:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,177
Активни 436
Страници 5,742
За един ден 1,302,066

Лобистка поправка спасява "летящите професори"

Депутатите са на път пак да позволят на един преподавател да участва в акредитацията на повече факултети
Университетите с раздути факултети за пореден път ще бъдат спасени чрез скандална законодателна поправка. Със спорни аргументи депутатите се канят да отменят въведеното преди броени месеци ограничение един преподавател да участва в акредитацията само на един университет. Промяната се случва под силен лобистки натиск и съвсем навреме, защото голяма част от университетите ще минават акредитация тази и следващата година, твърдят парламентарни източници.

До поредната редакция на правилата за акредитация се стигна покрай новия закон за развитие на академичния състав. В него бе записано, че академичните длъжности могат да се заемат само на основен трудов договор, а един преподавател може да участва в акредитацията само на 1 университет. Конституционният съд обяви ограничението за вида на трудовия договор за противоконституционно, защото ограничава правото на труд, и не коментира по никакъв начин правилата за акредитацията. Текстовете обаче са част от обща алинея и бяха обявени вкупом за противоконституционни. Юристи коментираха, че подобно отсъствие на аргументи при обявяване на противоконституционност е недопустимо.

Липсата на аргументи в решението на КС е била коментирана на последното заседание на образователната комисия в НС през декември, става ясно от публикуваната стенограма. Председателят на комисията Огнян Стоичков от "Атака" е настоял ограничението за акредитацията да остане, защото отмяната му не е аргументирана. Същата е била и позицията на Веселин Методиев от ДСБ. След личната намеса на председателя на парламента Цецка Цачева, присъствала на комисията, мнозинството е решило ограничението да бъде отменено. Нещо повече - комисията е гласувала да отпадне и паралелно въведената забрана за участие в акредитацията на повече от един университет в закона за висшето образование. "И за мен, и за вас това е отстъпление от общия принцип, но ние сме изправени пред това решение по нормотворчески причини", е изтъкнала Цачева. Според източници на "Сега" зад това решение стои сериозно юридическо лоби, което би пострадало от въвеждането на ограничението, защото правните факултети са сред най-раздутите в страната.

Според гласуваните от комисията окончателни текстове занапред един преподавател ще може да участва в акредитацията на 2 университета. Така депутатите възстановяват правило, въведено с много спорни аргументи през 2008 г. Не е ясно с какво ограничението за участие в акредитацията на само 2 университета е по-малко проблемно от изискването за 1.

НА ТЪМНО

Просветното министерство разполага с регистър на всички преподаватели в България, но ползването му е само служебно. Регистърът би показал каква част от преподавателите работят на много места и гарантират с това оцеляването на факултети с драстично малък капацитет. От него ще стане ясно и дали има депутати, които четат лекции в повече от един университет.
39
3914
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
03 Януари 2011 20:02
Летящи професори и никъде не нюха на Такива ...
03 Януари 2011 20:27
Лобистка поправка спасява "летящите професори"[/quot Целта е да се спасят поне 40 манифактури за печатане на дипломи за ВИШУ.
03 Януари 2011 21:42
Уфффф, пак интелектуална следновогодишна задачка - трябва поне малко да се зачетеш в текста, за да разбереш, че лобито е в съдебната система, най-паче Конституционния съд, а не, както се опитва дежурният да ни внуши - в депутатското мнозинство.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
03 Януари 2011 21:53

Къдет ще да е.
Важното е, че и тази година се писАхме в хонорарния лист.
03 Януари 2011 23:34
Бенковски от тях ли е?
03 Януари 2011 23:44
Сократе-май, отиваш към синонимни извращения. Айде кротни се малце. Ксантипа спи ли вече?


04 Януари 2011 00:03
Съжалявам, но според мен това, че едни и същи професори преподават на много места изобщо не е сериозен поблем, да не кажа, че дори е полезно. Иначе децата извън София ще трябва да бъдат обучавани от урунгели, с наистина фалшифицирани дипломи.
04 Януари 2011 00:56
По принцип единствения начин да се закрият част от "университетите" в България е този- един преподавател да може да участва в акредитацията на само един университет. Това ще доведе до укрупняване и о0бединяване на висши учебни заведения, както и до закриване на някои измислени университети.
04 Януари 2011 01:58
Дъртите номенклатури пак уредени
04 Януари 2011 03:24
Двата плюса ще черпи, отърва кожата
04 Януари 2011 04:44
Ако лобито е само в Конституционния съд какво прави Цецка Цачева на заседание на комисията по образование? Нагъл лобизъм! Помня, че в дъното на скандала за лобизъм около закона за реклама на наркотици беше протеже на Цецка от Плевен. Наистина нямат срам! А онзи некадърник Игнатов стои кротко и мълчи като ........ В продължение на половин година обясняваше, че няма да има "летящи професори", на това се крепеше идеята му за реформи. Къде е сега да излезе и да обясни. Ако имаше малко морал щеше да си подаде оставката, но той си седи кротко, върти опашка и смята, че е "хванал господ за шлифера", като е станал министър. Жалка история!
04 Януари 2011 08:18
Има хора, които заслужават и от които има нужда, а има и такива, които за нищо не стават.
Колега мога да ти дам примери за стойностни преподаватели в провинцията и за не дотам .... в така наречената столица!
Броя на печатниците на дипломи все пак е голям! И тя все пак се върти
04 Януари 2011 08:30
Заглавието е грешно - не се спасяват "летящите" професори, а се спасяват частните виШи училища - знайни и незнайни. Щото без тези професори, те трябва да хлопнат врати и да връщат пари.

Та не е проблемът в професорите, а в безумните и с раздут прием "университети", направени само да прибират пари. Най-вече частни.
04 Януари 2011 08:37
На времето имаше една поговорка: Ние успешно преодоляваме трудностите, които си създаваме сами 20 години академичният състав беше държан на минимални мизерни заплати, което спря развитието му. Няма млади хора, които искат да работят усилено започвайки с 300лв., с големи усилия ставайки доктори за малко над 400 лв., а след това доценти след 10-15г.професори в края на кариерата си за около 900 лв. (това са основните заплати - в някои университети се получават по-малко или по-вече за докторски и т.н.). И накрая се пенсионират на мизерна пенсия. Така, че и най-големите университети вече нямат нужния академичен състав. Някои от провинциалните унивесритети още по време на соца използваха преподаватели-гости. Тъй като преподавателите са принудени да четат лекции на няколко места това прави призумцията, че науката трябвало да се прави само в университетите и институтите на БАН да се изпратят към университетите и министерствата, съвсем невъзможна. Учените от БАН ще станат преподаватели или чиновници и наука ще спре да се прави. Аз имам информация какво е станало в Грузия (мой колега от Германия ме поздрави за Нова година и ми каза, че е в университет и няма време за наука) след пребиваването там на недоносчето Невдянков. А когато не се прави наука и образованието пропада и т.н. веригата надолу.
Развитието на обществото има само 2 посоки - или нагоре и надолу, когато почнеш да режеш това оно0ва и да правиш икономии без нищо да върви нагоре ти задълбочаваш падането надолу. Ей това става у нас вече 20 години, колкото повече ни рИфУрмират толкова повече потъваме.
04 Януари 2011 08:38
И от много летене насам-натам, на "летящите професори" не им остава време да се занимават с нАучна дейност. Само ръсят глупости и ги броят за публикации....


04 Януари 2011 08:41
Двата плюса ще черпи, отърва кожата
А работя само в един университет. Няма за какво да черпя.
04 Януари 2011 09:03
Iwan Wazow


04.1.2011 г. 00:03:55 Съжалявам, но според мен това, че едни и същи професори преподават на много места изобщо не е сериозен поблем, да не кажа, че дори е полезно. Иначе децата извън София ще трябва да бъдат обучавани от урунгели, с наистина фалшифицирани дипломи.



