Това писмо бе изпратено до казионната БНТ 1.
Никаква реакция.
Изпратихме го до БиТиВи.
Колегите Ви командироваха Антон Хекимян, уплашен до смърт, да стои с един оператор до опашката на язовира, при бунгалата на рибарите.
Не посмя да снима непрекъснатите 3 метрови огради, започващи от залива „Златен рог” до „Щъркелово гнездо”
Не посмяха да се качат на една лодка и от водата да снимат Комплекс „Камелот” , измисления „Софийски яхт клуб „ къщите на братя Пехливанови и куп други мутрафони, окупирали целия бряг по чашата на язовира и пълнещи го с моторни масла, мазут и фекалии.
Мухльото контролен инженер от Община Панчерево, прехвърля горещия картоф на Община Самоков. Това са гнусни заблуди! Чашата на язовира, до Кота 817, 5 е изключителна държавна собственост и ТАМ И ИСУС ХРИСТОС НЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА МОЖЕ ДА РАЗРЕШИ СТРОЕЖ!
МОЛИМ ВИ, ПОСТАВЕТЕ ПРЕД ПРОКУРАТУРАТА ПРЕДИ ВСИЧКО ВЪПРОСА- МОЖЕ ЛЕ ДА БЪДЕ ОСЪДЕН ПОНЕ ЕДИН КОРУМПИРАН ЧИНОВНИК, СЛОЖИЛ СРЕЩУ ЯВНО МНОГО ПАРИ ПОДПИСА СИ ПОД РАЗРЕШИТЕЛНИТЕ ( НЕЗАКОННИ РАЗБИРА СЕ ) НА МУТРАФОНСКИТЕ ПОСТРОЙКИ!
Уважаеми приятели,
има ли БНТ средства, за да изпрати един екип, който с лодка наета на "Щъркелово гнездо"
да снима МУТРО-АРХИТЕКТУРНИТЕ БЕЗОБРАЗИЯ в самата чаша на язовира, там, където по ЗАКОН НИЩО НЕ МОЖЕ И НЕ БИВА ДА СЕ СТРОИ.
Гледано от шосето, язовира е заграден от 3 метрови дувари със свирепи вардиани.
Гледано от водата, виждаме вили, огромни къщи и тенис кортове, бани и сауни.
Всичко това е на самия бряг на водата, от която пият ДЕЦАТА НА СОФИЯ.
Написах молба- жалба ДО КМЕТ ФАНДЪКОВА за огромните безобразия, заграбвания и нарушения.
Тя прехвърли топката на кмета на Панчерево.
Той ми отговори, че според него, всичко е законно, а за незаконното не отговарял той!
Защо БТВ може да снима по Пловдив и Ивайловград, а вие да не снимате за страхотните своеволия на 40 километра от сградата на БНТ-1.
И ЗАПОМНЕТЕ- СЪС СИЛАТА ВИ НА ОБЩЕСТВЕНА МЕДИЯ, ТРЯБВА ДА НАСТОЯВАТА ЗА ПОНЕ ЕДИН ОСЪДЕН ЧИНОВНИК, ПРИЛАПАЛ ЛУДИ ПАРИ, ЗА ДА СЛОЖЕ ПОДПИСА СИ ПОД БЕЗОБРАЗНОТО РАЗРЕШАВАНЕ ДА СЕ ПОСТРОИ ДО ВОДАТА ВИЛЕН КОМПЛЕКС "КАМЕЛОТ" ( С НЕГОВИТЕ ОТХОДНИ ВОДИ, МОТОРНИЦИ , ДЖЕТОВЕ И ДРУГИ ЗАМЪРСИТЕЛИ ) И ДЕСЕТКИТЕ ПОДОБНИ КЪЩИ КОИТО СА ПОД КОТА 817, 5.
ТОЛКОВА ЛИ Е БЕЗСИЛНА ТАЗИ ДЪРЖАВА, ТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПРАВИ С ЕДНА БАНДА РАЗВИЛНЯЛИ СЕ ПЕЙЗАНИ ПЛЮЕЩИ НА ЗАКОНИТ3Е И НА ЗДРАВЕТО НА СОФИАНЦИ!
В началото на септември тази година проверка на Дирекцията за национален строителен контрол установи, че язовир „Искър“ е застрашен от замърсяване поради засилено строителство в строго охраняваната зона А край него. Проверка на 118 обекта установи, че възстановяването на частните имоти е станало неправилно. Повод за проверката стана сигналът на концесионера „Софийска вода“, че не може да загради санитарно- охранителната зона поради частни имоти.
При втората зона - Б, където земи могат да се връщат, също не се допуска строителство. Според проверката на ДНСК намаляването на тази зона ще доведе до вредно въздействие върху околната среда. За да се спре строителството край язовира и за да има ефективен контрол, според препоръката на ДНСК е необходимо да се учредят две охранителни зони и да се поставят стриктно границите им.
„Предполага се, че пречистването на отпадните води ще става чрез пречиствателни станции, като не е отчетено къде ще се зауст¬ват те.
Къде ще се заустват- в язовир "Искър" естествено- няма кой да тласка тези фекални води 30 см. до пречиствателна станция.
И ние с вас ще пием мърсотиите на тази шайка безпардонни наглеци ПЛЮЕЩИ В ЛИЦЕТО НА ДЪРЖАВАТА И В НАШИТЕ ЛИЦА.
Използувайте силата на визуалната власт и покажете на общестото в България ( доколкото го има ) че поне за здравето на софийските деца съвестите трябва да се поразритат!!!
С уважение : Георги
P.S.
Ето какво публикува вестник „Банкеръ” на който никой от СГО не реагира с реални действия – естествено явление за софийските властници:
Вододайната зона на София може да се окаже ...частна
12/11/2009
Това са вече готовите “временни постройки”, които с помощта на бившия гл. архитект на район Панчарево Веселин Клянев са се превърнали в солидни еднофамилни къщи.
Невероятните машинации, с които бившият кмет на община Панчарево - Светослав Благоев, е прехвърлял общински терени на близки и роднини, в. "БАНКЕРЪ" описа преди повече от година в няколко публикации. Публикациите ни предизвикаха проверката на столичния инспекторат, а проверяващите откриха още купища нарушения. Тогавашният столичен градоначалник и днешен министър-председател Бойко Борисов изпрати доклада в прокуратурата, убеден, че обвинението ще си свърши работата докрай.
Днес, година по-късно, се оказа , че районният прокурор Кавракова-Аршева е отказала да образува наказателно производство и е прекратила преписката. Решението за отказа тя е мотивирала с констатацията, че вече е била правена проверка от 8-о РУ- СДВР и според приложената към преписката докладна записка "липсвали данни за извършено престъпление".
Както казват юристи,
всичко е минало по допирателната
и някой не се е задълбочил в документите. Още по-странното е, че постановлението за прекратяване било написано още на 14 ноември 2008 г., служителите в Столичната община разбраха за него чак когато в. "БАНКЕРЪ" поиска да разбере какво се случва с преписката. От правния отдел на кметството са пропуснали да проследят съдбата на подадения от тях сигнал, а прокуратурата не им е върнала отговор. Едва през изтеклата седмица, и то след нашия въпрос, от инспектората отидоха да си получат преписката и сега тепърва ще обжалват отказа. Междувременно самият Благоев, очевидно успокоен от решението на обвинението да не образува досъдебно производство, е решил отново да се кандидатира за общински кмет на район Панчарево на предстоящите частични избори.
Доста необяснимо е как обвинителите са пропуснали пикантните подробности в доклада на инспекторите, от които и за слепия става ясно, че всичко, което се е случвало в този столичен район, съвсем не е било случайно. Още повече при положение че попарата от безобразията, сътворени по времето на Благоев, сърба сегашното управление. Преди повече от година в текст, озаглавен "Продадоха и дъното на язовир Искър", в."БАНКЕРЪ" разказа за няколко невероятни сделки, чрез които буквално са подарени земи до самата вода. Ставаше дума за продажбата на три парцела във вилна зона "Ренов дол", разположени във вододайната зона - под кота 817.50, в т. нар. чаша на язовира, въпреки че по закон земите в нея са публична държавна собственост.
Година по-късно проверка на вестника установи, че въпреки откритите нарушения на това място -
в чашата на язовира отново се строи
и до самата вода вече са вдигнати пет- шест китни вилички. Общото при тези терени е, че всички са били продадени на сегашните си собственици много бързо, след като предишните са получили земята (въпреки че някои от тях въобще не са живели в района) в качеството си на нейни ползватели. Всъщност схемата е лесна. Разпоредбите на закона позволяват районното кметството да продава общински земи на ползвателите им в момента. По правило собствеността се възстановява или ползвателите я придобиват след одобряване на план за новообразуваните имоти, изготвен от районната администрация. Необходимо условие за изработването на такъв план пък е да е приет план на имотите, съществували преди образуването на бившите ТКЗС-та. Според процедурата в общината трябва да има още кадастрален и помощен план, в съответствие с параграф 4 на преходните и заключителните разпоредби на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи ( ПЗР на ЗСПЗЗ). Този параграф описва как се процедира с имоти, предоставени за ползване на различни хора по отделни постановления на Министерския съвет от татово време. Както неведнъж сме коментирали, тази разпоредба също е абсурдна, защото дава предимство на хората, получили земи по постановленията, а не на реалните им притежатели отпреди колективизацията. Облагодетелства "ползвателите" и с това, че за тях не важи задължението да са построили сграда на мястото, каквато всъщност е била целта на съответните постановления - да се облагородят пустеещите земи. Благодарение на тези "пробиви" в законодателството, но не и без помощта на бившата районна администрация, са продадени и имотите в чашата на язовира.
В нормативната уредба съществува и още един озадачаващ факт - според закона издаването на разрешения за изкупуване на такива земи е трябвало да приключи до 1992 година. Но по-късно с наредба на МС този срок е удължен до края на 1998-а. Районната администрация обаче се е "презастраховала" и за да не пропусне този срок, е "произвела"
абсолютно идентични на вид молби със... стара дата
Доста смущаващ обаче е фактът, че един от имотите в язовира е бил върнат на майката на бившия кмет Мария Благоева и за тази история в. "БАНКЕРЪ" също е писал. Нека припомним още, че веднага след като тя е обявена за собственик на 700 кв. м на брега на язовира, синът й е оценил земята там на "колосалните" 1137 лева. Така на 6 юли 2005 г. майката на кмета се сдобива и със съвсем истински нотариален акт за въпросния имот.Година по-късно (на 23 август 2006 г.) тя го "дарява" на Полина Герасимова, която от своя страна не се бави и две седмици по-късно - на 15 септември, го препродава за 76 хил. лв. на "Бългериън пропъртис" ЕООД, собственост на английския гражданин Бърнард Джоузеф Майкъл.
Съседния имот кметът на Панчарево е продал по абсолютно идентичен начин. Признато е правото за закупуване на Георги Герасимов, който се сдобива с 600 кв. м на брега на езерото. Констативният акт носи същата дата, както и в случая, описан по-горе - 24 март 2005 година. Оценката, издадена от Благоев, пък е ...1170 лева. Нотариалният акт за имота е съставен на 13 май, но Герасимов също като майката на бившия кмет не проявява интерес към него и на 23 август 2006 г. го "дарява" на... същата госпожа Полина Герасимова. Тя на свой ред - пак на 15 септември и отново при същия нотариус, го препродава на фирмата "Бродски" ЕООД, собственост на друг английски гражданин - Стив Пол Хауд, за сумата от 1180 лева. Изглежда, при тази сделка (за разлика от другите две, за които разказваме) истинските суми са получени и на ръка, за да не се правят излишни разходи...
Историята и на третия съседен имот също е подобна - датите на "подготвените" документи са идентични. При тях титуляр на сделката е Виктория Палибачийска. И тя получава "своя" нотариален акт с дата 13 май 2005 г., като придобива 631 кв. м за сумата от 1278.50 лева. Оценката и в този случай е одобрена от панчаревския кмет. На 28 август 2006 г. Палибачийска също дарява имота си на вече споменатата Полина Герасимова. И пак н 15 септември дамата го препродава. Купувач е поредният английски гражданин - Санджай Кюмар Сууд, чрез фирмата му "Бългериън маунтейн пропъртис" ЕООД. Цената е 82 хил. лева. Съвпаденията между трите случая са, меко казано, впечатляващи, защото всички бивши "ползватели" искат да даряват
имотите си на госпожа Герасимова, а тя на свой ред бърза да ги препродава незабавно на английски граждани. А има и още едно съвпадение: и трите чуждестранни фирми са регистрирани на един и същ адрес...
Но и това не е всичко. Веселин Клянев, бивш главен архитект на район "Панчарево", който е кумец на кмета Благоев, издава и на тримата англичани разрешения за строеж за "сезонни жилищни сгради". Трудно е за вярване, че такъв човек не е знаел, че има ограничения за строителство на каквото и да било в чашата на язовира... което значи, че извършеният от него акт е абсолютно незаконен.
Очевидно архитектът е бил достатъчно добре мотивиран, защото документите, които открихме в архива на района сега, дават още по-любопитна информация. В същия ден, в който той е издал разрешението на "Бългериън пропъртис" ЕООД (на 21.01.2007 г.) за изграждане на временна постройка от 22.35 кв. м, одобрява с подписа си и архитектурен проект, но за ....масивна сграда - еднофамилна къща, разположена на 111.76 кв. метра.
Същото е положението и със съседните два парцела, където част от къщите вече са построени. Англичаните са направили опит да вдигнат и масивна ограда, за да закрият собствената си, но хората от района им попречили. Разразил се доста неприятен скандал, при който представителка на чужденците заплашила с международен съд.
Нямаше как да не представим този "наниз" от пикантни подробности на главния архитект на София Петър Диков. Той буквално се хвана за главата и единственото, което заяви, когато му предоставихме снимките и скицата на вододайната зона, беше: "Това е абсолютно недопустимо." Веднага разпореди дирекция "Контрол по строителството" да направи проверка и обеща да огласи резултатите от нея. Каквото и да установят експертите на дирекцията за архитектура и градоустройство обаче, то едва ли ще се различава от повелите на закона. А той е категоричен - вододайната зона е публична държавна собственост. И няма как да премълчим възхищението си от прокуратурата, която някак не е забелязала този факт.
Мариета Велинова
Banker.bg