Българските фирми се отварят към нововъзникващите пазари в Азия и Латинска Америка, които имат огромен потенциал за растеж. Главоломен ръст на износа към Китай, Перу, Република Корея, Индия, Виетнам и Бразилия отчете вчера Националният статистически институт. Анализаторите напомнят, че доскоро износът по тези направления е бил символичен, но ако тенденцията се запази, ще е много благотворно за родната икономика. Експортът ни за Перу например е скочил от 1.2 на 8.4 млн. лв., което прави 600% ръст.
Общо износът на страната за януари - ноември 2010 г. спрямо същия период на м. г. скача с 31.8%, а специално към т. нар. трети страни - извън ЕС, с 46.9%, съобщи НСИ.
През 2010 г. родните фирми са пробили в Перу с електрически акумулатори, които формират огромна част от износа ни там. Бум има и в търговията ни с Южна Корея - при това житен. През 2009 г. страната ни не е изнесла и 1 кг зърно там, но през м. г. е реализиран износ за 71 млн. лева. Фурор в Сеул през м. г. родните производители са направили и с износ на благородни метали - сумата по това перо е скочила от 6 на 70 млн. лв. Със 109% се е увеличил експортът за Виетнам към края на ноември - от 18 на 38 млн. лв. Там наши компании са пробили най-вече с жито, но също с машини, с инсектициди и хербициди. Износът за Индия се е удвоил - от 32 на 68 млн. лв. За бързо развиващата се азиатска държава изнасяме предимно машини, изделия от алуминий, мед, цинк и други суровини за високотехнологични производства. Ръстът в експорта за родината на Дилма Русеф - Бразилия, през 11-те месеца на м. г. е близо 99% - от 23 на 46 млн. лв. България е спечелила вниманието на бразилците с износа на фотографски филми. Родният експорт в тази ниша за далечната дестинация е нараснал от 3 на 15 млн. лв.
Сред големите развиващи се икономики най-устойчиво родният износ расте спрямо Китай - със 140% към ноември 2010 г., от 143 млн. лв. на 344 млн. лв. Рафинираната мед и медните сплави почти са монополизирали българския експорт към Поднебесната империя. През 2010 г. сме изнесли суровина за 240 млн. лв. при 95 млн. лв. година по-рано. Китайците купуват от нас също олово, алуминий, електрически машини. Междувременно България продължава да привлича китайски инвестиции - от вложения в "зелена" енергия и джипове до ферма за домати, пипер и китайски гъби, която скоро ще се разпростре върху 230 дка в Ямболско. Междувременно вчера от правителствения пресцентър съобщиха, че на гости ни е делегация на Китайската национална електрическа корпорация (CNEEC), която има интерес за участие в енергийни проекти у нас.
ОЩЕ АЗИАТСКИ ИНВЕСТИЦИИ
До 2 седмици у нас се очакват представители на корейската компания за производство на трактори Ти Уай Ем (TYM), която ще преговаря с "Мадара"-Шумен за сглобяване на корейски машини за експорт в Европа, съобщи Максим Бехар, който заедно с председателя на Атлантическия клуб Соломон Паси посети Република Корея в края на декември. Хайтек компанията "Сайбър Лоджитек" планира да изгради у нас най-големия си информационен център извън Корея, а "Самсунг Хеви Индъстрис" проявява интерес към варненската корабостроителница, заяви Бехар.
Република Корея проявява интерес към инвестиции във възобновяеми енергийни източници, пречиствателни станции, приватизация на държавни активи, участие в обновлението на електропреносната мрежа в България и тези теми ще се обсъждат на първото съвместно заседание на смесената индустриална камара България-Южна Корея през март. Това съобщи посланикът на Южна Корея у нас Чън Би-Хо.
|
|