Така е, полезно е и за студентите...
Проблемът е, че един професор ,
участва в акредитирането на няколко ВУЗ-а ...Така "законно" се слага табелата "Университет"....Защо един футболист, баскетболист.., например, .не се картотекира едновременно в различни отбори?...Същото е...Нали Игнатов мерел рейтинга на Университетите-един професор в различните рейтинги?!
04 Януари 2011 09:20
ами големи заплати в цивилизованите страни, например в африка. вижте тук
http://www.uct.ac.za/about/intro/vacancie s/external/
77, 000 +американски долара за обикновен доцент. четете, завиждайте, както е казал поетът на революцията маяковски. какво ли си викат сега българските преподаватели: ах, защо не съм черен негър в африка.
само че хората нямат БАН и разни измислени 120 университета, а толкова колкото трябват. и нобелови награди си имат. така е по цивилизацията. образованието и особено науката не са лъжица за всяка уста, а аристократично занимание за богоизбрани хора. това е с което пролетариатът и селячеството в българия не могат да се примирят. чак когато се скъса с този уравниловъчен манталитет ще стане възможно да се доближат африканските нива.
не очаквам някой да вземе отношение по изнесените факти. срещу железни аргументи дори и Карл Маркс не би възразил.
между другото има една държава боцвана, пак африканска, чувал ли е някой за нея. там преподавателските заплати са дори по високи от изнесените тук. а бе какво да се прави, хубаво е да си живееш в цивилизацията.
04 Януари 2011 10:23
Мъка превеличайшая... Никой не иска да отреже клона, върху който се е изпружил и където се дерат благини за "заслужения отдих" след усилните години на безсмислен труд. Трябва да се затворят ВСИЧКИ вузове - една година отдих, реконструкция, революционни промени, преосмисляне на цели... Звания? За определен период - 1, 2, 3 год. Сверка със европейските изисквания. Срочни договори... По 6-7 курса за акад. година. Задължителна академична "продукция", обвързана със практиката. Задължително оценяване от студентите, и т.н.

04 Януари 2011 10:48

A-a, и превъзпитание в селски комуни.
И по цял ден да четат дацзи-бао.
04 Януари 2011 11:19
обикновенно като стане въпрос за някои специфични теми, като образование, наука, където се иска повече познание, как стоят нещата. разни разбирачи, като america и perdekeriz започват да се изкзват и разбира се дрънкат глупости. Те нито знаят как е в западните университети, нито как е у нас. Говорят за някакви европейски норми, без да знаят, че тези норми отдавна се използват у нас. У нас широко се използват, още преди 1989г. както на Запад наукометрични данни (брой статии в списания с импак фактор и в чужбина, брой цитати и мн.др.) за оценка на преподаватели. Говорят за някакви си номеклатури. Повечето професори през 1989г. са били асистенти или най-много доценти - каква ти номеклатура. Като видиш ник perdekeriz да знаеш, че много просто парче се крие зад него - те и никовете си избират така, че да бъдат лесно разпознати като простаци. И той мечтае за културна революция по маоистки тип.
04 Януари 2011 11:36
Само вижте колко е сбъркано момчето perdekeriz
Трябва да се затворят ВСИЧКИ вузове - една година отдих, реконструкция,

Ей това как ще стане - само болен мозък може да предлага такива неща.
революционни промени, преосмисляне на цели... Звания? За определен период - 1, 2, 3 год.Сверка със европейските изисквания. Срочни договори...

В цял свят от доцент нагоре са постоянни места.
По 6-7 курса за акад. година.

Айдяя и тоз не си знае силата, защо не са по 10. То ще са едни курсове тогава - ум да ти зайде.
Задължителна академична "продукция", обвързана със практиката.

То задължителна научна продукция има още след 60-те години, нали по това се оценяват и израстват в иеархията. Преди 60-те имаше назначавания на инженери за преподаватели, но след това вече се искаха докторски и т.н. А в университетите обикновено се развива фундаментална наука. Разбира се има и практически приложения.
Задължително оценяване от студентите, и т.н.

Еи това пък какво е. То от основаването на висшето образование у нас след Освобождението ни от турско робство си има задължително оценяване на студентите. Сега се въвежда една много сложна система от критерии за оценки не само при изпитите, а и за самостоятелната работа.
Когато си прост то е завинаги. И колкото си по- прост толкова се напъваш да даваш мнения за въпроси от които нищо не отбираш.
04 Януари 2011 11:46
Е, сега вече за още една петилетко може да чукнем и 100 ВУЗ-а с преподаватели за максимум 20.
И всички ще се бият за държавна моцка и ще печатат дипломи като за световно!

Простотията ще се самовъзпроизвежда с шеметна скорост!
04 Януари 2011 11:48
Mrx++
04 Януари 2011 11:53
У нас широко се използват, още преди 1989г. както на Запад наукометрични данни (брой статии в списания с импак фактор и в чужбина, брой цитати и мн.др.) за оценка на преподаватели.

Тоя юнак, дето уморил 4-годишното дете заради сливиците, нали и той е хабилитран? Гл. асистент, май...
И той сигурно има публикации в списания с импакт фактор, и той като Маркса с двата плюса, разтяга локуми на студентите...
04 Януари 2011 11:56
Май се получи лека инфекция с недообмисленото законче за академичния състав, та някои университетчета няма да успеят да си произведат достатъчно собствени професорчета до акредитацията Та затова засега май ще се акредитира по старите правила. А някои може и да продължават да се заблуждават, че целта на "реформите" била подобряване на качеството на висшето образование...
04 Януари 2011 12:01
Тц-ц-ц! Много експерт в сферата на висшето образование, много нещо! Сега, заради едните правни факултети, да превърнем университетите в крепостни села ли? Спокойно един професор може да чете лекции в 2 (не повече) университета на ОТД и да е полезен на колегите си с опита и знанията си, ако е истински професор. В Европа това е практика, колеги. По-добре специалист в два университета, отколкото местно некадърно ректорско протеже. Или? Уви, към последното вървим с новия ЗРАС, измислен именно от лобитата на частните университети, за да си легализират незаконното производство на доценти и професори до момента. Така че - споко. Вече ще има професори навсякъде - околийски.
04 Януари 2011 12:49
Един професор може да чете лекции и в повече университети, но ако университетчето в Горно Нанадолнище има предимно доценти и професори на 4-часови трудови договори, идващи веднъж седмично (май съм голяма оптимистка) от 400-500 километра само за да си прочетат лекциите, дали трябва да се акредитира да си произвежда самичко докторанти, доценти и професори? Иначе не виждам проблем да си бъде колежче, ама то е с други претенции...
04 Януари 2011 13:12
За много години, форумци!
За много години, Таня!
Все така смело дръж перото за образователните проблеми!
Здраве и щастие желая на всички!
*
СЕГА, изпадам в недоумение от поредния законотворчески напън за увековечаване на академичната полигамия.
Имам питания:
1. Как тогава ще се съставят научните журита за всички защити на дисертации и хабилитации, ако въпросният регистър на МОНМ най-после не бъде публикуван?
2. Как катедрите, факултетните съвети и ректорите ще съставят журитата, при положение, че не се знае кой къде още преподава?
3. Нали толкова години вече подред много по-добри законодателни инициативи бяха проваляни, защото имаше опасения, че ако избягаме от сталинизма на СНС и ВАК, ще се върнем във феодализма на научното жури, в което ще се включват малцината, които са монополизирали почти всички позиции за хабилитирани преподаватели в почти всички университети?
4. Ако един преподавател не само работи, но и способства за акредитацията на два университета, в научното жури той ще бъде "вътрешен" в процедури и за двата, така ли?
Нали вече 12 години всички предишни законопроекти бяха взривявани тъкмо така!
Питаше се: ама откъде ще вземем толкова много експерти по конкретната област на всяка дисертация за членове на жури, щом даже трябва да има и "външни" за научната организация хабилитирани? .
5. Като не можем да намерим 7 члена на научно жури за една процедура, които да са специалисти по тематиката, ще назначаваме значи 7 члена на научно жури, които не са специалисти по нея?!?
Но нали точно това ни беше проблемът и в СНС-тата?
Там, много често запознатите отблизо с тематиката на дисертацията, бяха 2 или 3 най-много, при това биваха често и рецензенти?
6. Не са ли погледнали Националната листа на сайта на НАОА, където всеки от регистрираните досега е посочил само една научна организация, както и трябва да бъде?!?
7. Не им ли идва на ум, че нашата акредитационна агенция след десетгодишен титаничен труд успя да стане член на ENQA (European Network for Quality Assurance), но с увековечаването на академичната полигамия може да загуби членството си там?
*
С една дума: пак каруцата пред коня, пак блокаж на закона.
04 Януари 2011 13:22
Тоя юнак, дето уморил 4-годишното дете заради сливиците, нали и той е хабилитран? Гл. асистент, май...

Те това е практика-акъл няма, ама оценки ръси./Не знае що е хабилитиран, ама ...рецензира науката?!
04 Януари 2011 14:00
Не знае що е хабилитиран, ама ...рецензира науката?!

Мдааа...
Юнакът сигурно е знаел и какво е "хабилитиран"...
И са му били ясни научните звания и степени и как да се докопа до тях.
Само дето не е знаел да лекува...

04 Януари 2011 14:26
Тоя юнак, дето уморил 4-годишното дете заради сливиците, нали и той е хабилитран? Гл. асистент, май...
Енчо, колко пъти съм ти казвал да се обаждаш само на Еньовден, за да ти кажем: "честит имен ден".
Инак, научи поне тоива, че за главен асистент не се хабилитираш. Хабилитационните звания са от доцент нагоре. А че има калпави асистенти има, ама ще има още повече , а с новите закони на Игнатов и орязването на парите ще има и калпави доценти и калпави професори. Тогава не само сливиците, а и карантиите ще са ти застрашени.
04 Януари 2011 15:00
След приемането на този закон, коментарите по проблема с т.нар. "летящи" нямат смисъл, защото всяка организация ще си прави сама професорите и после ще си ги брой за акредитацията.
Това е един порочен кръг и резултат на обезценяването.
Броблемът е, че законът е кух, което ще доведе до беззаконие и корупция!
04 Януари 2011 15:07
Маркса и той се хвана за думата.
Сега имало калпави асистенти, после щяло да има калпави доценти и професори.
Марксе, и сега е пълно с некадърници на всички нива - дето на две магарета сламата не могат да разделят, ама ръсят бисери за ентропията...
Че и се страхуват някой да не им открадне идеята...
04 Януари 2011 16:47
Хората, в т.ч. онези от тях, които се образоват, не са толкова прости, колкото се предполага от тези, които конституират образованието.
Наблюдавам една стабилна тенденция на все по-добро ориентиране на младите хора в решението им къде да учат. Вярно е, някои от тях се съобразяват с възможностите на своите семейства и своите възможности за финансово обезпечаване на образованието, но все по-малък става броя на "заблудените", за които "дипломата" е по-важна от изграждането на реални качества.
Така че, след размътването от прехода, водата ще започне да се избистря. Със или без закон.
04 Януари 2011 18:15
Марксе, и сега е пълно с некадърници на всички нива - дето на две магарета сламата не могат да разделят, ама ръсят бисери за ентропията...
Аз мога да ви разделя сламата, намери още едно магаре и одма ви я рзделям.
04 Януари 2011 19:18
След като противно на всякакви разумни възражения, придворната комисия по науката, децата, спорта, спирта и между другото образованието към НС с подавляващото мнозинство на герберастите успя да пробута своите милиционерски поправки на Закона за академичния състав, жалко обосновани от пълната дилетантка по въпроса Соколова, сега нова блестяща с лобизма си поправка е на път! Така нелегалните ковачници на юридическо кадри в също така нелегални "Оневирситети" ще получат силен тласък в дейността си от привлечените в тях магистрати от къде ли не. Ето това е още един резултат от "разтърсващите рИформи" на некадърника И(г)натов. Вече се забелязва съвсем явно преминаването от "свински тръс" към "спринт" (по собствените думи на споменатия образователен корифей) на цялата ни многострадална система на висшето образование и най-вече на ордата "летящите магистрати" по изграждащите се с Негова благословия магистрали.
04 Януари 2011 19:53
хаха, браво, Марксе, особено за последния коментар!
Една абсолютно заслужена ръчичка и обич и към Тредафилка - точно в десятката!
04 Януари 2011 21:26
макар и късно но все пак.
карл маркс и фридрих енгелс трябва да знаят че на запад студентите оценяват професора си, пишат му бележки в анономни анкетни листове. и ако професорат има по малко от добър (3) му се показва вратата. уволняват го.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД