканциите. Това би довело да малко разтоварване на седмичната заетост.
Много по-съществени обаче са два други въпроса:
1. Отмяна на Наредбата, според която не психолози, а ХЕИ определя начина на подреждане на учебните предмети в програмата. Тук има безумни решения, определеящи коефициента на трудност на учебните предмети, според които БЕЛ е предмет с висок коефициент на трудност, докато физика, химия, философските науки и т.н. са с среден коефициент на трудност. Всичко това води до едно "нареждане" на естествени и хуманитарни науки разбъркано, което просто води до ошашавяне на ученика и до необходимост да се готви по 5-6 предмета за деня, при това от различна сфера на знанието. Не намирам, че преминаването от физика към история, а после - математика, чужди езици, накрая психология и география води до нормално възприемане на учебния материал по съответните уч. предмети. Реално учениците се готвят по 1-2 предмета и се готвят кампанийно. Затова и в аргументите им присъства изискване за повече време, за да се подготвят за края на срока, което си е бележкарска работа. Аз не разбирам какво пречи учебните часове да се разпределят блоково от сродни по сфери учебен материал, което би облекчило усвояването му и би го направило по-ефекткивно.
2. Учебниците, въпреки заявения стремеж към формиране на умения за мислене и оценка, са натъпкани с фактологически материал в повече от всякаква норма. Какъв е смисълът да се учат гарите по ж.п-. линиите, или количества производства на отрасли, след като числата непрекъснато се сменят (това не е тоталитарна икономика), а основни понятия и процеси в икономиката просто не се учат и не се знаят. Затрупването с информация, при това - достъпна в интернет, блокира разбирането. Съществува едно механично прибавяне към географита на икономика, към историята на цивилизация, просто за да изглежда съвременно. Съдържанието си е останало същото, каквото се е учило и преди.
20 Ноември 2010 07:15
Calina Malina,
идеята ти за блоковете е хубава. А защо не я изчистим съвсем - един месец се учи само един предмет, държи се изпит по него и се преминава към следващият, който е от неговата група, след това към следващият и така постепенно се измества за да се запълва палитрата.
-
Въпросът е дали това би довело да по-трайни знания или до забравяне на едното учено за да освободи място в паметта за следващото ?
20 Ноември 2010 07:20
А ако учебният материал се раздели на срочен принцип и например през септември и февруари се учи математика, през октомври и март физика, през ноември и април химия и т.н., като втората част започва с преговор на първата ?
20 Ноември 2010 07:26
И тука може се направи и профилирането, като периодите на отделните предмети и конкретиката в съдържанието им е различна, според предпочитанията и нагласите на съответните ученици.
-
Докато едните примерно учат септември и октомври математика, другите могат да учат история в същият период и т.н.. Периодите да се скъсяват, като примерно за най отдалечените от профила предмети остане седмица, в която да се усвояват само базови понятия нужни за общата култура.
20 Ноември 2010 07:36
Тц, моята идея (а тя не е моя всъщност, щото има места, където е и осъществена) е в един ден се нареждат примерно 2 ч. физика, 1-2 математика, 2 часа биология и 1 ч. физичес. възпитание. В друг - 2 часа история, 2 ч. БЕЛ (чужди езици), 2 часа етика и право и един час - имат там разни ЗИП, СИП, информатика и т.н. Помесечното и посроково учене води до забравяне. Но дори и да не е по 2 часа в блок, да се нареждат сродни учебни предмети, а не настоящият тюрлюгювеч, в който през 10 минути трябва да се пренагласяваш към различни науки, щото трябва да се съобразяваш с коефициенти на трудност, определени от бактериолози и вирусолози.
20 Ноември 2010 07:49
...В законите за просветата на Царство България пише, че учебната година почва на 1 септември ...

