Ценови шок през 2011 г. няма да има. Поскъпването на живота тази година ще е чувствително по-малко от миналогодишните 4.5%. Инфлацията няма да надскочи 3%, сочат прогнозите в доклада за икономиката на България през миналата година на Центъра за икономическо развитие.
Скокът на цените през 2010 г. беше основно на три стъпки - през април, юли и септември. За поскъпването през април причината бе резкият скок на акциза върху цигарите, който качи цените им с 34%, отчитат от ЦИР. Юлското поскъпване стана заради промяната в цената на газа. Най-силен обаче бе есенният ценови шок заради вдигането на международните цени на храните. Именно храните надуха инфлацията - олиото например поскъпна с близо 32%, млякото, млечните продукти и зеленчуците - с около 6%, хлябът - с 5%.
Повечето от миналогодишните фактори обаче едва ли ще продължат да действат и т.г. "В търговията на дребно преобладаващите очаквания са за запазване на равнището на цените. Строителните предприемачи очакват известно намаление през идните три месеца, същото предстои и по отношение на услугите", твърдят от ЦИР. Според шефа на центъра Георги Прохаски свитото и предпазливо крайно потребление също ще натиска цените надолу. Затова икономистът прогнозира, че инфлацията през 2011 г. ще е под 3%. Засега се знае например, че върху джоба на потребителя ще тежат повишените цени на хляба - с около 20%, на олиото, което според най-мрачните прогнози ще стигне 5 лв. за литър, и т.н. Очаква се също водата в големите градове да се вдигне с 5-10%, а токът да поскъпне от юли с 5-6%.
В същото време няма никакви сигнали за вдигане на доходи. Финансовият министър Симеон Дянков е категоричен, че вдигане на пенсиите и на минималната работна заплата т.г. е невъзможно. От ЦИР са категорични, че вдигането на доходите в бюджетния сектор под политически натиск би било вредно, защото то ще доведе до по-висок дефицит и това ще е лош сигнал за бюджетната дисциплина у нас.
ОПТИМИСТИЧНО
Промишлеността е секторът, който дърпа напред родната икономика, заяви още Прохаски. Добре вървят също селското стопанство и секторът "Търговия и ремонт на автомобили и битова техника". Към края на м.г. най-сетне нагоре са тръгнали финансовият сектор и операциите с недвижимости. Спадът в строителството обаче продължава. Според икономистите от ЦИР износът, който излетя с над 30% ръст през м.г., няма как да продължи да се разгръща със същите темпове. Затова възстановяването на икономиката ще е "бавно и мъчително". Не се очаква революция и в заетостта. Безработицата ще остане около 9%. Ръстът на икономиката според ЦИР ще е най-много 3%.
|
|