:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,305
Активни 523
Страници 2,179
За един ден 1,302,066

Бумът на износа продължава

Родни фирми пробиха в Корея и Виетнам с жито, в Перу - с акумулатори
Българските фирми се отварят към нововъзникващите пазари в Азия и Латинска Америка, които имат огромен потенциал за растеж. Главоломен ръст на износа към Китай, Перу, Република Корея, Индия, Виетнам и Бразилия отчете вчера Националният статистически институт. Анализаторите напомнят, че доскоро износът по тези направления е бил символичен, но ако тенденцията се запази, ще е много благотворно за родната икономика. Експортът ни за Перу например е скочил от 1.2 на 8.4 млн. лв., което прави 600% ръст.

Общо износът на страната за януари - ноември 2010 г. спрямо същия период на м. г. скача с 31.8%, а специално към т. нар. трети страни - извън ЕС, с 46.9%, съобщи НСИ.

През 2010 г. родните фирми са пробили в Перу с електрически акумулатори, които формират огромна част от износа ни там. Бум има и в търговията ни с Южна Корея - при това житен. През 2009 г. страната ни не е изнесла и 1 кг зърно там, но през м. г. е реализиран износ за 71 млн. лева. Фурор в Сеул през м. г. родните производители са направили и с износ на благородни метали - сумата по това перо е скочила от 6 на 70 млн. лв. Със 109% се е увеличил експортът за Виетнам към края на ноември - от 18 на 38 млн. лв. Там наши компании са пробили най-вече с жито, но също с машини, с инсектициди и хербициди. Износът за Индия се е удвоил - от 32 на 68 млн. лв. За бързо развиващата се азиатска държава изнасяме предимно машини, изделия от алуминий, мед, цинк и други суровини за високотехнологични производства. Ръстът в експорта за родината на Дилма Русеф - Бразилия, през 11-те месеца на м. г. е близо 99% - от 23 на 46 млн. лв. България е спечелила вниманието на бразилците с износа на фотографски филми. Родният експорт в тази ниша за далечната дестинация е нараснал от 3 на 15 млн. лв.

Сред големите развиващи се икономики най-устойчиво родният износ расте спрямо Китай - със 140% към ноември 2010 г., от 143 млн. лв. на 344 млн. лв. Рафинираната мед и медните сплави почти са монополизирали българския експорт към Поднебесната империя. През 2010 г. сме изнесли суровина за 240 млн. лв. при 95 млн. лв. година по-рано. Китайците купуват от нас също олово, алуминий, електрически машини. Междувременно България продължава да привлича китайски инвестиции - от вложения в "зелена" енергия и джипове до ферма за домати, пипер и китайски гъби, която скоро ще се разпростре върху 230 дка в Ямболско. Междувременно вчера от правителствения пресцентър съобщиха, че на гости ни е делегация на Китайската национална електрическа корпорация (CNEEC), която има интерес за участие в енергийни проекти у нас.



ОЩЕ АЗИАТСКИ ИНВЕСТИЦИИ

До 2 седмици у нас се очакват представители на корейската компания за производство на трактори Ти Уай Ем (TYM), която ще преговаря с "Мадара"-Шумен за сглобяване на корейски машини за експорт в Европа, съобщи Максим Бехар, който заедно с председателя на Атлантическия клуб Соломон Паси посети Република Корея в края на декември. Хайтек компанията "Сайбър Лоджитек" планира да изгради у нас най-големия си информационен център извън Корея, а "Самсунг Хеви Индъстрис" проявява интерес към варненската корабостроителница, заяви Бехар.

Република Корея проявява интерес към инвестиции във възобновяеми енергийни източници, пречиствателни станции, приватизация на държавни активи, участие в обновлението на електропреносната мрежа в България и тези теми ще се обсъждат на първото съвместно заседание на смесената индустриална камара България-Южна Корея през март. Това съобщи посланикът на Южна Корея у нас Чън Би-Хо.
131
5317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
131
 Видими 
10 Януари 2011 19:36
Браво, хубава новина. Дано имаме повече такива фирми!
10 Януари 2011 19:44
Експортът ни за Перу например е скочил от 1.2 на 8.4 млн. лв., което прави 600% ръст. Експортът ни за Перу например е скочил от 1.2 на 8.4 млн. лв., което прави 600% ръст.

