6760 майки имат да връщат на НОИ повече от 5.1 млн. лв. неправомерно получени обезщетения за гледане на дете от 1 до 2 години плюс още близо 1.4 млн. лв. лихви върху тях. Това показва справката на осигурителния институт към края на 2010 г. Начетите са за период от 2007 г., когато НОИ поема от работодателите изплащането на обезщетението, до края на м.г.
Скандалът гръмна в началото на 2010 г., когато ревизорите на НОИ засякоха, че майки масово дават децата си на ясла, без да прекъсват отпуска си за гледане на малко дете. Така те продължават да получават обезщетението, което се определя ежегодно в закона за бюджета на общественото осигуряване. За 2010 и за 2011 г. то е 240 лв. на месец. Според социалния кодекс обаче, щом детето ходи в детско заведение, обезщетението се спира. При връщане на работа жените имат право на 1/2 от него към заплатата.
След проверките някои от майките се оказаха със задължения над 3000 лв., а рекордьорката е от Плевен с 12 000 лв. В момента 2448 майки са се издължили изцяло, 743 жени са сключили споразумение за разсрочено плащане, а НОИ вече си е събрал над 2.2 млн. лв. Близо 1000 са обжалванията на актовете за начет, но първите съдебни решения са в полза на НОИ.
Майките най-често обясняват нарушението си с неяснота в закона дали обезщетението се спира и при настаняване в ясла или само в социален дом. Това вече е уточнено с поправка в КСО, в която изрично се казва при настаняване в детско заведение, включително детски ясли.
В началото на годината вече мина една вълна от записвания в детски ясли. От НОИ успокояват, че родителите на приетите деца могат да не прекъсват веднага отпуска си. "Ние следим детето да е настанено в яслата, т.е. да е започнало да я посещава. Ако е записано само за да се пази ред или да се получава храна например, това не е основание за спиране на обезщетението", обяснява шефът на дирекция "Краткосрочни обезщетения" в НОИ Даниела Асенова.
Но щом малчуганът отбележи и едно посещение в яслата, дори след това да не ходи цял месец, защото е бил болен, вече се брои настанен. И майката е длъжна да прекъсне отпуска си. "За това, че е боледувало, детето майката ползва друг вид обезщетение - за болничен лист", припомня Асенова. Тя признава, че не е нормално от първия ден на настаняването на детето в яслата майката да се върне на работа. Но според Асенова жените имат достатъчно неизползван отпуск от времето на майчинството, който могат да вземат през първия месец на детето в яслата. "Ако се види, че то не се приспособява и трябва да бъде спряно, жената във всеки момент може да възстанови отпуска си за отглеждане на дете. Тя може да го прекъсва и възстановява колкото пъти се наложи до навършване на 2-годишната му възраст", твърди експертът на НОИ.
|
|