Ндаа...А знаете ли, че историята - в този случай - е прелюбопитна и показателна?
Социалистическата революция - извършена на 9 .09.44. от войските на СССР с помощта на БРП(комунисти) - най- напред се заема с ликвидирането на основния си враг - Църквата...Защото казано е : Да нямаш друг Бог освен Мене ...И един от резултатите на тая война, е взетото решение за промяна на началната дата на започване на есенния цикъл на Школото...Причините - колкото смешни, толкова и показателни са няколко, но най- важните са три:
Започването на учебната година на първи септември не е случайно. На този ден започва църковната година в Светата Православна Църква и съединяването на началата на духовното и светско знание по един естествен начин е предавало традициите и православната вяра на по-младото поколение...Втората основателна причина е, че на първи септември Православната църква почита св.Симеон Стълпник - което не би било толкова страшно, ако!!! живият наследник на Българският трон, не бе кръстен с това име ...В стремежа си да окупира тотално власт, душа и мисли на българите, БРП(комунисти) , осъзнавайки, че няма как да разбере: Какво празнуват хората на първи септември - Начало на школската година, на Църковната, или - пази Боже - именния ден на наследника на Трона , Партията взема единственото възможно решение - премества началото на учебната година на 15 септември Та така с една от войните на БКП - Малка "победа" на материята срещу духа, която им изяде главите...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Ноември 2010 09:20
***
БГ чадото на 2010 г. е мамино детенце в мнозинството случаи, то реве за кабелна с HBO HD и нов телефон, с който да може да се фръцка в мола пред приятелите си, но по-скоро ще избяга от вкъщи, отколкото да работи през ваканциите, особено някаква физическа работа. Спомена че си завършил 78-а? Децата ти явно не са в тази възраст отдавна***

Редактирано от - sybil на 20/11/2010 г/ 10:51:21

20 Ноември 2010 09:45
Коефициентите за трудност се определят по един абсурден начин. Според това кои предмети са профилиращи. И се гласуват на учителски съвет.
Половината от учениците от 11 и 12 клас лятото се изнасят, за да работят на морето.
Немислимо е да се учи в южна класна стая юли месец. Вчера, дори, към 6-ти час, децата молеха да отварям вратата заради жегата – слънце и парно. Половината от тях бяха по тениски при отворени прозорци. Разликата между стаята и коридора е едно 15 градуса. Настинките имат добри условия за развитие. А без парно не може заради северните кабинети.
Компромисното решение е учебната година да започва на 7 септември, тъкмо след националния празник. И това да осигури една седмица по-дълга ваканция след Нова година.
20 Ноември 2010 10:04
Хммм! Форумът обсъжда празното време през учебната гадина! Яко интересни изяви Що тъй дежурните всезнайковци пак на първа линия?

20 Ноември 2010 10:12
Кога започва и завършва учебната година в България е наследство от времето, когато лятото е бил сезон на усилена селскостопанска работа, в която и децата са помагали, през годините около 1960 до 1989 в вид на ученически и студентски бригади. Тъй като сега от 15-20 години селскостопанско производство почти няма, тази необходимост отпада. Остава да измислим разумно за България решение. По мое мнение през юли и август задължително не трябва да се учи, но може би и по още 15 дни през юни и септември, т.е. горе-долу както е сега. Остава да се реши и въпроса с ваканциите между сроковете и колко да бъдат - 2 или 3 както беше по-рано.
20 Ноември 2010 10:30
Какви и колко да са ваканциите зависи най-вече колко ще се почива през лятото. Ако се реши примерно учебната година да започва на 1 септември и да завършва на 30 юни, и да се реши колко време от тези 10 месеца ще се учи и колко ще се почива, примерно 9 месеца ще се учи и общо 1 месец ще се почива. Първият вариант е учебната година да се раздели на три срока по около 3 месеца с около 15 дни ваканция между сроковете. Може и по друг начин - по средата на срока да има още една кратка едноседмична ваканция, а между сроковете 7-8 дни. Третия вариант е да останат два срока, както е сега, т.е. два срока по около 4.5 месеца и общо около един месец ваканции. Може да се реши ваканциите да не са 1 месец, а 1.5 или два месеца. Въпросът е каква е необходимостта и какви са възможностите на децата.
20 Ноември 2010 10:30
Calina Malina е права./Не съм съгласна само че от 01.09 трябва да започва учебната година./ Това подреждане на часовете по двойки не е новост, имаше го преди време и го отмениха. Сега двойките часове са възможни само по езиците и профилираните предмети. Останалите дисциплини се накъсаха по единични часове през седмицата. Преди време, когато се въведе това недоразумение със степента на трудност, направих анкета с учениците и резултатът беше коренно различен. Децата посочиха като най-трудни математиката, физиката и химията, а български език и литература беше посочен като лесен./Вярно, че паралелката беше с профил български език и литература/ Половината от учениците посочиха и чуждите езици при лесните, а история, география, биология и философските дисциплини варираха между средна степен и лесни. Анкетата всъщност показа това, което знаем - трудността на всяко нещо е ИНДИВИДУАЛНО усещане и е груба грешка някой с нареждане да го предопределя еднакво за всички.
20 Ноември 2010 10:40
Данните са от брошура Organisation of school time in Europe. 2010/2011 school year. Абсолютна лъжа е, че в България лятната ваканция е най-голяма и че в Германия лятото се почива 1 месец.
В Австрия има 9 седмици лятна ваканция за гимназиалния курс, Белгия - 9, Кипър - 9, Чехия - 8, Естония - 12, Финландия - 10, Франция - 9, Германия - 6, Гърция - 10, Унгария - 11, Исландия - 13, Ирландия - 13, Италия - 12, Латвия - 13, Лихтенщайн - 6, Литва - 11, Люксембург - 8, Норвегия - 8, Полша - 10, Португалия - 12, Румъния - 12, Словакия - 9, Словения - 9, Испания - 11, Швеция - 10, Турция - 13, Обединено кралство - 6.
20 Ноември 2010 11:12
Що се отнася до ваканциите, по-добре е нищо да не пипат, защото 100-те години са доказали удачността си. И моля да не се забравя, че гимназистите учат до 30 юни, не до 24 май. Ако се метне заетостта в гимназията, ще се види, че със зимната, пролетната и лятната ваканция времето за почивка е 3 месеца и 5 дни, което е нормално, защото децата в тази възраст масово работят. Пък и още в началото на юни се работи на отворени врати, защото в класните стаи не се диша от жега.
20 Ноември 2010 11:13
Наистина е необходимо да се преразгледа графика на ваканциите и оттам учебния материал да се преразпредели подходящо. Технически е въпросът дали да има 2 или 3 срока. По-важното е за сметка на лятната ваканция да се осигурят поне още 2 вътрешносрочни ваканции, защото се получават периоди от по 3 месеца, когато децата не почиват. А това е тежко за големите, какво да говорим за по-малките ученици. Дете на 8-9 години да става всеки ден в 6.30 и така 3 месеца - каква работоспособност може да покаже към края на периода. Затова са преуморени и спят на чиновете през декември. Ако почват на 1.09, ето откъде идват чисто механично цели 2 седмици почивка. А може да се намерят и още резерви. За блоковото разпределение подкрепям с две ръце - това е модерният начин да се учи по-ефективно.
20 Ноември 2010 11:25
expres, като учител мога със сигурност да ти кажа, че е абслютно безсмислено да се започва от 01.09 учебната година за учениците от горен курс. Та те масово не идват на училище още от началото на юни, защото започват работа, и масово се завръщат в училище от 01.10 нататък. Ти сметни колко още ще загубят, ако се приеме твоето предложение. Само за децата до четвърти клас включително е оправдано да започват по-рано и да имат повече време за почивка през учебната година.
20 Ноември 2010 11:33
Brightman,
Жана22,
аз съм роден и израсъл и ходил на училище в субтропичен климат, където най-дълго задържалият се сняг е няколко часа, а лятото е над 30 градуса и мога да ти кажа, че човека е пригоден към жега, а не към студ. Стига да не се опитва да де прави на англичанин и да се облича, като на Албиона.
-
Ако човек е леко облечен, а не се прави примерно на гея Йордан Соколов, който счита за единствено прилично жените и в най-големите жеги да ходят с чорапогащи, а мъжете с дълги панталони и сака, то няма проблем с жегата. Даже българското лято е студено спрямо природната присобеност на човека, като биологичен вид. Просто облеклото в България трябва да е съобразено с България, а не с "критерии" възникнали в друг климат.

