Ден след огласяването на подслушаните телефонни разговори, които потвърдиха сериозния конфликт в кабинета заради политически чадър над контрабандата, главните действащи лица обединиха усилия да замажат скандала. Премиерът защити подслушването като здравословно за работата на министрите, скараните вицепремиери Симеон Дянков и Цветан Цветанов и шефът на митниците Ваньо Танов си направиха семейна снимка на фона на контрабандни цигари в Гоце Делчев, а фирмите, описани в разговорите като нарушителки, започнаха да се издължават на хазната. Прокуратурата пък обяви, че няма да разследва скандалното съдържание на разговорите, а само откъде са изтекли.
Контраофанзивата започна рано сутринта, когато премиерът Борисов се яви в Нова телевизия и Би Ти Ви, за да разясни възгледите си за подслушването и отношенията между подчинените си. "Искам моите министри да са в напрегнати отношения, не съм ядосан, че двамата вицепремиери са се хванали за гушата. Не искам да се обичат, искам да се карат, да се мразят, за да си гледат работата. Радвам се, че има такива СРС-та, и съм знаел, че ги има, и не съм ги предупредил", отсече Борисов. Призна също, че е мнителен и иска да има контрол върху всичко. Затова намира за съвсем нормално министрите да бъдат подслушвани, защото по негово мнение те "нямат човешки права". "Подслушвани ли са граждани, журналисти? Подслушвани са вицепремиери, директори на агенции, зам.-министри! Кого да подслушваме - магазинери ли?! Който премиер е имал доверие на всичките си министри, е бил подвеждан", обобщи Борисов. За него записаните разговори не представляват проблем, защото не е ясно кой ги е правил. Но съобщи, че е бил предупреден от един от собствениците на Би Ти Ви Красимир Гергов, че ще бъдат публикувани тези дни.
Премиерът бе най-раздразнен от частта, в която Танов говори за натиск върху работата на митниците, и демонстрира изненада от твърденията му, че определени лица и фирми се ползват с политическо покровителство на МВР шефа и по тях не се работи. "Докато не им изчопкам всичко, което имат, и да видя кой е, работил или не е работил и покровителствал ли е, не е ли, или си е говорил така празни приказки, и който е виновен, ще си понесе отговорност", закани се Борисов. Независимо че толерира подслушването на подчинените си, накрая премиерът декларира, че Дянков, Танов и Цветанов се ползват с пълното му доверие. Той уточни, че между двамата вицепремиери имало много тежки противоречия, но не били за контрабандата, а за това колко трябва да се съкрати съставът на МВР.
Акцията по замазването продължи с публична демонстрация на мир и любов между Дянков, Цветанов и Танов. Двамата вицепремиери и шефът на митниците изненадващо се явиха заедно в Гоце Делчев, за да се похвалят със залавянето на три ТИР-а с над 1500 мастербокса контрабандни цигари. За митниците вчера не бе ясно откъде идва и накъде отива контрабандната стока. "Задържаните товари са поредно доказателство за постоянните усилия и сътрудничеството на институциите в противодействието на контрабандата на акцизни стоки", обяви МВР.
Нито един от тримата главни участници в скандала не посмя да се възмути срещу това, че са подслушвани членове на кабинета, нито пък да коментира обидните квалификации и обвинения на колегите си. Журналистите чуха умилителни обяснения за взаимоотношенията в правителството. "За мен няма никакъв скандал", заяви Ваньо Танов, който в подслушаните разговори се оплаква колко е омерзен от фалшификациите, които прави МВР. Танов отрече да е обвинявал в нещо министър Цветанов. "Ние след малко пак можем да спорим по някои въпроси, но това не влияе по никакъв начин на личните ни отношения", каза той. За Симеон Дянков различните мнения са гаранция за баланс. "Резултатът е добър, особено в период на финансова криза", каза още той и също подчерта, че с министъра на вътрешните работи Цветанов работят добре. Попитан дали наистина са се "хванали гуша за гуша" с Дянков, както твърди зам. финансовият министър Владислав Горанов в разговора си с Танов, Цветанов отговори: "Това е толкова несериозно и не знам откъде идва. В разговорите ли е имало такива неща? Сами разбирате, че колкото по-малко отговаряме на подобни импровизации и свободни съчинения, толкова по-добре за държавата и по-добре да продължим напред".
В записаните разговори Танов споменава "ЛУКойл", "Била" и "Булгартабак" като "защитени" фирми. В Гоце Делчев вчера той обясни, че за една от фирмите има производство по отношение на спестено ДДС, което вече е внесено. В момента течал съдебен спор за лихвите. Същата фирма е наказана и по отношение на горива, които са отишли в детски градини. Събрани били допълнително над 300 000 лв. акциз. В подслушания разговор на Танов с Дянков става дума за оцветено гориво с по-нисък акциз, което, вместо да отиде в детските градини, е продадено по бензиностанциите. Митничар на име Шишков съставил акт на фирмата и получили заплахи от Цветанов. Вчера Танов не пожела да назова за коя фирма става въпрос. От "ЛУКойл" коментираха, че постоянно са обект на проверки, но не са им налагани актове от митничар на име Шишков, и призоваха Ваньо Танов да назове поименно основните канали, по които се извършва контрабандата, и кои са фирмите и лицата, стоящи зад тях.
Прокуратурата вече образува разследване за разгласяване на държавна тайна заради изтеклите подслушани разговори. То трябва да установи дали наистина става дума за СРС, или това са частни записи. Съдържанието на разговорите няма да бъде разследвано. Говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова обясни пред "Сега", че дори материалите да са от СРС, те не са изтекли от прокуратурата, тъй като тя не е разполагала с тях. Кожухарова не отговори верни ли са твърденията, че Танов е разследван. В. "Капитал" съобщи, че изтеклите записи са направени в рамките на законно приложени СРС, поискани от държавното обвинение по досъдебно производство, възложено на ДАНС и ГДБОП. Но близо година СРС-тата не били докладвани на прокуратурата, която научила за тях тези дни.
-----------------------------
Първанов: Мъка!
-----------------------------
"Какво има да коментирам? Мъка!". Така президентът Георги Първанов коментира вчера разгласените разговори на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов със зам.-министъра на финансите Владислав Горанов и финансовия министър Симеон Дянков. "Аз мисля, че един такъв разговор идва да покаже, че това замерване със СРС-та, което започна преди време, няма да ни доведе до нищо добро. Такива инциденти не ни приближат към Шенген, напротив - ни отдалечават", коментира още държавният глава. Според държавния глава със сигурност ще има някакви последствия от скандала.
Американският посланик Джеймс Уорлик пък смята, че скандалът е малък и стана такава сензация, защото понастоящем няма чак толкова важни разговори по по-големи въпроси.
Контрабандата на цигари расте въпреки успехите на службите
Всяка трета кутия папироси е нередовна, сочат анализи на тютюневите компании
Скандалите във властта не помагат за преборването на контрабандата. При цигарите тя се е увеличила от 10-15% през 2008 г. на около 35% към средата на 2010 г., т. е. двойно или тройно, сочат данните на анализаторите. В същото време митниците и МВР значително са подобрили залавянето на нередовни папироси - през 2010 г. са хванати 628.9 млн. къса спрямо 37.6 млн. през 2009 г., което е 27-30 пъти повече, отчете вчера премиерът Бойко Борисов през bTВ.
Нелегалният пазар на цигари през 2008 г. е бил малко над 10% - към 2 млрд. къса цигари, в средата на 2009 г. се е увеличил до около 25%, а според изследвания на големите производители на папироси в средата на 2010 г. процентът се е вдигнал до към 34-35%, заяви пред "Сега" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Легалният пазар през 2008 г. е бил около 19 млрд. къса, през 2009 г. - към 16.4 млрд., а за 2010 г. се очаква да бъде около 10.6 млрд. къса. "Наблюденията на "Булгартабак", който заедно с всички големи производители на цигари участва в Алианс за борба с незаконната продажба на цигари в страната, са, че всяка трета кутия цигари на пазара през 2010 г. е била контрабандна", коментира пред "Сега" от ръководството на холдинга. От там уточниха, че основната причина за свиването на пазара идва от повишението на акциза на цигарите от началото на м.г., но също така се допуска и увеличаване на броя на непушачите, притиснати от високите цени.
Данните на митниците са, че през 2010 г. са хванали 242 млн. къса цигари, което е 12 пъти повече в сравнение с 2009 г. и 18 пъти повече от 2008 г. Според статистическата справка в миналото митниците винаги са хващали повече нередовни цигари в сравнение с МВР, но през 2010 г. явно има смяна на ролите.
В последно време митничар №1 твърди, че сивият сектор в горивата и особено в алкохола е на път да бъде преборен. Събраният акциз върху алкохола през 2010 г. е с 64% повече в сравнение с 2009 г., без да е имало вдигане на ставката. Това огромно изсветляване според Симеон Дянков се дължи именно на акциите на митниците и МВР. При горивата данните все още не са толкова окуражаващи, но МФ взе 3 важни мерки, с които се надява на ред в сектора - задължи петролните фирми да инсталират измервателни уреди, които ще регистрират всеки литър гориво; върза касовите апарати на всички бензиностанции с данъчните и сложи GPS на всички камиони, които возят оцветено гориво, което е с по-нисък акциз.
ИЗВЪН ЗАКОНА
Фирмите - производители на цигари, допускат, че в градове като Пазарджик, Русе, Варна и Шумен търговията с незаконни цигари е скочила от 3 до 8 пъти в сравнение с м. г., а в по-малки градове като Кюстендил и Перник сивият сектор е вече 50% и дори 60% от пазара. Самият шеф на агенция "Митници" Ваньо Танов прогнозира през пролетта, че контрабандата до края на т.г. може да стигне 60% от пазара, най-вече заради повишения акциз с около 30%. Преди броени дни пък бившият вътрешен министър Румен Петков обяви, че страната ни е загубила около 1 млрд. лв. от контрабанда на цигари за 2010 г. Той е категоричен, че това не може да става "без съучастието на държавата - на МВР, "Гранична полиция" и агенция "Митници". Петков твърди още, че контрабандата на цигари надвишава 60%.
Нелегалният пазар на цигари през 2008 г. е бил малко над 10% - към 2 млрд. къса цигари, в средата на 2009 г. се е увеличил до около 25%, а според изследвания на големите производители на папироси в средата на 2010 г. процентът се е вдигнал до към 34-35%, заяви пред "Сега" Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Легалният пазар през 2008 г. е бил около 19 млрд. къса, през 2009 г. - към 16.4 млрд., а за 2010 г. се очаква да бъде около 10.6 млрд. къса. "Наблюденията на "Булгартабак", който заедно с всички големи производители на цигари участва в Алианс за борба с незаконната продажба на цигари в страната, са, че всяка трета кутия цигари на пазара през 2010 г. е била контрабандна", коментира пред "Сега" от ръководството на холдинга. От там уточниха, че основната причина за свиването на пазара идва от повишението на акциза на цигарите от началото на м.г., но също така се допуска и увеличаване на броя на непушачите, притиснати от високите цени.
Данните на митниците са, че през 2010 г. са хванали 242 млн. къса цигари, което е 12 пъти повече в сравнение с 2009 г. и 18 пъти повече от 2008 г. Според статистическата справка в миналото митниците винаги са хващали повече нередовни цигари в сравнение с МВР, но през 2010 г. явно има смяна на ролите.
В последно време митничар №1 твърди, че сивият сектор в горивата и особено в алкохола е на път да бъде преборен. Събраният акциз върху алкохола през 2010 г. е с 64% повече в сравнение с 2009 г., без да е имало вдигане на ставката. Това огромно изсветляване според Симеон Дянков се дължи именно на акциите на митниците и МВР. При горивата данните все още не са толкова окуражаващи, но МФ взе 3 важни мерки, с които се надява на ред в сектора - задължи петролните фирми да инсталират измервателни уреди, които ще регистрират всеки литър гориво; върза касовите апарати на всички бензиностанции с данъчните и сложи GPS на всички камиони, които возят оцветено гориво, което е с по-нисък акциз.
ИЗВЪН ЗАКОНА
Фирмите - производители на цигари, допускат, че в градове като Пазарджик, Русе, Варна и Шумен търговията с незаконни цигари е скочила от 3 до 8 пъти в сравнение с м. г., а в по-малки градове като Кюстендил и Перник сивият сектор е вече 50% и дори 60% от пазара. Самият шеф на агенция "Митници" Ваньо Танов прогнозира през пролетта, че контрабандата до края на т.г. може да стигне 60% от пазара, най-вече заради повишения акциз с около 30%. Преди броени дни пък бившият вътрешен министър Румен Петков обяви, че страната ни е загубила около 1 млрд. лв. от контрабанда на цигари за 2010 г. Той е категоричен, че това не може да става "без съучастието на държавата - на МВР, "Гранична полиция" и агенция "Митници". Петков твърди още, че контрабандата на цигари надвишава 60%.