:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,747,326
Активни 237
Страници 3,793
За един ден 1,302,066

Дiъr „Сеlинjър”, ... искаш да станеш Sофiанец?!

Ако се чувстваш победител в регионалната си ранглиста, няма нищо лошо да се включиш и в националната, а тя се съставя в столицата
Елена Кодинова
Малко след като на 1 януари 2009 година вече покойният американски писател Дейвид Джеръм Селинджър навърши 90 години, София осъмна с този билборд: Дiъr "Сеlинjър", ... искаш да станеш Sофiанец?!

Аз съм пришълец в столицата, преместих се тук преди малко повече от десет години с идеята да правя кариера. Затова в началото се ядосах на тази нескопосана реклама. Стори ми се, че тя обижда повече посрещачите, отколкото пристигащите. И замесва грубо в един глупав спор - между "селяни" и "софиАнци" - световен интелектуалец. Който, на всичкото отгоре, е роден на пъпа на света, в Манхатън, Ню Йорк, но по собствено желание доживява дните си на село, в Корниш, Хемпшър.

Макар вече животът ми да се е преместил изцяло в София и тя също успя да свикне с мен, пак от време на време ми се случва да чуя изречения като "Ама вЕрно ли си от Пловдив? Хич не ти личи!" (Напротив, личи ми, аз казвам "вярно", а не "вЕрно".) Или "А, ти си от провинцията..." (На което аз пък отговарям, че щом за "софиАнци" провинция е всичко, що не е София, дори Париж и Лондон, то - да, предпочитам да съм от провинцията. Защото има "софиянци" и "софиАнци". С вторите гледам да си нямам работа.)



Не ме разбирайте погрешно, аз обичам новия си град



Смятам, че София е прекрасна не защото в нея има много барове и чалгаджийници, а защото има театри, концертни зали, многократно повече възможности да работя това, в което се чувствам добра. Харесвам тихите улички под "Дондуков", където живея почти откакто съм се преместила тук, обожавам дори ориенталската жизнерадост на Женския пазар. Нищо от това не ми е липсвало драматично и в Пловдив, включително и прочутата анонимност на големия град. Можеш да се изгубиш и в селище от половин милион със същия успех като в столица от 2 милиона. Липсвала ми е само възможността за по-добра, по-трудна и по-високо платена работа.

Така се случи у нас, че ако искаш да се развиваш, нямаш друг вариант, освен да се преместиш в София. Ако събереш достатъчно самочувствие, че си водач в регионалната си професионална ранглиста и искаш да се включиш в общонационалната и да си пробваш късмета и там, е задължително да дойдеш в София. В САЩ например имаш по-голям избор - Ню Йорк, Лос Анджелис или Чикаго, дори не столицата Вашингтон. В съседна Турция ти се предоставят две възможности за това - Анкара или Истанбул. В мъничка Холандия пак имаш повече шансове - Амстердам, Ротердам или Утрехт. Но в България си без избор - само София.

Което създава у софиянци фалшивото усещане, че някакви селяни от провинцията пристигат в техния град и им взимат работните места. Не, няма такова нещо. Повечето от тези хора са сред най-способните екземпляри в страната. И е по-добре те да са на тези работни места, отколкото да ги заеме някой по-малко кадърен само защото се е родил на определено място - за което няма никаква заслуга. Нито пък някой талантлив човек има вина, че се е родил извън пределите на София, за да си остане доживот в регионалната ранглиста. Когато се явих на първото си интервю за работа, заради което всъщност се преместих в София, никой не ме е питал откъде съм. Интересуваха се само какво мога да правя. И решиха да вземат мен, въпреки че на конкурса имаше и софиАнци.



Митът за затворения достъп до столицата се създаде още при социализма



Днес никой не спори, че крепостното право, наречено за по-благоприлично "жителство", беше глупава и недемократична идея. Но някак си по инерция тази феодална нагласа продължава да властва в съзнанието на хората, които не успяват в живота. "Изгонете всички селяни от столицата, за да имам възможност да оглавя класацията тук." Дали това е добре за самата столица? Дали не е по-разумно тук да работят най-добрите? Пък тези, които не успяват да мерят сили с тях, макар и родени на жълтите павета, да отидат да се пробват в някои по-лесни състезания в друго по-малко населено място? Не виждам нищо лошо в това, естествен подбор, напълно по логиката на капитализма.

След 1989 година жителството бе премахнато, но никой не положи усилия да развие и другите градове. Масовото юрване към София, което я задръсти и задъха, не е причина и не се е случило по някаква глупава прищявка на провинциалистите. Преселението е следствие. На целенасочена държавна политика целият живот да се съсредоточи на едно място. Големият бизнес предпочита да е тук. Струва ми се, че за това е виновна корупцията. Предприемачите предпочитат да са наблизо до хората, които трябва да подкупват всекидневно, за да им вървят нещата. Не е разумно да тичат непрекъснато от Пловдив или Варна, само за да разберат на кой чиновник да си платят, за да им се отпушат делата. Ако си далеч от центъра на властта, няма евросубсидии, няма лицензи и разрешения. Е, има, но процесът, който води до тях, е хиляди пъти по-труден, мъчителен, спъващ и задушаващ бизнеса.

Големите български общини почти от самото начало на прехода



искат повече самостоятелност



Дори и софийските кметове са въставали срещу централизацията, макар те да са най-облагодетелствани от нея. Не е справедливо много от данъците и таксите да отиват директно в националния бюджет, а след това да се разчита на субсидия, отпускана по лично усмотрение. Моят роден град е един от най-потърпевшите в това отношение. Пловдив дълго време беше "синя крепост" при червено национално управление и партизанските борби се отразяваха директно на бюджета на общината. Естествено, че при това положение мнозина ще предпочетат да се преместят другаде, вместо да търпят политиците да си уреждат враждите на гърба на благоденствието им.

В същото време напълно разбирам и истинските кореняци софиянци. И аз като тях съм от голям стар "градски" град, в който държим на някои неща. Като да не си изхвърляме боклука през терасите, да не се газим по пешеходните пътеки на зелено, да не се пререждаме тарикатски по опашките, да не се събуваме пред пътната врата, да живеем по законите на доброто възпитание. Когато се преселиш на друго място, трябва да се научиш да го обичаш и да спазваш правилата му. Да научиш историята му и да я уважаваш. Особено пък в град с хилядолетно минало като София. А не да го задушиш в провинциалния си манталитет само на базата на численото си превъзходство. Истинските граждани в София, независимо къде са родени, са отдавна по-малко от селяните. И те диктуват правилата на играта. Затова често ми се случва да се чувствам повече гражданка от някой "столичанин". И именно тези, които се държат като на село дори пред Народното събрание или Двореца, обикновено ме наричат провинциалистка.

Струва ми се ужасно нелепо, че



вече 20 години продължава спорът на кого е столицата



На всички е, привилегиите по рождение са характерни за робовладелството и феодализма. Капитализмът, в който живеем, насърчава конкуренцията и свободното придвижване на хора и капитали. Успява най-добрият. Както всички искат да могат без бюрократични спънки да се преселят от София в Лондон или Париж и да се реализират там, без да ги подиграват откъде са, така и способните хора от другите български градове считат за нормално да потърсят реализация в единствения ни мегаполис.

Но можеше държавата да положи усилия да организира състезания на национално ниво и на други места. Да инвестира в други градове, вместо само в София. Ако имах възможност да избирам, със сигурност щях да предпочета морето на Варна и Бургас, или собствения си роден град, където са семейството и приятелите ми от детство. Но пък съмнителни начинания като Пернишкия университет в никакъв случай не са от тези инвестиции, които ще разбият централизацията. Комични опити в тази посока са правени и на други места. Управление, което успее да децентрализира или поне да започне да разтоварва столицата от стълпотворението, наистина ще започне да придава европейски облик на страната.
 Билборд в София
739
12513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
739
 Видими 
04 Февруари 2011 19:45
Както беше казал един пловдивски кмет, "Пловдив е провинция, но не на София, а на Рим"....
04 Февруари 2011 20:00
Eех, тия седем тепета!

________________________________ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
04 Февруари 2011 20:02
04 Февруари 2011 20:03
От водата е.Който пийне от витошката вода и става софиянец.
04 Февруари 2011 20:05
Обявяването на София за столица изисква и създаване на административни кадри. И там се събират всякакви хора от цяла България - от готови да служат на родината си до предприемчиви играчи, разбрали, че е дошло тяхното време.
След 1944 година всеки нов началник в София изтегля от село "свои" хора - да има подкрепящи го кадри.
Така столицата се роди от селяни и се обогати със селяни.
Много от които си останаха селяндури - че и по родова линия го препредадоха.
При днешната мобилност в глобалния свят е смешно някой, чийто дядо е дошъл от Горни мътен трап, да се гордее, че е СТОЛИЧАНИН. В столицата на малка, забита на Балканите държава.
Столичани май са само кестените.
А иначе - остане ли някой да се гордее, че случайно се е пръкнал нейде си...Ами като няма с какво друго да се гордее?
Ако има кой да му обръща внимание...
------------------------------- ---------------
Блогът на Генек

04 Февруари 2011 20:05
И аз с удоволствие бих живяла в друг град, но нямам избор - работата е само тук. Голямото предимство на София - близостта до Рила и Пирин Но пък през лятото е твърде далеч от морето
04 Февруари 2011 20:05
Кореняците-софиянци отдавна вече са толкова малобройни, че трябва спешно да бъдат евакуирани от София и преместени на сигурно място в някой резерват.
04 Февруари 2011 20:06
Олд,
шест са останали...
Фарт,
би ли показал столичното си интелектуално превъзходство като си пооправиш малко правописа?

Редактирано от - генек на 04/2/2011 г/ 20:07:44

04 Февруари 2011 20:08
прав е даскал цеко, ама само за турците-кореняци. евреите са доста повече, а мангалите наспорил господ! кви други софянци кореняци имаше.... а! има и арнаути, ама сега не се знае от кои шиптари са.
иначе шопи има доста, ама не са кореняци
04 Февруари 2011 20:11
генек

оф, стига със типичното заяждане на дребно, мнението си е мое, ако не ти харесва - твой проблем
04 Февруари 2011 20:12
Постигаме го в ТВОЯ роден град, където ни е по-трудно...но не ни е страх, защото превъзходството ни ОТДАЛЕЧЕ се вижда..А София няма какво да се сравнява с Пловдив(ще ти дам ако искаш един линк, къде е ПЪРВАТА християнска община в Европа!, чети, ще ти е интересно!!)-да се сравни Софето с Трявна по-добре...кой град от кога има настлани с камъни улици..и кои граждани до кога са газили, без да се срамуват, в невероятна кал!
А познайте кой е градът с калта София или Трявна?!
Та тези разбирания, на населението, уви, не са се променили и 80 години по-късно...абе София..
04 Февруари 2011 20:15
имаше на времето един туристически лозунг - опознай родината, за да обикнеш столицата
04 Февруари 2011 20:15
Фарт: СПЕСТИМЕ показва доста ниско ниво на образование... що ли?!
Може би заради това спестИМЕ пришълците от провинцията успяват да те избутат и да се докажат в ТВОЯ ГРАД?..щот ти си на спестИМЕ?.. а те говорят литературен български? !Бе то от акъл!
04 Февруари 2011 20:17
Фарт,
нима смяташ, че за един столичен претенциозен интелигент е дребнавост да спазва правилата на езика? Твърде широка душа си! Софийска минерална...
Впрочем, какво общо има правото на мнение с неграмотността?
П.П. Форца,
по-скоро като ято пирани.
------------------------------- --------
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 04/2/2011 г/ 20:20:58

04 Февруари 2011 20:17
samuil,
добър пример с Трявна - при последното ми посещение (гледам да не са много нарядко) отново бях удивен от това, колко чисто и спретнато беше там.
И как в коритото на реката нямаше никакви боклуци - торбички, кутийки и прочие обичайни за други краища на рОдината.
Балканджии, к'о да ги правиш!