Статистически (процентно) - зашеметяващ скок.
В номинално изражение - незабележимо, дори не струва да се споменава такава сума за междудържавен стокообмен.
.
Рафинираната мед и медните сплави почти са монополизирали българския експорт към Поднебесната империя.

Що пък не, след като са осигурени всички условия на мангалите да крадат жица де що сварят.
10 Януари 2011 19:59
Браво!
10 Януари 2011 20:00
Абе, скубнах се по главата, дали ще да е верно, и като се събудих.....май нЕма такова животно
10 Януари 2011 20:01
О-ох, ако не беше тъжно, щеше да е смешно...

Износът за Индия се е удвоил - от 32 на 68 млн. лв. За бързо развиващата се азиатска държава изнасяме предимно машини, изделия от алуминий, мед, цинк и други суровини за високотехнологични производства. Ръстът в експорта за родината на Дилма Русеф - Бразилия, през 11-те месеца на м. г. е близо 99% - от 23 на 46 млн. лв. България е спечелила вниманието на бразилците с износа на фотографски филми.

Значи, ние, вместо високотехнологични изделия, изнасяме суровини?!...
Е, когато започне обратният процес, може и да се оправим...
А тези филми за Бразилия направо ме смаяха - може ли нещо по-подробно?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
10 Януари 2011 20:19
Браво , Бебето проходило ... Фор-умът взе да прелива от "превъзходителства" , партийни и анонимни , всите с едната си цел , да нямаме Общо ни , Гражданско звучене. Това повече ще спира развитието на "мислеща средина" в нашето Събрание . Дебело подчертавам това свое прозрение . Не ми се редят поименни критики към уж вече доказано доблестни Граждани , а всъщност скудоумни партийци . Да беше ви светнало що е Партийността бре , политически палавници за еднократно ползване ...
10 Януари 2011 20:44
Що плюете , бе - значи след 21 години най-накрая е постигнат ефекта на т.нар. процес на "демократични" реформи - страна без собствена политика и силна армия , наведена и слушкаща и изнасяща суровини, жито, евтина работна ръка . И едни почиващи в БГ чужди пенсионери . За награда получаваме силни знаци и ясни сигнали, трепетно очакване на междинни доклади. Значи не е била напразно тази дунаннма. Пък аз си мислех, че изнасяме високотехнологични продукти, завършени системи , биотехнологии, кари, телфери .... Някой може ли да помогне как се нарича такава държава, с такава структура на експорта и импорта и с такъв политически елит ? И такива държави на кое място са по БВП на глава от населението , развито здравеопазване, наука и образование, смъртност/ демографски индекс?
10 Януари 2011 20:47
Уж сме ориентирани на Запад, бягаме от "азиатщината", пък се натискаме на Изток.
Когато много се силиш на Запад, рано или късно стигаш на Изток. География!
10 Януари 2011 20:48
Експортът ни за Перу например е скочил от 1.2 на 8.4 млн. лв.


Върховно, ако някъде сме изнесли нещо за 5 лв, след това за 5000 лв, то има ръст 1000% йееее
10 Януари 2011 20:59
Абе тия филми за Бразилия звучат много смайващо. Да не би да става дума за лентите в Националната филмотека, от които да се добива сребро?
10 Януари 2011 21:00
Айде ревящите за високотехнологичен износ да кажат те самите какъв високотехнологичен и конкурентноспособен продукт произвеждат, а? И ако го произвеждат, изнасят ли го? Или само реват някой да го произведе, да го изнесе и да внесе пари в бюджета, та да им се насипе и на тях?

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
10 Януари 2011 21:04
.
10 Януари 2011 21:06
Бумът на износа продължава
Лоша новина, а?
10 Януари 2011 21:31
Вероятно Жан Виденов, като специалист по държавните житни баланси би попитал: "А нещо за зърнения баланс? Нещо, свързано с изказването на земеделския министър, че март ще свърши нашето жито и вероятно ще се наложи внос на пшеница на значително по-високи цени, а оттам и ново повишение цената на хляба?"
---------------------
Върти ми се в главата такава схема: Фиктивен износ - житото си стои в силозите - фиктивен внос - житото от силозите излиза на пазара.
Помните ли когато по ЖанВиденово време собствениците на силози не пуснаха държавните органи да проверят какви количества съхраняват. Частна собственост, викат! (Впрочем силозите за зърнени храни бяха едни от първите приватизирани съоръжения. Дори държавният резерв се оказа съхраняван в частни силози, естествено срещу мангизи.)
10 Януари 2011 21:43
Цветните метали, дето сме ги били изнесли, те чия собственост бяха?
10 Януари 2011 22:05
Тази статия трябва да бъде в раздел "Хумор и забава". Едно, че се изнасят суровини, друго, че обемите са смешни. Примерно, ако аз продам гащите на Пена във Виетнам, имам износ. А пък ако през следващата година продам 100 гащи, имам прираст 10, 000%!!!! Туй УСА, Германия, Япония - ряпа да ядат.
Но особено ми харесаха фотографските филми за Бразилия. Кой, бе, кой се занимава сега с фотографски филми??? Даже Кодак вече се отказаха от тях.
Шменти и далавери.
Между другото, тук в Мексико, кварталните зъболекари имат вече рентгенови апарати с твърдотелни сензори, няма филми - милми. А пък моят фотоапарат с ленти, от 10 години стоеше с батериите си (старите), протекли и онзи ден го изхвърлих.
Няма ли да почнете да произвеждате грамофонни плочи и да ги продавате на чукчите? Или лоени свещи?
10 Януари 2011 22:07
Моля хора, които не са изнесли нещо за 1 лев да не ехидничат в темата. Когато видите какво чудо е да убедиш чужденец да ти гласува доверие за 5 стотинки, тогава коментирайте милионите. Да не говорим за това, че българските износители имат подкрепа от държавата близка до нулата (а вижте Уорлик какво прави за американския износ!).
10 Януари 2011 22:10
Това с цветните метали се очертава да бъде едно експорно перпетум мобиле, изнасяме мед за Китаи внасяме кабели, мангалите ги крадат и изнасяме мед отново.....
10 Януари 2011 22:17
Голяма част от мрънкялата по-горе много добре обясняват класацията на Икономист-а наскоро, която твърдеше че сме най-нещастната нация спрямо финансовото си положение. Няма угодия.
10 Януари 2011 22:18
Мммм дааа,
Тоя бум до каква печалба води за държавата?
Соц. икономика - Селскостопанска продукция за СССР на половин цена.
Газ от СССР на половин цена.Машини втора употреба от запада.Конкурентна продукция с добро качество за развиващите се страни плащащи с валута.

Сега какво имаме?
10 Януари 2011 22:21
усмивки от старите ленти за Бразилия
10 Януари 2011 22:23
Няма да се учудя, ако от митниците отчетат износ на космически совалки за САЩ, а защо не и за Монголия.
10 Януари 2011 22:25
износ добре, наратва - пак добре - обаче в статията бе се коментира структурата на износа, такава структура говори за БАНАНОВА република, щяхме може би да сме доматена ама се позволи на най-високо ниво да се пропуснат турция, македония и тем подобни да са доматени - разбира се за наша сметка, да не изпадам в подробности...
10 Януари 2011 22:29
Много се затрудних да разбера как се движи нашият внос- износ за Щатите .
Май освен студенти-бригадири за ресторантите от нас нищичко не им трябва. А вносът, някой да е чул за високи технологии, за инвестиции в модерно производство?? Няма, а няма и да има. Човешкия материял е последното нещо , което трябва да се изпомпи, за да се опразни напълно тази прекрасна земя. По- нататъшната и употреба е изцяло в компетенцията на г-н Губернатора, защото у нас има само един посланник и това е г-н Уорлик.

10 Януари 2011 22:44
Голям ръст е отчетен и на някои много други работи, само дето статистиката е пропуснала да включи и стабилизирането на вътрешния трус. Външният, както научихме се увеличава, пардон - разраства се външното търсене, а "растежа" драпа ли драпа.
Как ли ще се отрази този възход на търговския дефицит

Редактирано от - svetulka на 10/1/2011 г/ 23:31:49

10 Януари 2011 22:59
А спрямо 2008 по съпоставими цени как е износа?
10 Януари 2011 23:01
Само за сравнение. Износ 1985 г. (т.е. преди перестройката и преди демокрацията). Данните са дадени в млн.вал.лева. И пак за сравнение. По това време двустаен апартамент струваше между 10 и 15 хил.лв.
Общо 13 739, 4* мил.вал.лева
в това число:
- Великобритания - 228, 4
- ГДР - 700, 8
- Гърция - 202, 1
- Нидерландия - 50, 4
- Полша - 476, 3
- Румъния - 292, 7
- СССР - 7775, 8
- Унгария - 264, 6
- ФРГ - 198, 8
- Чехословакия - 626, 5
- Швейцария - 141, 3
- Ирак - 421, 3
- Ливан - 56, 5
- Сирия - 120, 1
- Либия - 594, 8
- Куба - 232, 0
------------------------------- ------
*През 1989 г. общият износ е спаднал до 13 506, 3 мил.вал.лева
Сега ясно ли е, особено на по-младите, защо в България имаше пари за здравеопазване, образование, култура, спорт, армия, ... и билетите за градския транспорт струваха по няколко стотинки.

Редактирано от - Zmeja на 10/1/2011 г/ 23:06:17

10 Януари 2011 23:07
.
10 Януари 2011 23:11
Мрънкялата, според които сме страна, изнасяща главно суровини, да си направят труда да прегледат анализа на страницата на НСИ - има-нема 8 страници, прежалете се.

Та - най-голямата част от износа е категория "Минерални горива, масла, и подобни". Което най-вероятно е най-вече петролни продукти, преработени в БГ. Втората по големина група, е нещо типично за български държавен служител "Артикули, класифицирани главно според вида на материала", та не може много да се коментира. На 3-то и 4-то място - химични продукти и машини и оборудване. Машини и обордуване - 11.8% от общия износ. Химични продукти - 12.3%. На 5-то място са тез проклети суровини, заемащи впечатляващите 9% от общия износ.

Та по-добре поспрете да произвеждате малко намирисващи преработени продукти по форумите.
10 Януари 2011 23:20
Ами тогава да ви кажа нещо и за структурата на износа през 1985 г. в %
-Промишлени стоки от неселскостопански произход - 77, 1%
-Промишлени стоки от селскостопански произход - 20, 3%
-Непреработени селскостопански стоки - 2, 6%
---------------------------
в това число:
- Машиностроителна и металообработваща промишленост - 31, 7%
- Електротехническа и електронна промишленост - 22, 6%
- Химическа и каучукова промишленост - 9, 4%
- Хранително-вкусова промишленост - 12, 7%
10 Януари 2011 23:22
Водопроводчик,


Сега.Приоритет селско стопанство и туризъм.
Хубаво, няма Кремиковци, няма пушилки.
Да ама селското стопанство субсидирано от ЕС.
Не дават хранителната промишленост да работи с машини втора употреба.Или дават, ама ако не правиш далаверата с тяхните пари?Русия не дава газ , иска да строи АЕЦ , ТРЪБИ за наша сметка. И до тук аз знам.
Някой да продължи какво имаме, как да го оползотворим.
10 Януари 2011 23:26
Змея, интересни данни. Като гледам от какви неща се интересуваш, на ти малко подобни данни. Енрон - годишна печалба по години, в милиони долари:
1998 - 703М
1999 - 893М
2000 - 979М

УърлдКом, годишна печалба (преди данъци) по години, в милиони долари:
2000 - 7 568М
2001 - 2 393М

И така нататък. Супер фирми са били, ама на, демокрацията ги прееба, нъл тъй?

Редактирано от - rossenf на 10/1/2011 г/ 23:29:18

10 Януари 2011 23:33
rossenf,
Като даваш проценти, дай и база за изчисление в абсолютна стойност. То иначе процентите нищо не показват.
Например износът на черната металургия през 1985 г. (Кремиковци, Перник и незнам още къде) е само 2, 4% от общия износ, ама всички сме виждали влаковите композиции с прокат, товаренето на корабите, защото базата е общ износ за 13, 7 млрд.вал.лева.
10 Януари 2011 23:37
Змей, от тези числа, които си дал излиза, че само 16% от износа ни не е бил към "братски социалистически страни", т.е. е бил на пазарен принцип в конкурентна среда. Останалите 11, 5 милиарда са били бартер на консерви с небелени домати срещу леви обувки.

Редактирано от - Iwan Wazow на 10/1/2011 г/ 23:39:43

10 Януари 2011 23:39
rossenf,
Какво ме топли ЕНРОН, Майкрософт и пр. какви печалби имат преди облагането с данъци? Проблемът е, че от една прилична страна в името, и все в името на "демокрацията", се превърнахме в треторазряден протекторат.
10 Януари 2011 23:40
Нема проблем - за януари - ноември, износ на стойност 10 729.1 милиона лева. Ако много елементарно го направим на годишна основа - 11 704 милиона лева за цялата 2011. От който за Русия - 880 милиона. Иначе по група - ти си смятай, или просто както казах, Натиснете тук
10 Януари 2011 23:42
Иване Вазов,
Или не четеш внимателно, или не знаеш да смяташ, или се правиш че неможеш и двете.
10 Януари 2011 23:43
Е па реших, че сам ще се сетиш какво те интересуват финансите на компаниите които споменах, ама щом правиш на ударен - компаниите които съм споменал, свършиха там, дето е и любимия ти комунизъм. По същите причини (не, не е демокрацията).

Редактирано от - rossenf на 10/1/2011 г/ 23:46:06

10 Януари 2011 23:48
А сега редуцирай сметката от 10-15000 лв. за апартамент в 100-150000 евро. и ми каже какъв е резултатът.
10 Януари 2011 23:48

Змей,
Да кажем на децата , като ни питат.
Да не гледаме процентите.
Преработена селскостопанска продукция 20 - тина процента
Да ги умножим по 2.Щото изнасяхме на половин цена за СССР.
Та например да станат 40.
Да смъкнем промишлената продукция с толкоз.
Какво имаме, фифти -фифти.
Не зная дали ми е точна аритметиката .
Били сме си селскостопанска държава.
10 Януари 2011 23:51
Не бе Змей, виж:

- Великобритания - 228, 4
- ГДР - 700, 8
- Гърция - 202, 1
- Нидерландия - 50, 4
- Полша - 476, 3
- Румъния - 292, 7
- СССР - 7775, 8
- Унгария - 264, 6
- ФРГ - 198, 8
- Чехословакия - 626, 5
- Швейцария - 141, 3
- Ирак - 421, 3
- Ливан - 56, 5
- Сирия - 120, 1
- Либия - 594, 8
- Куба - 232, 0
..............................
соц. държави - 11504.9
кап. държави - 13739.4 - 11504.9 = 2234.5
2234.5 / 13739.4 = 16.26%
10 Януари 2011 23:52
Проблемът е, че от една прилична страна в името, и все в името на "демокрацията", се превърнахме в треторазряден протекторат.
Както винаги сме отбелязвали у форумо - живели сме у различни Българии. Според теб - тъй. Според мен - от треторазряден протекторат (за малко да станем пръворазряден, ама не ни щяха като 16-та република), станахме прилична страна. Можеше и по-бързо и по-прилична да станем, ама да не зачепкваме тази тема.

Та какво викаш за износа - как ти се струва като количество сравнено със 1985, и то "валутни лева". Колко долари можеше да си купиш с тез валутни левове?
10 Януари 2011 23:56
rorik,
Сметката ти не е вярна. Бяхме промишлено-селскостопанска страна. То и Франция и Германия и Швейцария не са само промишлени страни, я!
10 Януари 2011 23:57
Много еврейската го караш, ама нищо. Само една забележка - аз ако редуцирам за цените на апартаментите, ти ще добавиш ли годините загубени в чакане за апартамент? И как ще ги превърнеш в пари? А тези в чакане за Москвич?
11 Януари 2011 00:00
Селкското стопанство субсидираше промишлеността , и я докарахме до там , че докато хората произвеждаха комбайни с климатици , при "разпродажбата" нашите комбаини ги продадохме за по 200 лв.