Извинявай, не целя да те обидя, но обяснението ти защо трябва да се ходи на училище през лятото е смешно. Заради това, че ти си оцелял при такъв климат, предполягам, в съобразени с него сгради и помещения, трябва ли и децата в страната физиологически да се променят, за да се приспособят. /Тя и баба ти сигурно е раждала на полето, но сега не използваме това като аргумент, за да раждаме и ние така, нали?/ При нас още през май температурите в класните стаи са 30+. Представи си какво е положението в края на юни, началото на юли или началото на септември. Човек трудно диша и трудно функционира физически, камо ли да учи, преподава или държи изпити. А искаме ефективност на обучението, нали, не само оцеляване?!
Би могло да се помисли за климатици, но дори да приемем, че това решение не граничи с фантастиката, не вярвам, че и те ще решат достатъчно добре проблема.
Относно подходящото облекло: Финансово непосилно е и без това скъпите униформи да са подходящи за целия климатичен спектър в страната ни; те едва ли ще могат да включват и бански костюми.
Пак казвам: абсолютно "за" съм за по-кратка лятна ваканция в полза на повече почивни дни през учебната година, но само ако това не пречи на физическото "оцеляване" в класните стаи. Пък и децата в края на август и началото на септември вече казват, че им е писнало да почиват и искат вече да ходят на училище /последното не се отнася за средношколците /
20 Ноември 2010 12:49
Абадон - с познаване -
20 Ноември 2010 13:49
Подли страхливи смрадливи чакали!
Да си кажат направо че искат голямата ваканция да е през декември, януари и февруари, за да свият парите за отоплението, а през лятото да няма никаква ваканция!
20 Ноември 2010 14:01
Много интересна информация от Барми! Ама то сега Кръстов ден е на 14, та пак учебната година си почва горе-долу според празника
Имам мъгляви спомени от ранните ученически години, че май учебните срокове бяха три, ама нямам спомен между тях да е имало дълги ваканции. Беше си зимната, която почваше от Нова година и беше 10 дни /тогава Коледа не празнувахме! /, после пролетната, която си беше от 1 до 10 април.
Предложението на Брайти за дълга зимна ваканция хич не го приемам, не само защото лятото по нашите ширини си е горещо и в училищните сгради става жега, ами от чисто егоистична родителска гледна точка /то мойте деца отдавна завършиха средно, ама нищо/, защото родителите ще трябва по цял ден да отопляват домовете си. Освен това по-малките ще издивеят през зимните месеци да си стоят повечето време в къщи, защото е студено все пак и не може все да са навън. Северните страни може да си учат през лятото, ама ние се движим към средиземноморски климат.
20 Ноември 2010 14:04
Май ще я докарате до там, че бащите и майките ще се редуват да ходят вместо отрочетата си на училище - една седмица бащата, една седмица - майката - на "зареда"...Щото много, ама много трудно т'ва мъчилище, бре...Ми то - да ги ожалиш тия деца...Ми, то не им остава време за игра и почивка...А, най- ми хареса довода за лятото - да е по- дълга ваканцията, щото дЯцата работели през нея И къде? На село? Ала още - по смешен е довода, че мат'риала за преподаване трябвало да се намали - бил много и товарел учениците...С'я, ако пък това е вярно, може да означава само едно - Че децата на сегашните родители са по- глупави от майките и бащите си, а те от своите...Щото като погледна учебниците на унуката - дет' са много - и ма фаща срам..Това ако е "много", моите на времето сигур' са били най-по много...
А, после ревете за келнерите и сервитьорките, а забравяте, че празна глава шапка не носи, и колкото си по- глупав - си по-як

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Ноември 2010 14:38
Поли Пейчева, ти наред ли си? От март до сега би трябвало да си се ориентирала вече кой какъв е във форума. Казвам "форума", защото разговорът тук тръгна в друга посока от темата на вестникарската статия, а твоят коментар е очевидно по темата във форума.
20 Ноември 2010 15:43
Относно подходящото облекло: Финансово непосилно е и без това скъпите униформи да са подходящи за целия климатичен спектър в страната ни; те едва ли ще могат да включват и бански костюми.

Е ти ме срази. За военните училища ли говорим ? Кви униформи, кви 5 лв. ? Аааа, бизнесът на шивашките фирми на директорките...
20 Ноември 2010 16:07
И много правилно!
живея до училище, и с тия дълги ваканции хлапетата направо пощуряват.
Едно време ни пращаха на село да се учим на труд(и чист въздух) при баба, и дядо но сега само цигари, пиене, смъркане и натискане по градинките с мангали.
20 Ноември 2010 16:30
Мдаа, и сигурно няколко работни групи се изгранват от това обсъждане...

