:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,526
Активни 514
Страници 6,400
За един ден 1,302,066

240 млн. души по света не живеят в родината си

Международните мигранти ще се увеличат с 68% до 405 милиона души през 2050 г., прогнозира Международната организация по миграция (МОМ), цитирана от АФП. В момента техният брой е 240 милиона души според годишния доклад за миграцията по света. Прогнозата се основава на увеличението на миграционните потоци, подобни на движението на хора през последните 20 години. В документа е посочено, че икономическата криза е забавила темпото на миграция в много страни по света, но не е стимулирала завръщането в родината. Впечатляващото нарастване на броя на мигрантите, изчислено от експертите на МОМ, ще бъде предизвикано също така и от значителното увеличение на работната ръка в развиващите се страни, където се очаква застой в предлагането на работни места. В най-изостаналите страни трудово активното население ще нарасне от 2.4 млрд. през 2005 г. до 3 млрд. през 2020 г., а през 2040 г. ще достигне 3.6 млрд. души. Същевременно работната ръка в промишлено развитите страни се очаква да достигне върхово равнище от 600 милиона души до 2050 г. Това задълбочаване на разликите между предлагането и търсенето на работа в световен мащаб ще кара все повече работници от бедните страни да търсят работа в по-богатите, прогнозира МОМ. Динамиката на миграционните потоци ще се засили и от промените в околната среда, най-вече в по-слабо развитите региони, въпреки че отношенията между "двете явления са сложни и все още трудни за предвиждане", се посочва в доклада.

Междувременно от посолството на САЩ у нас съобщиха, че все повече българи търсят възможности да придобият следдипломен работен опит в САЩ. Независимо от миналогодишната глобална финансова криза и конкуренцията от страна на Европа и на други дестинации българските студенти продължават да бъдат привличани от престижното и висококачествено висше образование в САЩ. Броят на българите, възползващи се от възможността да получат професионален работен опит в своята област посредством следдипломната Програма за практическо образование по избор (ППОИ), се е увеличил с 28% за сметка на броя българи, записали се в програми за получаване на академична степен.



----------

СТУДЕНТИ



Според Отворени врати 2010 г. - годишния доклад за международна академична мобилност, публикуван от Института за международно обучение (ИМО) с подкрепата на Бюрото за образователни и културни въпроси на Държавния департамент, 2495 български студенти са се записали в американски институции за висше образование през 2009/2010 академична година - с 14% по-малко в сравнение с миналата година.
845
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД