Въпреки оптимистичните прогнози на управляващите и лекия ръст през ноември родната икономика отново се върна към мрачните времена. През декември спадът в строителството е 13%, на химическата промишленост - 21%, на производството на напитки - 8%. Като цяло промишленото производство е паднало с 1%. Това сочат данните на Националния статистически институт.
Дори търговията е зле въпреки големите надежди, възлагани на традиционното развързване на кесиите за коледно-новогодишното пазаруване. В търговията през пълния с празници декември има застой спрямо ноември, а спадът спрямо декември 2009 г. е с малко над 3%. В края на 2010 г. българинът е купувал значително по-малко дрехи, обувки, козметика, мебели. В същото време потреблението на храна, цигари и напитки се е качило с около 3%, но това вероятно се дължи на поскъпването, а не на купуването на повече стоки.
Според икономисти обаче не може да се прави извод, че движението надолу ще е тенденция, особено що се отнася до индустрията.
"Не могат да се правят големи изводи само на базата на месечни данни. В някои сектори например работят по 3-4 големи предприятия и ако едно от тях по някаква причина намали оборотите или спре да работи за един месец, статистиката ще покаже спад с 25%", коментира икономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. Колегата му Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии също е на мнение, че в отделните подсектори на месечна база може да има огромни колебания заради еднократни събития и това е напълно нормално. "В единия месец например може да се е реализирала голяма поръчка, а в другия - не, или пък някое ключово предприятие може да е излязло в планов ремонт. Ето, в химическата промишленост през декември има 21% спад, но през ноември има ръст от 13%", каза Ганев. Според него много по-показателни са обобщените данни за индустрията, според които спадът през декември е лек и не е тревожен, а на годишна база има растеж, макар и малък.
В строителството най-значително е намаляло изграждането на сгради и по-малко - т.нар. инженерно строителство. Въпреки това от бранша хвърлят вината за кризата в сектора главно върху държавата, която бави стартирането на обществените поръчки. "Да, това е състоянието в нашия сектор и ние си го знаем. Поне до април-май ще продължаваме да спадаме. Затова не знам откъде идва бодряшкият тон на властта", коментира шефът на Строителната камара Иван Бойков. По думите му другата причина за проблема в сектора е драматичният отлив на частни инвестиции, чието намаление било над 3 пъти.
Индустрията е надолу спрямо ноември с 1%, а равносметката за цялата 2010 г. е малък ръст - с 5.2%, сочат данните. Добрите новини за декември са от сферата на ремонта на машини и оборудване, където има ръст с 20%, и от производството на цигари, където увеличението спрямо ноември е със 7%. Хубаво за икономиката е също, че на годишна база има сериозен ръст в производството на инвестиционни продукти - с близо 17%.
Нищо неочаквано.
Пресата върху доходите и потреблението дава резултати.