Редактирано от - rorik на 11/1/2011 г/ 10:13:33

11 Януари 2011 00:47
Каквото и да се напише в този вестник, дежурните оплаквачи на "социализъма" ще намерят повод да се подмокрят.
Както правилно посочваше др. Бай Тошо в късните си речи"социализъма се оказа едно недоношче" и... фалира. Ей това червените тикви не могат да го разберат-социализъма другари фалира, гътна се скоропостижно защото беше неефективен, произвеждаше на загуба.
А бедата на нашата демокрация и пазарно стопанство е че бяха създадени и моделирани от същите червени разбойници които докараха България до банкрут през 1989г.
Що се отнася до новината, на хаирлия да е! Както казва народът: Капка по капка-вир.
11 Януари 2011 02:07
Змея па е сложил главата в торбата и цапа през просото. Може ли така да се излагаш и ти бе другарю?!
Българската държава в лицето на БКП акумулира $10млрд. външен дълг в периода 1975-1985. Част от средствата бяха инвестирани в нови отрасли като развитие на електронната промишленост, но огромната част отиде за отбранителната промишленост която трябваше да носи 2-3.5млрд на година, по план. Построиха се мастодонти като МЗ в радомир който струва близо 1млрд.

Второ. Значителна част от износът в "твърда валута" бе оръжие за страни като Ирак и Либия. Да, изнесе се много оръжие, за много пари, както Змея е посочил, ама България никога не видя парите за този износ. Само от износът си на оръжие за периода 1985-1990 сме загубили около $4 млрд, пари които никога не сме си възстановили, но затова пък продължаваме да плащаме лихви за парите взети назаем до ден днешен.

Трето. В същият период, тъй като България нямаше кой знае какво други външни доходи за си плаща лихвите по заемите се принуди да тегли други заеми за да плаща лихвите по старите. Но не за дълго. Западните кредитори започнаха да изискват по-високи лихви заради нарастналият риск, а Съюза бе в същото положение, пари нямаше. Заради това Горби започна перестройката, защото нещата отиваха в кенефа. Да но заради другари като Змея и бай ти Тодар нещата бяха вече непоправими. Та после всички си спомняме какво стана.

Предпоставките за икономическата криза която сполетя страната в периода 1987-90 бяха заложени много по отдавна, още в ктая на 70-те години.
11 Януари 2011 02:09
Май-май, износът е ФИКТИВЕН и фиктивно расте- заради връщане на ДДС!
11 Януари 2011 02:17
GARAMEL,
България имаше да взима от Ирак над 2.5 милиарда долара, но под натиска на САЩ и "пуделите" българското Правителство(на "Царя" и сПАСИтеля) опрости този дълг на Ирак! Щото, видите ли, Ирак нямал пари да плати
Да, ама не!...
Ирак ще купи въоръжение от САЩ на стойност над 26 милиарда долара
09 януари 2011 | Агенция "Фокус"
Багдад. До 2013 г. Ирак ще закупи въоръжение за 13 милиарда долара и още толкова ще бъдат похарчени за закупуване на оръжие след това, съобщи иракският вестник „Ал Итихад”, цитиран от РИА Новости.
Представител на министерството на отбраната на Ирак заяви, че вече има сключен договор за над 13 милиарда долара със САЩ. С тези пари през 2013 г. ще бъдат закупени самолети, хеликоптери, танкове, бойни кораби и ракети, които ще постъпят като въоръжение в министерството на отбраната и министерството на вътрешните работи на страната.
............................... ............................... .............
Сиреч, тези пари на Ирак(от покупка на българско оръжие!), които България опрости, Ирак сега ще ги даде(десеторно вповече!) на САЩ- пак за оръжие(ама вече сащско)!!!
11 Януари 2011 02:24
Пара, България взе 300млн несъбираем кредит които бе просрочен с 15 години.
Аз вярвам, че ако ти се бе оплакал в Москва когато Садам бе на власт, сигурно България щеше да си върне цялата сума...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД