:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,653,676
Активни 334
Страници 7,839
За един ден 1,302,066

Букурещ изнудва Европа заради Шенген

Румънският парламент спъва увеличаването на броя на евродепутатите
Букурещ започна да изнудва европейските страни заради отказа да бъде приет в Шенгенското пространство. Румънски депутати заплашиха да блокират Лисабонския протокол. Той дава зелена светлина за назначаването на още 18 депутати от 12 страни в Европарламента, съобщи "ИЮ Обзървър".

Атила Короди, председателят на комисията по външна политика в долната камара на парламента, разкри пред агенция "НюзИн", че през декември е било взето решение да се отложи до февруари ратифицирането на Лисабонския протокол. Това гласували на съвместно заседание на комисиите по външна политика в долната и в горната камара на парламента в края на декември, непосредствено след като Германия и Франция се обявиха против приемането на Румъния и България в Шенгенското пространство напролет заради проблеми с корупцията и организираната престъпност.

Лисабонският протокол предвижда назначаването на още двама евродепутати от Франция, а Германия ще запази своите 99 вече избрани евродепутати до 2014 година. Още един депутат трябва да получи и Холандия, която също не е доволна от корупцията и организираната престъпност в Румъния и България. Целта на протокола е да разреши проблема, възникнал след като настоящият Европарламент беше избран според правилата на Договора от Ница, а Лисабонският договор влезе в сила шест месеца след изборите.

Пред "НюзИн" Атила Короди сподели: "Дискусиите бяха много тежки, ние заявихме, че ще отложим вземането на решение до другия месец, за да видим какво ще се случи. Но принципът е: защо трябва да се съгласяваме с всичко, а големите сили като Германия винаги да получават незабавна дерогация" (специално изключение - б. р.), заяви Короди. Той има предвид специално постановление, позволяващо на Германия да запази тримата си евродепутати още 4 години. Неговият колега сенатор Титус Корлатеан, бивш евродепутат социалист, също заяви, че става "въпрос за принцип". Защо по-малките държави членки "са длъжни да спазват всички правила, а големите да получават дерогации", попита той.

Румъния предупреди, че ако се поставят допълнителни условия за присъединяването на страната към Шенген от ЕС, ще попречи на еврочленството на Хърватия и може едностранно да прекрати мониторинга, който следи как тя реформира съдебната си система и се справя с корупцията.

ОТГОВОРНОСТ

Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че поема политическата отговорност заради отложеното присъединяване на страната към Шенгенската зона, предаде "Фокус". Той посочи, че за съжаление мониторинговият механизъм на ЕС е смятан като условие за приемането в Шенген. "Като държавен глава поемам политическата отговорност за отлагането на приемането на Румъния в Шенгенската зона. Някой трябва да поеме отговорността", каза той. Ясно е, че големите проблеми са в съдебната система, изтъкна още той. Германия и Франция поискаха отлагане на влизането на България и Румъния в зоната заради проблеми по опазване на външните за ЕС граници.
16
2892
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
05 Януари 2011 20:30
Браво на етническия унгарец (?) Атила Короди
05 Януари 2011 21:55
Румъния предупреди, че ако се поставят допълнителни условия за присъединяването на страната към Шенген от ЕС, ще попречи на еврочленството на Хърватия


Бре, тия румънци! И ръце опитват да извиват. Едва ли обаче някой, особено в Хърватия, ще съзре възвишените намерения зад изнудваческия тон. Щото нали така - проблемът е не в корупцията, а в това че не са приети...
05 Януари 2011 22:36
Защо по-малките държави членки "са длъжни да спазват всички правила, а големите да получават дерогации"

Ами защото едните са малки, а другите - големи.
Законът на джунглата в съвременен вариант, прилаган точно по ЕС-овски.
Румъния вече прозря тази истина, но нашите ибрикчии само чакат с изплезен език какво ще им наредят; никакъв нишан за собствена мисъл и за национално достойнство.
05 Януари 2011 22:52
Бий за да те уважават ?
05 Януари 2011 23:08
ТОЙ затова иска да се разграничи от Румъния ми те не слушкат големия бртат
06 Януари 2011 00:01
.... браво! .... а наште *утки - да ближат!
-----
* утка - патка (рус)
06 Януари 2011 05:16
Франция и Германия вече съжаляват горчиво.
Че изобщо приеха Румъния и България в ЕС.
06 Януари 2011 10:00
Stern, действията са по-точно по ЕС-ЕС-овски
06 Януари 2011 10:02
Шенген изобщо за какво му е на българския народ? За самолет - не важи, по-точно, важи наполовина - само при слизането. С кола - колкото пътят е през Румъния, толкова е и през Сърбия. Затуй хич не ни трябва и даже много сме си добре, ако ме питате мене, нищо че мамалигата са се задърлили. Впрочем нека си се дърлят, таман пак им лъснаха циганските номера в Европата, щото те нали все са по-по-най.
В тъз връзка, следната история. Едно влаинче си дошло от училище и рекло на майка си:
- Мамо, ти знаеш ли, че Румъния е най-първата страна в света?
- Знам, дъще, знам. А казаха ли ви домнулите защо?
- Да, защото държим двата най-важни рекорда - за най-кратко участие в Първата световна и за най-бързо отстъпление през 1944-а.
06 Януари 2011 10:12
Румънците още от Чаушеску винаги са имали до голяма степен независима външна полотика. Докато ние българчетата още от вречето на Хитлер до Обама сме едни йесмени или дупедавци. Шенген може и да не ни трябва, ама блоковетена АЕЦ Козлодуй ни трябваха нали? Между другото тези наблюдения за некадърните ни дипломати ги прави още Атанас Буров. Нищо ново под слънцето.
06 Януари 2011 10:19
Защо по-малките държави членки "са длъжни да спазват всички правила, а големите да получават дерогации", попита той.
Защото големите държави плащат сметката, а който плаща сметката, поръчва музиката. Сметката на ЕС я плащат (нетни донори са) Германия, Великобритания, Франция и Италия, в по-малка степен Австрия, Дания, Холандия, Швеция и Финландия. Като стане Румъния нетен донор, ще може и тя да си отваря устата за дерогации.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
06 Януари 2011 10:24
Ами и Румъния показва, че е държава и се управлява от политици. А нашите са мутренска банда и шефът й се интересува само от личната си безопасност, заради която продава националните интереси на чужди служби.
06 Януари 2011 10:46
Не ни трябва Шенген. Трябват ни Сърбия и Хърватска в ЕС и тогава недостроеният мост при Видин може да си остане и в това порожение.
А Велика Румъния с Молдовския проблем и Приднестровската република може, ака щът и да напуснат Евросъюза.
06 Януари 2011 11:07
Анархия ти си сигурно не живееш във Видин? Мислиш като завършен егоист.
06 Януари 2011 13:18
Тоя Атила Короди коя партия представлява?Сигурно е от някои зелени рекетьори.
06 Януари 2011 13:51
Manrico,
а България не е ли нетен донор?
България не плаща ли за музиката, без да я поръчва?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД