Абсурдни текстове в Закона за устройство на територията и амнистии за незаконното строителство спасяват от събаряне масивни постройки във вододайните зони. Така нито една от вилите, построени в чашката на язовир "Искър", няма да бъде разрушена. ДНСК се отчете с премахването на бунгало от 27 кв.м.
------
Става дума за около 20 масивни постройки и всички разполагат с нужните строителни разрешения или вече са се сдобили с т.нар. актове за търпимост, съобщиха вчера служители на Столична община.
Когато избухна скандалът с митничарското селище край язовир "Ивайловград", също се оказа, че много от вилите там са в процес на узаконяване или имат актове за търпимост. Поради това всички закани на премиера Борисов и регионалния министър Плевнелиев се изчерпват само с надстройки и паянтови къщички.
Актове за търпимост по закон се издават за строежи, започнати преди 1998 г. и декларирани пред съответните органи. Декларирането е можело да бъде направено до 2003 г. Отделно от това през 2001 г. е взето решение, че всички строежи, почнати преди 1987 г., могат да минат процедура по узаконяване. По този начин във вододайните зони на много язовири са построени вили, въпреки че според ЗУТ за незаконни се смятат всички строежи върху сервитут на съоръжения.
"Действително около 20 вили разполагат с нужните документи и според сега действащото законодателство не можем да направим нищо", коментира инж. Стоян Благоев, началник на РДНСК Югозападен район. Той подчерта, че по закон постройки не могат да съществуват само в А и Б зоните в чашките на язовирите, т.е. най-близо до водата, а строителство се допуска в т. нар. C зона. В района на Искърското ханче, където вчера се провеждаше акцията, има луксозна вила. Според Калин Балкански, шеф на строителната фирма, наета да премахне незаконните обекти, тя фигурирала в списъка за събаряне. Но служители на район Панчарево заявиха, че при тях няма заповед за премахването й. "Ще видим как ще я бутнат", коментираха невярващо експертите от общината.
Благоев съобщи, че още тече проверката на постройките за целия район на язовира. През 2006 г. са били издадени 160 заповеди за премахване, от които 60-70 все още са в съда.
"Удостоверенията за търпимост винаги могат да се преразгледат, ако са издадени неоснователно", коментира бившият строителен зам.-министър Савин Ковачев. Единствената пречка според него е, че в закона няма ясни срокове за процедурата, а и досега никога не са предприемани такива действия.
Как държавата си отмъсти на бунгалото - в "България"