На председателя на парламента Цецка Цачева и шефа на правната комисия Искра Фидосова им се наложи да слязат сред депутатите от левицата, за да доуточнят най-кризисните пунктове на изборния кодекс. |
Най-категорични противници на уседналостта, както и досега, бяха от ДПС. Според депутатите на движението текстът дописва конституцията, а това е недопустимо. "Не възразяваме да има трайна връзка на избирателя със съответното населено място, но критерий за това е постоянният адрес и къде човек си плаща данъците", заяви Четин Казак. Той бе категоричен, че по този начин ГЕРБ наказва съвестните български граждани, които са заявили настоящ адрес в държавата, в която живеят. Според Димчо Михалевски (БСП) управляващите ограничават гласуването на българите зад граница, но не правят нищо срещу вътрешния изборен туризъм. "Уседналост трябва да има, защото хората се демотивират да гласуват, когато туристи решават кой да им стане кмет", отвърна на опозицията Цвета Караянчева (ГЕРБ).
Повече от три часа и половина депутатите спориха по член 1 от кодекса, който урежда общите положения в него. Най-големи дебати възникнаха заради факта, че с този член на практика се отменя изборът на районни кметове в София, Пловдив и Варна. "Районните кметове трябва да се избират пряко, за да няма политически пазарлъци при тяхното назначаване", заяви Екатерина Михайлова (ДСБ). Тя допълни, че пряко избраният районен кмет носи много по-голяма отговорност от спазарения между партиите в общинския съвет. Лидерът на СДС Мартин Димитров напомни, че партиите, членки на ЕНП, трябва да работят за повече демокрация, вместо да я ограничават.
Мая Манолова от БСП пък припомни, че район "Люлин" в София е със 180 хил. жители, което се равнява на един голям областен град. "Гражданите ще ви накажат на изборите, защото никой не обича да му отнемат права", отсече и соцлидерът Сергей Станишев. Според Петър Курумбашев ГЕРБ са недоволни от това, че собствените им районни кметове в столицата, които са били пряко избрани, не са изпълнили партийните повели.
От ГЕРБ възразиха, че районните кметове нямат достатъчно правомощия, за да бъдат избирани пряко. "Защо не им дадохте повече права, след като ги направихте избираеми?", обърна се към БСП и ДПС съпредседателят на ГЕРБ Искра Фидосова. В крайна сметка депутатите решиха прекият избор на районни кметове да отпадне.
-----УДАРЕН ТРУД
Депутатите гласуваха работният ден вчера, който започна в 12.00 ч, да бъде продължен до 0.00 ч. Днес също ще има извънредно заседание, на което ще се дебатира отново Изборният кодекс. От опозицията репликираха управляващите, че ще е най-добре да се слеят двете заседания и да се инициира вписване на българския парламент в книгата на "Гинес" като най-дълго заседаващ. В края на миналата седмица обаче депутатите изчислиха, че ако изпълнят ангажимента да гласуват няколко важни закона, ще могат да почиват 25 дни - от 18 декември до 13 януари.