Вместо да се влезе в проблема с образованието, се губи ценно време за глупости.
20 Ноември 2010 16:38
Бармалей - за почти всичко в последния постинг -
Без работещите деца. Работят. Много от тези в горния курс работят. А някои и през учебната година. Не говоря теоретично, не съдя по моите /с внуци съм/, не използвам чуто. Говоря за познато.
Това, че има лентяи, наркомани, паразити е вярно. Но не изключва и казаното от мен. Просто децата не са една маса.
И са деца в известна степен. В другата са по-остарели от нас.
20 Ноември 2010 18:45
Въпросът с ваканциите, определено е свързан с обема на учебния материал, който "е спуснат отгоре", да се изучава.
Струва ми се, че е полезно господата и дамите, които бог знае по какви критерии, попадат в МОН да се поогледат преди да влизав стакларския магазин като слонове. Попаднали вече там, имам чувтво че почват да страдат от манията за непогрешимост и започват да правят "реформи", които не почиват нито на досегашен наш опит, нито на чужд опит даже. Та нали топлата вода е вече открита ... какво толкова ще откриват?
Имах възможността да се докосна до образователната ни система и искам да споделя някои лично мои впечатления. Моля да коментираме заедно!
1/ По каква причина т. нар. професионални гимназии /техникуми/ бяха приравнени по хорариум по общообразователните предмети с гимназиите. Нашата система в професионалното образование беше добра и работеше. Това го признават дори консервативните немци. Последицата от това приравняване беше увеличаване на учебните часове на тези ученици, които са имали неблагоразумието да потърсят по-бърза професионална реализация и са се записали в професионална гимназия. А това стана защото плюс общообразователните предмети /приравнени по обем с гимназиите/ те трябва да изучават специални предмети, да правят проекти, да провеждат практики и т. н. И така се стига до парадокса да имат учебни часове до 16 часа след обяд. Е, кой би издържал на такова натоварване?
2/ Не зная какъв е ефекта от т. нар. физическо възпитание, провеждано по сегашните безумни направо програми. Покриват се нормативи, спуснати отгоре, вместо тези часове да служат за физическо разтоварване от учебния процес. Като че ли подготвяме олимпийски надежди. И в потвърждение на горното ще дам пример: " 5-ти час, учебен предмет "механика", предния час учениците имат "физическо". Първо закъсняват за часа, второ нахлуват потни, зачервени и явно изморени. Е, как да предаваш материал или не дай боже да правиш изпитване, след като самата "механика" иска концентрация и спокойствие? Още 20 минути от часа децата се успокояват и за останалот време каквото направиш, направиш ...
3/ Защо не се преразгледа съдържанието на учебната програма? Според мен същетвуват учебни предмети, които са 100% изпразнени от съдържание и поради това са ненужни. Но и те товарят и без това раздутите учебни планове.
4/ Защо никой не говори за задължителни извънкласни форми? Къде отидоха - именно те ангажираха времето на учениците и доразвиваха наученото в школото.
5/Защо собствениците на кафенета сервират най-безсрамно алкохол и цигари на подрастващи? Бил съм свидетел, полицейски патрул влиза в заведение, в което откровено пияни младежи се държат като гамени - защо не им правят забележка, защо не санкционират собственика за това че е нарушил закона ...? Значи на обществото не му пука, че дребни печалбари развращават децата ни /тука изключвам наркоманията, щото е прекалено обширна тема/! Значи на органите на реда не им пука за това че горните печалбари нарушават закона, а и разпасалите се синковци, след като не получават от тях подходящо наказание - бъдете сигурни че утре ще се нафиркат пак!
6/ Защо болшинството родители, след като успешно са се възпроизвели 1:1, смятат че това е напълно достатъчно и някой друг е длъжен да се грижи за отрочето им. Подхвърлят му някое левче, само и само до не си е в къщи, за да могат спокойно да си пийват ракийката, а какво прави навън отрочето им и къде се намира - за това друг е длъжен да отговаря!
7/ Защо никой от нас не надига глас и не предявава претенции към медиите, ежедневно заливащи ни /и нас както и децата ни/ с посредственост, откровена профанщина, насилие, насилие, насилие ...? Някой да е гледал наскоро "детско" филмче без насилие? Героите там са едни уроди, които и в кошмарите ни ги няма, битките са кървави, безкомпромисни ... И всичко това се попива от невинните детски душици! Е, какви искаме да станат като пораснат тогава?

Редактирано от - Апостола на 20/11/2010 г/ 18:50:31

20 Ноември 2010 19:10
4/ Защо никой не говори за задължителни извънкласни форми? Къде отидоха - именно те ангажираха времето на учениците и доразвиваха наученото в школото.