Редактирано от - Forza NATO на 04/2/2011 г/ 20:23:00

04 Февруари 2011 20:18
samuil

ами стойте си в Пловдив тогава?! Пловдив съм го посещавал и без да ми даваш линкове неведнъж, хубав град е съггласен, ама не съм се засилил да го превземам на всяка цена и не съм си хвърлял боклука от терасата на хотела преди да ме попитате
П.С. най-ми харесвате като дружно запсувате София и софиянци и сме ви виновни за всичко в тоя живот... като сте такива пичове направете Пловдив, Куртово Конаре и сие чудесни за живеене и си гледайте кефа, м?
04 Февруари 2011 20:19
Уточнявам –за мен „селянин” е (за съжаление) една изгубена професия и манталитет – на здраво стъпилият на вековни традиции върху земята работлив, скромен човечец.
Виж – „селяндур” е за мен олицетворение на най-съвременните чалга-тенденции в бай-ганьовщината – простак, наглец, тъп, без грам морал и скрупули, но с претенции.
Това, че София се е напълнила с втората категория не е най-големия проблем. Най-големия проблем е, че цяла България е станала царство и пример за подражание на тази категория, начело с Мин-Пред-а й.
А простотията е по-безкрайна от Вселената. Поне в България, се оказа...
04 Февруари 2011 20:19
Претоплени манджи, под които кореняците софиянци (т.е. най-много четвърто поколение, освен ако не са шопи от селата), ще избиват комплекси, хвалейки се с месторождение, след като няма с какво да се похвалят лично.
-
А иначе ако искаме равномерно развитие на България, то трябва да се изгради нова столица в географският център на днешна България - Севтополис (между Казанлък и Павел Баня, Шипка и аз. Копринка).
-
София пак ще си остане икономически и културен център, но административният ще е на ново място, близко до редица днешни градове с потенциал за развитие (Казанлък, Ст.Загора, Пловдив, Сливен, Ямбол, Габрово, в.Търново и т.н. и т.н.).

Редактирано от - Brightman на 04/2/2011 г/ 20:20:49

04 Февруари 2011 20:22
Не искам да кажа нищо лошо за авторката, но статията е пълно говно. Да, темата е наболяла и не е лошо да "седнем да си початим", но преди да стигнем до измислената война "софиянци" на "селинджъри", не е лошо да си кажем някои истини като за начало-защо софиЯнци мразят софиАнци. Нямам представа на какви селяни е попаднала в София, но преди 10г. 1/3 от София бяха "селяни"(да ги наречем условно така), или хора родени извън столицата. Днес те са 4/5. Проблемът не е, че хората търсят по-добър живот, а че носят селянията със себе си. Не се и опитват да се култивират, а напротив-грубо налагат селянията си и на останалите. Не познавам софиянец, който да мрази провинцията-на прицел са чисто човешките качества на софиАнци. Защото именно те са тези, които веднъж минали табелката "София" се бият в гърдите, колко е велико да си софиянец. Но продължават да си се държат като пияни сибирски колхозници. И едва когато се напише истината, че София бе превърната на село от дошлите в нея селяни(а дискотеките в чалга клубове, книжарниците в кръчми), тогава да говорим нататък.
04 Февруари 2011 20:22
"селяните" са по-борбени, по-агресивни, по-надъхани

този медал има две страни, като някои очевидно избират да видят /покажат само положителната и плътно си затварят очите за негативите и обратно.
селяни освен това е неправилен израз - по точното е селяндур.
Като цяло характеристиката подчертава не произход, а светоглед, комплексен поведенчески модел и система от правила, норми и морал (или по точно липсата им).
и от моя страна погледнато - градът НЕ печели кой знае колко от този Прекомерен приток на мигранти. Примерите са многбройни и в двете посоки, не бих искал да влизам в спорове но силно подозирам че тук ще се разиграе познатата сценка "емигранти /майцепродавци/ свърх инициативни личности" су "родолюбци /некадърници /безполезен отпадък останал в бантустана".
04 Февруари 2011 20:24
генек

пловдивската аристокрация...

самуил

самуиле, ами направете родните си места толкова добри колкото сте вие самите - пак ли София ви пречи?
04 Февруари 2011 20:27
Фарт,
в опита си да си малко ироничен, си объркал нещата. Не съм от Пловдив. И даже нямам нищо общо с иначе хубавия /както го помня/ град.
А, да - след обръщение се слага запетая.
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек

04 Февруари 2011 20:28
Аз съм пето поколение софиянец, което е направо величествено родословно дърво за столицата , и все пак пра-пра-прадядо ми е ДОШЕЛ у градО от е'ено граовско сеуо преди повече от столетие, за да си вади хляба тука, щото останал без земя и стока покрай многото по-големи братя. Та не съм от снобите, които биха презирали някакви въображаеми "селяни" само защото не са родени тук. Но пък за сметка на това са ми страшно смешни онези хора в провинцията, за които "софиянци" и "шопите" са безусловно гадни мръсни изедници, за които цялата държава работи, а те само лапат и рахат си живеят - и така до момента, в който децата им не станат студенти и/или трудещи се в столицата или самите пък те не си нарамят бохчата и не дойдат в София, за да станат на свой ред "софиянци". И после защо психоанализата намирала все по-голяма почва у нас. При толкова много неразрешени вътрешни конфликти ...
04 Февруари 2011 20:28
абе тая работа со софянците е ногу афиф. едно време имах майстор-леяр за началник, бай Моше - потомствен софянец. Та ми е разправял, че прадядо му е срещнал за пръв път българин в центъра на софия през 1889 г.
04 Февруари 2011 20:32
Голяма част от лошото име на столицата иде от софийоцентричната система. Всички закони, наредби, правила се диктуват от там.
И за хората лафът е - "Тия от София пак са измислили щуротии..."
Макар че "щуротиите" са плод на надошлите в столицата политикани, чиновници, депутати и тем подобни.
Съответно в действие е народопсихологията - големия развращаващ и унищожаващ град /Елин Пелин, "Лудата"/.
А, преди да отида да поспя - как беше вицът, дето в София след Освобождението имало един българин и му викали бай Иван Циганина?
Лека!
-------
Блогът на Генек

04 Февруари 2011 20:32
колко е велико да си софиянец

Patriciat,
темата не е актуална поне от 15 години.
Беше "велико" да си софиянец до 1989 г., защото магазините в София бяха снабдени със стоки. Особено хранителни. В останалата част на страната магазините бяха празни. Отделно, че на софиянци даваха и допълнителна сума над заплатата - т.н. "столични".
-
С други думи до 1989 г. в София можеше да се живее сравнително нормално. В останалата част на страната, ако искаш да ядеш, то ти трябват яки връзки за елементарни хранителни стоки и чакане по опашки от 4 часа сутринта. Особено за месо.
04 Февруари 2011 20:32
Диспропорциите между столицата и нестолицата са един от сериозните проблеми на България. Станали сме типична държава от гръцки тип (4+2 милиона от 10 в Атина и Солун), докато в споменатата и в статията иначе доста гъсто населена Холандия никой не се бута да живее в Амстердам, който официално има-няма 800, 000 души.
Ако не спрем този процес, а това може да стане само с целенасочена и разумна държавна политика, след немного години наистина ще се съберем всички в София, Варна, Бургас, Пловдив, Заарата и Джумаята и навсякъде другаде постепенно ще става като в някога стегнатите и будни градчета Самоков, Ихтиман и Котел (упадък и гетоизация).
-
P.S. За упадъка на дунавските градове, някогашните "врати към Европа", направо не ми се говори...

Редактирано от - Forza NATO на 04/2/2011 г/ 20:46:53

04 Февруари 2011 20:32
Капитан Немо


Брайти
ти като бъдещ PM що не виждаш по-далече от носа си, Шипка драги скоро ще бъде границата с турция...
04 Февруари 2011 20:35
Което създава у софиянци фалшивото усещане, че някакви селяни от провинцията пристигат в техния град и им взимат работните места.



София е колкото моя столица, толкова столица на всички останали българи несофиянци. Да не говорим, че вече всички българи са глобални граждани на Европа и могат да се движат където им харесва.
Това, че някои се чувстват и държат като селяндури е друга тема. Авторката не е от поколението преди десети, за да се излага с такива писаници и криви комплексарщини.
04 Февруари 2011 20:36
Fart,
границата с Турция ще си бъде където си е днес. Много отдавна държавната територия не играе и никой не я променя. Виж например западната част на картата на Европа след Първата световна война. Пък и след втората. Никой не променя териториите. Искат репарации.
-
Опасността пред България е друга - след 40 години да промени името си на Ромалия.
04 Февруари 2011 20:37
Пак ли ще се мерим по кой от къде е
В нормалните държави, никой не се интересува от подобни простотии.
Естествено за занзибарска държава всичко е съсредоточено в столицата.
Това не е хубаво за цялостното развитие на страната но Who cares
04 Февруари 2011 20:37
Аз съм споменавал, че съм роден във Варна, после заминал в чужбина. Преди 2 и половина години дойдох да живея в София от Тел Авив - сравним по население, но несравнимо по-развит и богат.
Неприятно бях изненадан, че от моите познати и приятели, най-амбициозни и сериозни се оказаха все дошлите от провинцията, и с по-успешните кариери. Което е логично, предприели са тази смела стъпка, да оставят подкрепата на близки и роднини и да дойдат в нов град. Родените в София пък, все се оказват лигльовци, живеещи с родителите си дори след 30 годишна възраст, без кой-знае-какви професионални успехи.
Също така установих, че районът в който живея и работя в момента (Оборище-Редута-Гео Милев) - е с изключително висока концентрация на ограничени, затворени в себе си и несговорливи шопи-кореняци. И двата подвида - лигавите столичанчета и намръщените шопи - са негативно настроени към всякакви "пришълци".
04 Февруари 2011 20:38
Браити, за мен никога не е било голяма работа, че съм от София, за новопристигналите селинджъри обаче е. От личнен опит-тази война София вс останалото село я водят именно комплексираните селяни. По-нормалните софиянци просто си взеха еднопосочен билет за някъде другаде.
04 Февруари 2011 20:38
Всеки си има оправдание за житейските решения. Само не знам що все професионалната реализация трябва да е напред: работата ще си я вършиш и в Пловдив като те влече. И там може да правиш нещо, което да е национално, даже европейско, световно, междупланетно. Пък и там има театри, концерти, кръчи (и то кви само), чалготеки и квото друго културно те влече. Що варненци не се тълпят в София, как стана така, че тоя град (който преди 1989 г. беше след Пловдив по значение), успя да измести Филибето? Що градове като Стара Загора и Благоевград се развиват?
--
Мислене от тоя род обезлюдява. Никаква идея за предприемчивост. И само за концентрацията на институции се чуват охкания -- сякаш гражданите от другите градове до един трябва да станат чиновници. И стават, впрочем
04 Февруари 2011 20:39
А, да, за авторката като цяло Много мила автобиографична история от камбанарията на "попрището жизнено в средата", както е казал поетът, но констатации от типа
Така се случи у нас, че ако искаш да се развиваш, нямаш друг вариант, освен да се преместиш в София.
показват доста ограничен светоглед. Аз като "кореняк-шоп" си вадя хляба основно в провинцията, други мои приятели и колеги "кореняци" в момента са на постоянна работа в Кюстендил, Бургас, Варна, Ямбол, трети дори създават работа в Белозем, Хасково и т. н.
*
И нужно ли е да й се обяснява на тази дама, че "вЕрно" не е признак за диалект, защо е имало ятова гласна в предвоенната азбука, и че по принцип е трудно да станеш грамотен когато казваш "мьен пък ни мъ интирисуа", а трябва да напишеш "мен пък не ме интересува".
04 Февруари 2011 20:41
щото има яки мутри бе, кире! и у варна, и у катуница... дупница ли беше и т.н. у филибето има столипиново. и един свиняр, който владее града. нема лабаво
04 Февруари 2011 20:42
от мен лека, отивам да си изпълнявам задълженията на виден столичен локал
сипете си по една за мое здраве, нали всички сме
04 Февруари 2011 20:44
Човекът си каза мнението, а вие заради една дребна грешка му наскачахте.
Аз лично съм първо поколение софиянец - мама е от Своге, а тате - от Троян.
Иначе бих искал във Варна да живея, но за добро или лошо, животът ми (и това ако е живот ) тече тук...
Градът обаче е пълен с простаци...
Пътувам основно с градския транспорт и се срещам всекидневно с много хора - работата ми е такава.
И да ви кажа, процентно почти няма разлика...М/у простаците и готините...
Булгаристанци сме си всичките...
04 Февруари 2011 20:45
От цялата статия най-хубавото нещо е снимката.
04 Февруари 2011 20:46
ловкия, нема се притесняваш! ако некой ти каже, че като си контрольор у грацкио транспорт, това е непрестижно, да не ти пука!
иначе и на мене ми писна от таа софия, добре че не живеем там
04 Февруари 2011 20:48
Brightman

позволи ми да не се съглася, границата ще е там защото портата ще трябва да се изчисти от бацила на ромалята и ще ни ги пробута(пък и знаеш те тъмно-зелените трябва да се хранят - кой ако не ние), началото на експеримента беше даден именно в прословутото столипиново под височайшият поглед на нашите британски приятели... чао на всички тръгвам..
04 Февруари 2011 20:48
"вЕрно" не е признак за диалект

И "млЕко" също ли? Или "ше си 'одим У къщи"
04 Февруари 2011 20:49
верно и млеко не е. секи софийски евреин че ти го каже. обаче другото е провинциалщина - ние викаме че си одим дома
04 Февруари 2011 20:50
Никога не съм получавала цитираните "столични пари". За тях не си спомням, виж, за ергенския данък си спомням. Сигурно са ги давали в някои тежки и мръсни производства, а ергенският данък беше за всички.
04 Февруари 2011 20:50
селяните предадоха градовете на софия
а градовете на софия предадоха селяните
защото всичката техника беше от СИВ сега от ЕС
04 Февруари 2011 20:51
контрольор у грацкио транспорт

По-гадно бачкам, вервай ми...
------------------------------- -----
Диньо, че ний сме почти съседи!
Свали маалко от Редута и ето - Сухата река!!!
04 Февруари 2011 20:51
Няма спасение от селската напаст.Дори когато имаше жителство, вълни провинциалисти заливаха столицата чрез бракове, работа в Кремиковци, градския транспорт, "Софстрой"и прочие трикове.Всички жилищни комплекси и тогава бяха населени предимно от селяни, както и всички квартали из периферията, новите като Надежда и Хаджи Димитър които са обитавани от селяни от по-стари вълни, или пък кварталите които всъщност са присъединени села като например Враждебна, Подуяене, Илиянци, Дървеница, Бояна, Драгалевци.....
04 Февруари 2011 20:53
Еех, Динаине, млЕко и млЯко са в еднаква степен грешни и верни - зависи от гледната точка. Попрочети малко. Повече обяснения не давам.
04 Февруари 2011 20:53
Поздравления за авторката, че е имала нерви надълго и нашироко (като за олигофрени) да обясни елементарни и очевидни неща.
Също съм от Пловдив и съм дошъл да живея в София - защото тук съм намерил работа, която ми харесва - ако намеря работа, която ми харесва в Полски Тръмбеш, ще отида да живея в Полски Тръмбеш (мястото съм го заел с конкурс, за който нямаше нито един кандидат от София).
Между другото, към момента на Освобождението в София има към 5000 етнически българи - колцина от вас - "кореняците-софиянци-свръхсупери нтелектуалци" - имат над 50% кръвност от наследствеността на тези 5000 души?
04 Февруари 2011 20:54
Още малко ще ме караш и до Слатина да ходя. Не, мерси, панелките ме депресират
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД