По време на визитата на руския президент Дмитрий Медведев във Варшава на 6 декември ще бъде засегната темата за катинското престъпление, заяви съветникът на полския президент Томаш Наленч, цитиран от полски и руски медии. По неговите думи въпросът за евентуалните компенсации заради разстрелите може да се появи едва след като президентите на Русия и Полша постигнат съгласие, че "катинският въпрос с всичките му последствия трябва да бъде изяснен и разрешен докрай". Ръководителят на опозиционната полска партия "Право и справедливост" и бивш премиер Ярослав Качински от своя страна смята, че освен компенсациите за семействата на разстреляните може да се говори и за компенсации към полската държава.
Роднините на жертвите от масовото убийство в Катин няма да искат парични компенсации от Русия, се казва в съобщение, публикувано на интернет страницата на Асоциацията на катинските семейства, съобщи РИА "Новости". Ключово условие за решението на въпроса за компенсациите е и обръщението на роднините на разстреляните полски военнопленници от съветските тайни служби (НКВД) през 1940 г. Полските политици, в това число и президентът Бронислав Комаровски, приветстваха решението и го нарекоха "важна, позитивна крачка". Полският президент вече изрази надежда, че това допълнително ще помогне за подобряване на отношенията между Полша и Русия.
Миналата седмица руският парламент излезе с декларация, в която се заяви, че отговорността за разстрела на полските граждани в Катин е на ръководството на бившия Съветския съюз. "Катинското престъпление е било извършено по пряка заповед на Сталин и други съветски ръководители", се казва в заявлението. Полша приветства документа като "важен знак".
ТРАГЕДИЯТА
През Втората световна война съветските власти извършват масово убийство на над 20 000 пленени полски военни, професори, журналисти, едри земевладелци, предприемачи и представители на интелигенцията. Жертвите са взети като пленници, когато СССР нахлува в Полша през септември 1939 г. Разстрелите са извършени главно в гора край село Катин, западно от Смоленск в Русия. През 1942 г. нацистка Германия разкрива тайните гробове, като година по-късно Москва обвинява нацистите, че са избили поляците. През 1990 г. съветският лидер Михаил Горбачов пръв признава, че убийствата са извършени от Сталин през 1940 г.