Защото за тях пари няма - трябва да се финансират от делегирания бюджет, а обикновено той не стига.
20 Ноември 2010 19:26
Не е съвсем така Гена. И без това учителите са длъжни да стоят 8 астрономически часа в училище.
20 Ноември 2010 20:13
Kaквото и да се говори вижте какво се получава накрая:-Неграмотно, неуко и профанизирано поколение.Целта им е постигната!
20 Ноември 2010 20:53
Апостоле,
8 астрономически часа - няма такава постановка. Годишен норматив има. Не отбиване на номера със стоене на работното място.
Има някои особености. Например, самоподготовката. Проверката на писмени работи. И т.н.
Няма как да се създадат условия за подобни неща - на всеки кабинет за работа?
Та тия за 8-теастрономически часа са част от мистификациите - наред с трите месеца ваканция.

Редактирано от - генек на 20/11/2010 г/ 20:54:56

20 Ноември 2010 22:33
Само за протокола - твърдението, че времето на ваканциите е голямо у нас просто не е вярно. Истината е, че е голяма лятната ваканция, останалите са относително по-малки от европейските.
Ето как стоят нещата във Франция, според тазгодишния календар:
1.Учебната година започва на 1 септември.
2. Ваканция за "Вси светии" - 23.10- 4.11.
3. Коледна - 18.12- 3.01.2011.
4.Зимна 26.2- 14.03. Това е за "зона А" - има още два варианта, според зоната/ Франция е поделена на три зони, в които "скиорската" и пролетната ваканция са в различно време, за да не изпушат пътищата и курортите, при това и отпуските на родителите са съобразени с училищните графици!/.
5 Пролетна 23.4-9.05.
6. Лятна 2.07 - 5.09.2011.
Ясни са две неща:
1. Французите залагат на повече, но по-равномерно разпределени през годината ваканционни дни.Лятната е по-малка с две седмици, но за сметка на това през годината има 3 двуседмични блока и един десетдневен.
2. Предвидено е и съвпадение на родителския и ученическия график за почивка. Като се има предвид, че и броят на националните празници е по-голям - почивните дни на френските деца са много повече и по-добре разположени и планирани от тези на българските. Двете седмици по-малка лятна ваканция не са никакъв проблем - компенсират се напълно от няколкото допълнителни немалки ваканции през годината , а и без това повече от два месеца бездействие са демобилизиращи.
20 Ноември 2010 23:42
Апостола, хубаво е, че все още те боли за всичко това.
Васик и ivoradev за подкрепата с факти. Така е май в повечето европейски страни, но ни се хвърля пепел в очите с дългата лятна ваканция.

За военните училища ли говорим ? Кви униформи, кви 5 лв. ? Аааа, бизнесът на шивашките фирми на директорките...

Кви пет лева наистина?! Ако знаеш някои факти, скрити от взора на обществото, има къде да алармираш.
Хайде да не се връщаме на темата за униформите, този филм сме го гледали няколко пъти вече. И двамата сме "против", но те са факт - гласувани или натрапени, униформите са в употреба /задължителна!/ от няколко години вече. Ти като дойдеш на власт, забрани ги с министерско постановление.
21 Ноември 2010 00:46
униформите са в употреба /задължителна!/ от няколко години вече.

В някое Горно Нанагорнище може и да са станали задължителни. В София не са и едва ли ще станат !
21 Ноември 2010 01:40
Някога работех в училище, в което всички часове бяха на блокове... Опитвали сме и с по-големи "порции" - например, цял ден часове само по един предмет, но се отказахме - и на учениците, и на учителите им дойде в повече...
А що се отнася до графика на учебната година, то на мен ми харесва, например, как е в Германия - няма единен за всички първи учебен ден. Аз бих започвала учебната година в първата неделя на септември. В неделя, за да могат всички родители да отидат на училище с децата си... И всяко училище да си избере начален час за тържеството, удобен за него - да спестим малко лудница в градския транспорт и по улиците, и наистина да бъде празник. (Това по повод проекта на новия закон за училищното образование, където е написано, че учебната година във всички училища в България започва в 9:00 часа с вдигане на знамето и слушане на Химна.)
21 Ноември 2010 09:52
Иво Радев -
Ваканцията е била дълга през лятото заради участието на децата в селскостопанските работи.
Днес...
А разпределението във Франция ми допада - смислено и логично е.
Няма нужда да откриваме топлата вода, трябва само да се къпем.
-------------------------------
Блогът на Генек

21 Ноември 2010 10:19
eneq,
Предложението за първата неделя на септември с различни начални часове е наистина много добро...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД