:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,386
Активни 719
Страници 30,951
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Ще паля книги с кибрита на министър-председателя

Издателят и писателят Божана Апостолова се възмущава от неглижирането на родната литература
Снимка: Сега
Божана Апостолова
-----

Божана Апостолова е авторка на близо 20 книги - стихосбирки, романи, мемоаристика. Собственик е и на издателство "Жанет 45", в което излиза голяма част от съвременната българска литература. Носителка е на различни литературни награди, а нейни произведения са превеждани на много езици.

-----



- Вие не само пишете свои книги и издавате много чужди, но заемате рядка за българина активна гражданска позиция. Непрекъснато говорите за нуждата от подкрепа за българската книга, за повече духовност. Не се ли боите, че ще останете неразбрана?

- Единствено духовността е крепяла българина през вековете и през най-тежките му периоди. Мисля, убедена съм, че пак тя ще го запази в бъдещето. За мен е голяма грешка, че държавните институции не полагат адекватни грижи именно за запазване на тази духовност. Затова от ефира на предаването "Панорама" по БНТ призовах министър-председателя Бойко Борисов да влезе в първата книжарница, да си купи книга, да я вдигне високо и да поведе българите след духа. Иначе народът е мъртъв.

- Не е ли странно, че трябва агитация, за да се купуват книги? Не е ли въпрос на личен избор?

- А не е ли странно, че Министерството на културата има толкова нисък бюджет? Какво по-напред би смогнало да свърши с него?

- Въпрос на пропаганда и на бюджет ли е интересът към книгата?

- И това. Мисля, че и средствата за масова информация съвсем недостатъчно работят в тази посока. Просят пари за предавания, които са псевдокултура или направо чалга. Болно ми е, че такива предавания насаждат изкривено отношение на младите към истинската култура. Това застрашава бъдещето на нацията.

Ето всички тези неща ме карат да вземам отношение по тези наболели въпроси. А кой ще ме разбере? Дано да има и такива...

- Разказват, че на едно тържество сте искали кибрит от министър-председателя, за да палите книги пред Министерския съвет в знак на протест. Срещу какво точно би бил този протест?

- Да, исках, макар че на подстъпите към г-н Борисов Волен Сидеров ме спря и репликира с думите, че само Хитлер е горил книги. Да, вярно е - горил е онези, които според неговата идеологическа преценка не би трябвало да стигат до хората. А моята "закана" беше точно в обратна посока - че книгата трябва да иде до човека, а съществуват сериозни препятствия за това. Не е ли срамно, че традиционните духовни гнезда, като библиотеките и читалищата, нямат пари да попълнят и без това изтънелите си през последните години фондове? Фондовете празни - все едно не са живели хора през тези години. Да не говорим, че в някои селища читалищата изобщо са закрити... А въобще можете ли да си представите една библиотека без Вера Мутафчиева, без Йордан Радичков, Константин Павлов, Свобода Бъчварова, Иван Динков, Стефан Дичев, Николай Кънчев?...

- А смятате ли, че има наистина интерес у хората?

- Смятам. Неудобно и болно ми е, когато виждам пред щанда с книги на наши премиери хора, които плахо и с жадни очи разгръщат книгите и ги връщат, правейки сметка за състоянието на джобовете си - видимо е желанието, но и невъзможността, за съжаление. Борсата на "Жанет 45" е препълнена с книги, продажбите вървят трудно. А аз продължавам да издавам основно българска литература, макар и с малката надежда, че духът, с който се е гордял българинът през вековете, все някога ще се възземе.

Другото е трагедия, най-страшната - духовната. И ако наистина изрекох репликата за горенето, то е именно поради страха, че такава трагедия би била възможна.

А книгите имат две предназначения - или да бъдат четени, или... да подпалваме кюмбетата си с тях. И ако това се случи, то вероятно ще стане точно с кибрита на министър-председателя...

- Направи ви силно впечатление, че в Сърбия например се издават няколко издания за литература на български език, субсидирани от държавата Сърбия, за малцинствата ни там, а нашата държава закри единственото списание за ученици "Родна реч". Какво е това - недомислица, съзнателна политика на увреждане на националните ни интереси или пък просто сме много по-напред от Сърбия, по-модерни и не щем да харчим държавни пари за такива глезотии като литературата?

- Да, освен Сърбия и редица други държави целенасочено подпомагат издателската дейност. Отдавнашна практика например в страни като Турция, Унгария, Чехия, Германия, Франция и др. е да плащат за преводите на техни автори на български език. А ние не само че не правим това и като държава не заставаме зад талантливите си автори, а закрихме единственото специализирано литературно издание за младите - "Родна реч". Като че ли държавната хазна щеше да се изпразни с отделянето на 49 000 лева - това е годишната издръжка на списанието!

Срам ме е. И не искам да помисля за причината.

- Вие давате литературни награди, издавате десетки български автори, организирате представяния на книги... Помагат ли ви институциите?

- Наскоро връчих годишната награда "Иван Николов" за най-добра поетична книга, която е 10 000 лева и изящен плакет от художника Христо Гочев - без никаква чужда помощ. Същото се отнася и за цялостната ми издателска дейност и многобройни премиери из цялата страна. Не мога да отрека обаче, че нашумелият празник на книгата "Пловдив чете" се реализира и с активното съдействие на община Пловдив и лично на кмета Славчо Атанасов, както и на мнозина местни бизнесмени. "Орфеевият венец" пък, който се връчва на най-големите ни поети в Античния театър, се дарява безвъзмездно от Жорж Трак, а паричната премия към него в размер на 5000 лв. се осигурява от Бизнес експертния съвет. Истинска взаимност в това начинание срещаме и от страна на Международен панаир Пловдив.

Макар и единични, има и случаи като този с последната книга на Дончо Цончев "Красивата версия", за която разходите бяха поети от Министерството на културата; а романът на покойния вече Атанас Липчев "На другия бряг на реката" излезе с любезното съдействие на община Варна. Неотдавна споделих някои мои идеи с кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова. За нейна чест, тя прие всичко с разбиране и готовност. С радост разбрах, че тези мои предложения са били приети единодушно от общинския съвет - става дума за кръщаване на улици на заслужили наши писатели и поети.

- И кои са те?

- Ами огласяването им договорихме със зам.-кмета г-н Христо Ангеличин (един изключителен човек!) и така във вторник, 11 януари, в СГХГ община София и издателство "Жанет 45" се състоя премиера на новото издание на книгата "Пътят към София" от Стефан Дичев и бяха обявени публично улиците в район "Триадица", които ще носят неговото име и името на писателя Ивайло Петров. Миналата година вече бяха кръстени улици на името на Вера Мутафчиева и Йордан Радичков в район "Лозенец". Предстоят и други съвместни мероприятия с община София във връзка с именуване на улици и на поетите Константин Павлов, Николай Кънчев и Иван Динков. Това ще бъде огласено на специални тържества пред софийското гражданство.

- Значи има помощ все пак...

- Но крайно недостатъчна. Ако трябва да обобщя, годишно издателство "Жанет 45" публикува около 100 книги на български автори изцяло с пари на издателството. Така че помощта отвън (на институции и бизнес) е едва в зародиш.

- А какво ще отговорите на тези, които твърдят: "Божана прави това, за да прославя себе си"?

- Пожелавам на всеки да хвърля всичките си усилия и средства в името на духа - без да мисли каква слава ще му донесе това.

- Покойният поет Николай Кънчев бе съчинил каламбур: "Писането ми е Божа работа, видяно от небето, но тук, на земята, е Божанина работа издаването." Приемате ли себе си като някакъв спасител на словесността в тези тежки за нея времена?

- Това са думи на големия наш поет Николай Кънчев, изречени на премиерата на двутомника му "Избрано" в Пловдив. Но върша всичко това импулсивно, макар с крехката надежда, че го правя заради духовността. Пък Божа работа е дали ще се окажа един от нейните спасители...

- Издадохте Свобода Бъчварова, много други качествени книги за новата ни история, като "Горещо червено" на Ивайла Александрова. Узряхме ли вече за обективна оценка на близкото минало?

- Струва ми се, че споменът е още много млад. Нека оставим оценката на бъдещите историци...

- Пишете и поезия, и проза, и публицистика, и книги за деца. Как го съчетавате с бизнеса?

- Трудно е за обяснение. То е като съчетаването между дишането и биенето на сърцето.

- А имате ли място, където си почивате и оставате насаме със себе си?

- Последните две години са особено тежки за бизнеса. И нямам време да ходя в родопската ни къща в Хвойна, където единствено се усамотявам. Трудно ми е. С нова енергия ме зарежда любимата ми внучка Божана.
32
2854
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
14 Януари 2011 20:05
Затова от ефира на предаването "Панорама" по БНТ призовах министър-председателя Бойко Борисов да влезе в първата книжарница, да си купи книга, да я вдигне високо и да поведе българите след духа. Иначе народът е мъртъв.
Ама Боко ли е най-авторитетния човек в тази държава, та ако той не поведе народа към четенето, ще умре тоз народ? Хич толко някой по-интелигентен човек не може ли да се намери за таз работа?

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
14 Януари 2011 20:15
С "Винету" в ръка..."Сърцето на Данко" в пожарникарско изпълнение.
------------------------------- -----
Блогът на Генек

14 Януари 2011 20:49
Гоце с АБВ книжката да я вдигне високо и да поведе българите след духа. Иначе народът е мъртъв.
14 Януари 2011 20:50
А въобще можете ли да си представите една библиотека без Вера Мутафчиева, без Йордан Радичков, Константин Павлов, Свобода Бъчварова, Иван Динков, Стефан Дичев, Николай Кънчев?...

би изглеждала чудесно тази библиотека.
кой е този иван николов. не съм го чувал.
вера мутафчиева е доносник на 6то , а радичков комунист. как така ще кръщават улици на тези?
стефан дичев е детски писате. какви заслуги му измислиха.
14 Януари 2011 22:05
america№..., понеже нашите автори не стават, да накупим за библиотеките книгите на Джон Доу? Този автор чул ли си го, чел ли си го?
А за Божана - дълбок поклон!
14 Януари 2011 22:54
Ама този Америка с номера си е просто един неграчотник (най-меко казано). Надали е прочел нещо друго, освен задължителното в училище и някое криминале, патувайки за Америката. Там даже никакво книга не му трябва.
Не знам, защо си пъха клавишите в нашите книжовни проблеми.
15 Януари 2011 04:03
Този Америка# си е ваш номенклатурчик, и вие си го знаете много добре, какво се правите на възмутени и изненадани. Същински девици....
15 Януари 2011 08:14
Академик Вера Мутафчиева е един от най-изтъкнатите български специалисти по османистика и автор на исторически романи, новаторски по своята поетика не само за българската литература. Радичков е голям писател, творящ "магически реализъм" във времена, когато Маркес още света не беще го чувал. Стефан Дичев е автор на исторически романи. И това, че ти не си чувал за някого, си е твой проблем. Стой си в "америка" (а по-добре очевидно в ченгеджийницата) и чети Гришъм. И "до обувките", обущарю!
ПП. Ерих Кестнер и Екзюпери също са автори на "детска литература". И какво от това!?
15 Януари 2011 08:27
Сартър, Камю и Пол Елюар са били "леви" (Сартър по едно време даже е член на крайно лява, маоистка групировка, та сам Дьо Гол го спасява от арест), Хайдегер пък е поддръжник на националсоциализма. Е, и? Седни прочети по някой и друг ред от българските писатели, които оплюваш, (стига да можеш да четеш не като умение за съединяване на буквите в думи, а на думите в изречения, а като умение за формиране на смисъл от прочетеното) и тогава дращи по форумите със знанията, които си получил от прегледа на жълти вестници, америко№.
15 Януари 2011 09:47
Сартър, Камю и Пол Елюар са били "леви" (Сартър по едно време даже е член на крайно лява, маоистка групировка, та сам Дьо Гол го спасява от арест),
В първата половина на 20-ти век, някъде до 60-те и 70-те години, голямата част от западната и нашата интелигенция е лява. Хиляди са световните имена - Джек Лондон, Чарли Чаплин, Луис Арагон, Джон Стайнбег, Ив Монтан, Пикасо, най-именият латиноамерикански писател, Фрида, от учените Айнщайн, Опенхаймер, Понтекорво и мн.др., които са или комунисти или с леви убеждения.
15 Януари 2011 10:06
Други пък са десни, Mrx+. Политическата ориентация на писателите само в тривиални, промити съзнания като горното може да влияе върху оценката на творчеството им. По това някои пишман-антикомунисти много наподобяват болшевиките, които така яростно отричат - да изхвърлим Вазов от училище, щото е писал против социализма по нищо не се различава от Вера Мутафчиева е агент на ДС, Радичков е комунист.
15 Януари 2011 10:18
Ама вие на сериозно ли приемате Америка.... че даже спорите с него?
15 Януари 2011 10:31
Тома, обидно ми е, че дотам промиха за политическа употреба съзнанието на твърде много хора (тоз е емблематичен, макар и малко анахроничен), та единственото, което се прави, е да се оплюва най-доброто, което имаме. И по таз причина и отвън ни възприемат като втора ръка народ, държава, човеци.
15 Януари 2011 12:04
Наскоро ми се наложи да пообиколя магазини за мебели. Не бях врезала от петнайсетина години, и нещо не беше наред. Като се прибрах, се сетих какво - няма мебел, където да подредиш книги. Жалко, но явно не се търсят, и логично няма предлагане. Та толкоз за интереса към книгите и четенето.
15 Януари 2011 12:06
Извинете, "влизала"
15 Януари 2011 12:10
Голема водачка на духа са избрали тоз път...
Натиснете тук
15 Януари 2011 12:34
Този хАмериката знае ли, че доста от най-големите американски писатели на 20 век са "леви", някой от тях като Хемингуей са били и на война по тоя повод
15 Януари 2011 13:44
Издателят и писателят Божана Апостолова се възмущава от неглижирането на родната литература

