Вчера държавата продължи борбата с незаконното строителство, като събори успешно паянтово едноетажно бунгало, разположено близо до вододайната зона на язовир "Искър". Очаква се до два дни да бъдат премахнати 15 подобни строежа, увери инж. Стоян Благоев от ДНСК.
Представители на всички институции, ангажирани с акцията, пристигнаха в района до "Искърското ханче" рано сутринта. На място се събра солидна група, която включваше служители на ДНСК, на район Панчарево, поне 10 полицаи, служители на ЧЕЗ и работници на строителната фирма, наета за премахването. Дойдоха и други собственици на незаконни постройки. Хората разказаха, че сами са започнали да премахват къщичките, но се притесняват да не би багерът да ги изпревари и да нанесе по-сериозни щети.
Премахването на бунгалото започна с прекъсване на тока от служителите на ЧЕЗ. Точно тогава обаче пристигна възрастното семейство Стоилови. Хората едва днес научили, че ще съборят тяхната постройка и дори не успели да си изнесат багажа. "Варварска работа. Сам бих си я бутнал. Не сме получавали никакво уведомление", възмути се Стоил Стоилов. Той не скри, че бунгалото му няма строителни книжа, но показа нотариалния акт за собственост на земята. Възрастният господин обясни още, че винаги редовно си е плащал сметките за ток и вода, както и данъците. "Как може данъчните да ми намерят адреса, а от строителния контрол да не успеят да ми изпратят уведомление?", оплака се той.
Стоилов разказа, че построил виличката си между 1992 г. и 1994 г. и не му струвала повече от 4-5 хил. лв. Той така и не узаконил строежа. "Не съм слагал основи и не съм наливал бетон, това си е сглобяема конструкция", разказа той. По думите му приятели го успокоявали, че след като земята е негова, няма да разрушат постройката. Това, което ядосва Стоилов най-много е, че строителният контрол и този път ще бутне само малките постройки, а големите вили, които също били незаконни, ще останат непокътнати.
От ДНСК обаче не приемат мнението на възрастния господин. "Повече от 1 месец тече уведомление от сайта на ДНСК. Писмата са изпратени на адресите и всички знаят за премахването много отдавна", заяви инж. Благоев.
Все пак разрушителите дадоха кратка отсрочка на възрастното семейство да изнесе багажа си. С помощта на работници от фирмата, наета за премахването, хората преместиха всичките си вещи на снега - хладилник, черно-бял телевизор, легла и шкафчета. По закон служителите на общината са длъжни да приберат имуществото за съхранение. След това собствениците трябва да си го потърсят от районната администрация и да платят такса за съхранението му.
ОТЧЕТ
"Това е най-голямата постройка, която ще бъде премахната", обясни инж. Благоев от ДНСК. В сайта на ведомството е публикуван списък с 40 строежа, които подлежат на премахване. В рамките на акцията ще бъдат разрушени около 15. Седем собственици сами са премахнали незаконните си постройки, а други 4-ма са в процес, разказаха от строителния контрол. Хората са преценили, че така ще им излезе по- изгодно, защото разходите по премахване са за сметка на собствениците. Разрушаването на една такава виличка струва между 200 и 500 лв. За останалите сгради все още се водят съдебни спорове.
|
|