Аз пък се възмущавам от неглижирането (пренебрегването) на българския език и ненужната и дразнеща замяна на българските думи с чуждици.
15 Януари 2011 13:45
тази издателка защо не вземе да издаде трудовете на другаря тодор живков? на народа не са му нужни разни незначителни, непознати автори, а класиците.
15 Януари 2011 13:48
Америката е просто провокатор, предизвикващ скандали и повече мнения по материала.
А защо е избран той - вижда се по стила, езика и акъла.
15 Януари 2011 13:55
америко№, ако ти се имаш за "народа", жална им майка на класиците. И да не би случайно да си правил представително допитване до "народа", за да разбереш от какво точно има нужда. Първо се научи да четеш (в смисъл на... - виж по-горе), прочети (в същия смисъл) постингите внимателно - ако се налага, няколко пъти, па после давай препоръки за народа, класиците и за неща, очевидно недостъпни за едно семпло съзнание.
15 Януари 2011 13:56
сега пък османистика. това какво е? изкуство или наука?
само че нито вера нито радичков са от ранга на вазов. на гения всичко се прощава, на бездарника-не. османистики, барутен буквари, на това литература ли му се вика. като оня академик със шишарка на пътека. посредтвеност, посредственост, бездарие , може да се задуши човек.
15 Януари 2011 13:57
Генек, ама как пък все такива ги "избират" (не в смисъл на "избрани", сакън!)
15 Януари 2011 14:02
нима тодор живков не е класик?
и нима александър лилов и стоян михайлов не са блестящи учени? ако не са , защо са академици и сега дори?! нали вие си ги избрахте?!
15 Януари 2011 14:04
На кое, америко№, му "се вика литература". Я дай една пълна, цялостна и точна дефиниция, може пък да влезеш със златни букви в историята на науката.
ПП. "Османистика" - това се римува с "арабистика", "китаистика", "полонистика" и др. под. маловажни неща, ама дали е изкуство, или наука, или нещо друго, навярно само капацитети като тебе са вещи да отговорят
15 Януари 2011 14:09
разбира се една от най изтъкнатите, дори най изтъкната, защото е единствена. кой уважаващ себе си индивид ще се занимава с такива унизителни и обидни простащини като османистика. 500 години стигат
15 Януари 2011 14:13
Абе, не знам кои са тези "вие", дето са ги избрали , но със сигурност знам, че не са (ТЖ, СМ и АЛ) нито писатели, още по-малко пък поети. И един форумен съвет (безплатен) - като спориш за ябълки, не намесвай круши, щото не ти стигат аргументите и си невежа по въпросите, за които спориш. И айде стига ти толкова, даже прекалено много време ти отделих, пренебрегвайки анекдота за спорещия философ
А римите по-горе се оказаха дактилни, дааа
15 Януари 2011 14:14
как се каляваше стоманата или овчарчето калитко-това е литература, изкуство за народ който строи комунизъм.
какво е османистика съм отговорил. тук е българия не е турция да се занимаваме с осман паша.
15 Януари 2011 14:18
не бил писател пък написа 50 тома събрани. и предизвика огромен интерес в целия свят. на всички езици го преведоха, дори на индийски.
15 Януари 2011 18:17
america№, ти чел ли си тези, за които пишеш, или си на принципа "Чукчи не е читател, Чукчи е писател?" Когато чух за първи път този виц за Чукчи, спонтанно казах "Тъпанар!", но това, разбира се, се отнася само за онези, които не четат, а само пишат.
15 Януари 2011 18:53
какво да чета? исторически роман за осман паша ли? не, неуместно, ресто не струва.
15 Януари 2011 20:47
америка не знам си колко цифри след това - зле си, пич. Това ще кажа и ще свърша
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД