:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,047
Активни 619
Страници 2,921
За един ден 1,302,066

Икономиката още не може да се измъкне от кризата

След лекия ръст през ноември потреблението и промишлеността отново тръгнаха надолу, обяви националната статистика
Иван Бойков
Въпреки оптимистичните прогнози на управляващите и лекия ръст през ноември родната икономика отново се върна към мрачните времена. През декември спадът в строителството е 13%, на химическата промишленост - 21%, на производството на напитки - 8%. Като цяло промишленото производство е паднало с 1%. Това сочат данните на Националния статистически институт.



Дори търговията е зле въпреки големите надежди, възлагани на традиционното развързване на кесиите за коледно-новогодишното пазаруване. В търговията през пълния с празници декември има застой спрямо ноември, а спадът спрямо декември 2009 г. е с малко над 3%. В края на 2010 г. българинът е купувал значително по-малко дрехи, обувки, козметика, мебели. В същото време потреблението на храна, цигари и напитки се е качило с около 3%, но това вероятно се дължи на поскъпването, а не на купуването на повече стоки.

Според икономисти обаче не може да се прави извод, че движението надолу ще е тенденция, особено що се отнася до индустрията.

"Не могат да се правят големи изводи само на базата на месечни данни. В някои сектори например работят по 3-4 големи предприятия и ако едно от тях по някаква причина намали оборотите или спре да работи за един месец, статистиката ще покаже спад с 25%", коментира икономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. Колегата му Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии също е на мнение, че в отделните подсектори на месечна база може да има огромни колебания заради еднократни събития и това е напълно нормално. "В единия месец например може да се е реализирала голяма поръчка, а в другия - не, или пък някое ключово предприятие може да е излязло в планов ремонт. Ето, в химическата промишленост през декември има 21% спад, но през ноември има ръст от 13%", каза Ганев. Според него много по-показателни са обобщените данни за индустрията, според които спадът през декември е лек и не е тревожен, а на годишна база има растеж, макар и малък.

В строителството най-значително е намаляло изграждането на сгради и по-малко - т.нар. инженерно строителство. Въпреки това от бранша хвърлят вината за кризата в сектора главно върху държавата, която бави стартирането на обществените поръчки. "Да, това е състоянието в нашия сектор и ние си го знаем. Поне до април-май ще продължаваме да спадаме. Затова не знам откъде идва бодряшкият тон на властта", коментира шефът на Строителната камара Иван Бойков. По думите му другата причина за проблема в сектора е драматичният отлив на частни инвестиции, чието намаление било над 3 пъти.

Индустрията е надолу спрямо ноември с 1%, а равносметката за цялата 2010 г. е малък ръст - с 5.2%, сочат данните. Добрите новини за декември са от сферата на ремонта на машини и оборудване, където има ръст с 20%, и от производството на цигари, където увеличението спрямо ноември е със 7%. Хубаво за икономиката е също, че на годишна база има сериозен ръст в производството на инвестиционни продукти - с близо 17%.
59
3609
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
07 Февруари 2011 20:29
Нищо неочаквано.
Пресата върху доходите и потреблението дава резултати.
07 Февруари 2011 20:51
Въпреки това от бранша хвърлят вината за кризата в сектора главно върху държавата, която бави стартирането на обществените поръчки
Нали тия горните икономости-соросчета твърдяха да имало по-малко държава. С под 35% преразпределение на БВП какви обществени поръчки следва да се очакват!?
В единия месец например може да се е реализирала голяма поръчка, а в другия - не, или пък някое ключово предприятие може да е излязло в планов ремонт
Баси "свободния пазар", където един кат пръдне, всички се задушават. Всъщност к'во излиза, че на бизнесът му пречи собствената организация, сиреч консултантите, а не производителността на труда.
07 Февруари 2011 21:16
Единственото хубаво нещо на управление герб е, че всяка календарна година има април и октомври, когато дянков традиционно обявява, че сме излезли от кризата. И след три месеца ще го почевстваме и по джоба.
Е, чувстваме Я!

Когато някой е глупав, това е за дълго!
07 Февруари 2011 21:30
Е, все Джанков ви е виновен! Той нали си има началник?
07 Февруари 2011 21:58
... това:"ръст в производството на инвестиционни продукти" ме просълзи ...
07 Февруари 2011 23:10
Смея да запитам редакцията коя таблица гледахте като писахте статията? Тази със сезонно изгладените данни или тази със сезонно неизгладените? Като гледам числата, които сте поместили, оставам с впечатлението, че сте ползвали първата, която обаче не отразява произведеното в абсолютни измерители, а коригираните им варианти след "изчистване" на 1-2, а може и повече проценти от реалните стойности, за да се напаснат трендовете . Обемът на произведената продукция през декември по абсолютни стойности е с 0.1% по-висок от този, през ноември, а на годишна база ръста е 6, 7%
Ето за справка двете таблици:

Натиснете тук - тази, която трябва да се гледа

Натиснете тук - другата
08 Февруари 2011 01:42
Икономиката още не можела да се измъкне от кризата... Продължаваме да се лъжем едни - други.

Ми тя мизерната ни сива, нискотехнологична, шуро-баджанашка, далавераджийска икономика никога не е била в друго състояние за последните 35-40 години. Това, което се случи между 2000 и 2007 година беше харчене на европари и пари на заем, които българите няма и да изплатят обратно. Шепата БГ предприятия, които имат експорт, ще живнат, останалите манифактури, кафенета и магазини тип ЕТ "Сульо Пулев" ще дремят по цял месец, до следващите пенсии. Те и без това икономика не градят.
08 Февруари 2011 02:20
Икономиката на България си е баш в измъкнато състояние. По-измъкнато нема да стане ... скоро. Щото измъквачите емигрираха, а у новото поколение чалгата е на мода. Да видим колко ще се вържат на зелените карти за кандидат-роби.
08 Февруари 2011 05:51
големи cмешки и внушения четем напоследък! Та за каква икономика става въпрос?
То в България, икономиката само мъждука от 20г.

Редактирано от - Kotka на 08/2/2011 г/ 06:02:55

08 Февруари 2011 06:22
Аполитичен,
Неоконсервативните икономисти не са соросчета. Сорос е социалдемократ, критик на дивия капитализъм. Те са костовчета и невдянковчета.
08 Февруари 2011 06:25
Колеги, не сте прави. Нима не сте чули министър Дянков какви оптимистични прогнози има за тази година? Нима не сте чули как можело дори да имаме увеличение на БВП дори повече от планирания в бюджета? Според министър Дянком, де.
08 Февруари 2011 06:57
С тази икономическа политика, държавата ще затъва все повече и повече . Мъка ми е да го кажа, но по пътя, по който вървиме измъкване от кризата (икономическа, демографска, морална) няма. Не им вярвайте!
08 Февруари 2011 07:28
Няма криза! Каза ви го сам Пицко, ама вие не слушате думите му, а гледате в джоба си...
--------------
Блогът на Генек


08 Февруари 2011 07:44
ГЕРБ е кризата , кризата е ГЕРБ
08 Февруари 2011 08:33
Чичо Фичо, у наспазарните фундаменталисти са соросчета.
Сорос е нещо като социалдемократ, ама за САЩ.
За България плаща на ИПИ - Красен Станчев и нему подобни, които, сутрин като станат, повтарят по 2000 пъти "по-малко държава", по-малко държава" и след това си пият сутрешното кафе.

08 Февруари 2011 08:44
20 години разрушаване на всякакви заводи, селски стопанства, жп транспорт..

Трябва да се въведе данък върху земята в регулация - някъде към 1% от данъчната оценка. Така всичко което не се използва и не дава приход ще се продаде на някой който знае какво да прави с него. Ето в провинцията има много заводи, халета и т.н. - които са просто консервирани или са оставени да се рушат. Крайно време е да отсеем пасивните инвеститори от активните - т.е. тези които залагат само на увеличаване на цената на земята/сградите без да правят нищо и тези които наистина работят и създават продукт.

Трябва да се въведе и данък върху земеделските земи - такъв, че по този начин да се намали необработваемата земя. Не може да имаме толкова много активи и да не ги използваме.. няма как икономиката ни да се развива при това положение.

Освен това трябва да се намали минималната работна заплата - не може при толкова голяма безработица да има МРЗ. Фирмите са тези които ще ни изкарат от кризата, и те трябва да могат да лесно да назначават хора. В момента това не е така. Особено в провинцията където и печалбите са по-малки.

08 Февруари 2011 08:53
Каква икономика, вече трети месец съм без работа в България няма никаква икономика. Половината безработни в страната чакат да дойде летния сезон, да идат на морето да поработят 4 месеца.Обръщам се към младите хора, да не си губят времето в България, тук нито образувание ще вземете, нито работа която да ви удовлетворява.БЯГАЙТЕ!
08 Февруари 2011 09:10
alabala12,
В момента изкупуват земята по 200-300 лв. декара, та след въвеждането и данък МОШЕниците да я изкупят по 50-100 лв. Така и за сградите. Нужен е реален пазар на "риъл естейт" пък тогава да се въвеждат данъци. Другото е рекет.
08 Февруари 2011 09:33
Освен това трябва да се намали минималната работна заплата - не може при толкова голяма безработица да има МРЗ. Фирмите са тези които ще ни изкарат от кризата, и те трябва да могат да лесно да назначават хора.

А защо направо не препоръчаш хората да работят безплатно, за да могат фирмите да ни изкарат от кризата.
08 Февруари 2011 09:34
Zmeja - Няма значение на колко пари се изкупят земите. Важното за икономиката е да се използват по предназначение за да дават реален доход и продукция. Пасивното държане на земя не помага с нищо. Трябва да е ясно, че само с реално използване на всички активи в държавата икономиката ни ще се подобри и като следствие ще се подобри и благосъстоянието на хората.

80% от индустриалните зони в провинцията тънат в разруха. Собствениците им стоят и чакат Годо - демек с цените да се вдигнат и без работа да направят много пари. Безработните и те си чакат Годо.. някой да ги наеме на работа и то за много пари, само, че никой не иска защото сметките на предприемачите, които могат да направят нещо, не излизат.

Няма как първо да се подобри благосъстоянието на хората и после икономиката. Т.е. няма как като се увеличава МРЗ и заплатите на хората изкуствено да се подобри икономиката.
08 Февруари 2011 09:41
Статията е добър пример, как като взимаш избирателно данни от статистиката, можеш да внушиш най-различни неща. Искаме, значи, да внушим, че е лошо положението. Гледаме данните на НСИ. Първо производството. Спрямо декември 2009 - ръст, не става. Спрямо ноември 2010, изчислено спрямо броя на работните дни (през декември има много празници) - пак ръст, пак не става. Оп, в абсолютните стойности има спад спрямо ноември (заради празниците). Значи ще вземем тези числа. Сега търговията. Ако вземем същите данни, като за индустрията, не става - има значителен ръст в търговията спрямо ноември. Спрямо декември 2009 в абсолютни стойности пак има ръст, пак не става за статия. Оп, спрямо декември 2009 в съпоставими цени намираме спад - става, тези числа ще сложим. Те така

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
08 Февруари 2011 09:45
galia2 - Нали отнякъде трябва да дойдат парите? Колко пари давате на децата? Ако нямате 5 лева, а те искат 50, давате ли им? Така подобрява ли се благосъстоянието на вашето семейство?

Освен това МРЗ е неконституционно според мен - защото изкуствено разделя работещите от неработещите. Имаме един вид дискриминация.

Само на мен ли ми се струва нелогично да има МРЗ при положение, че има огромна безработица?

Друг е въпроса, че заплатите ни по принцип са малки, но за да има по-големи заплати трябва да има достатъчно предприемачи, които да търсят работна ръка.
08 Февруари 2011 09:53
хора каква криза, та българия е в криза от незнам кога, криза е това всеки които работи спре работа за 5 часа, еи това е криза, не ви ли писна да ви правят на палячовци?
08 Февруари 2011 10:00
Сега търговията. Ако вземем същите данни, като за индустрията, не става - има значителен ръст в търговията спрямо ноември. Спрямо декември 2009 в абсолютни стойности пак има ръст, пак не става за статия. Оп, спрямо декември 2009 в съпоставими цени намираме спад - става, тези числа ще сложим.

През декември 2010 спрямо декември2009 в търговията има с 3.1% спад, а спрямо ноември 2010 растежът е 0.1%.
08 Февруари 2011 10:01
Фичо, характерно за съвременната теория и особено практика и използване на различни "мантри" за "вътрешна" и "външна" употреба. И това на няколко нива. Цантър, периферия, прилежащи територии. Като най-грубо разделяне.

Мисля, че следващите месеци основният риск е в комбиниране на повишението на цените (което няма как да се избегне) с напъна за влизане в еврозоната.

Забележителен "принос" на алабалата , в полето на фундаментализма
08 Февруари 2011 10:09
alabala12,
Защо тогава ликвидираха ТКЗС и АПК? Защо върнаха замята, като много добре знаеха, че нито гражданите ще се върнат на село, нито селяните ще имат с какво да обработват тази раздробена на стотици хиляди парчета по 5-6 декара земя? За да я присвоят МОШЕниците чрез държавна данъчна принуда ли!
Индустриалните обекти, за които говориш, не са само в провинцията. Стотици бивши предприятия от 20 тодини се рушат в индустриалните зони на София. "Военна рампа" изглежда все едно в квартала е паднала неутронна бомба. Стърчащи сгради, раждясали конструкции, тук таме по някое бездомно куче и никъде жив човек не се вижда.
Ние също продаваме голям индустриален терен в София, бивш комбинат, който циганите превърнаха в терен и цехове в близката провинция. Не сме обявили цена, която да отблъсква евентуалните клиенти. Няма никакъв интерес! Изобщо! От години никой не е вдигнал телефон да се обади, да попита за цена или подробности.
Така, че твоите приказки, alabala12, са ала-бала. Теоретични разсъждения.
08 Февруари 2011 10:26
Като споменах за цени ....
Тези дни мина един отменена от Дянков поръчка за доставка на гориво за ведомствата. Не съм запознат с условията, но използвания чисто формален повод за отмяната, че един от участниците бил отстранен понеже не представил необходимите документи е доста "забележителна".
В газетата плахо лансираха тезата за принципния министър.
Може и така да е, а рязкото повишение на цените последните дни да е съвпадение.
Както и разсейването от тази тема, нищо че вече са рекордни и то при по- никки котировки на петрола
08 Февруари 2011 10:27
08 Февруари 2011 10:44
alabala12,
Нещо, което за 8 часа труд ти носи доходи, по-ниски от жизнения минимум, не може да се нарече работа. То е форма на изнудване. Това нещо никога не може да се развие в устойчив бизнес, няма никакви перспективи за растеж и затова е в интерес на всички да бъде забранено.
Същото е и с така наречените индустриални зони в малките градове. Най-добре е да се наемат безработни да ги съборят, за да не загрозяват околната среда.
08 Февруари 2011 10:47
Не вярвам на статистиката, а на джоба си. А джобът ми казва, че с всеки изминат ден затъваме все по-дълбоко в кризата и измъкването ще става все по-трудно. На това икономистите му викат депресия а обикновените простосмъртни "си е...ало майката".
08 Февруари 2011 11:04
Най-верният индикатор за влизането в или излизането от криза на една държава е деловата активност.
Егати българския бизнес, егати деловата активност!
Ако сутрин не минават буклуджийте точно в 7:00 за да ни събудят с тропането и виковете си, имам чувството, че хората от квартала ще го откарат до обяд. Поглеждам в 7:00 от балкона и установявам: От стотиците прозорци наоколо, я светят 5-6 я не светят, а по улицата не се вижда жив човек. Ей хора, 7:00 часа!
Преди години рано сутрин всички бързахме за работа. Кой отива на смяна, кой се връща. Майки и бащи водеха още не разсънилите си деца към детските ясли и градини. Автобусите от 5 часа пълни...
Сега в 7:00 мъртвило. В 20:30 пак мъртвило. Всичко се прибрало и запердило зад охранителните решетки. Егати деловата активност дето ще ни извади от кризата!
08 Февруари 2011 11:43
Zmeja - след като няма интерес за даденият терен значи цената е висока. За вас може да е добра, но не и за купувачите.

galia2 - доходи под жизнения минимум? Кой го изчислява този жизнен минимум? Баба знае 2 и 200. Това дето го изчисляват синдикатите няма нищо общо с действителността. Жизнен минимум - значи да има за храна и малко за отопление, затова се казва жизнен минимум и трябва да се изчислява спрямо най-евтиното място за живеене/например някое село/, а не спрямо София - най-скъпия град.

Как да работи човек 8 часа за пари под жизнения минимум? Според мен, след като човек с месеци не се хваща на работа, значи отделно си има доходи и не му се налага да работи. И значи не е под жизнения минимум въобще. Друг е въпроса, че няма много обяви за работа - ами няма, щото МРЗ е високо и на никой предприемач не му се рискува да наеме хора, да им плаща заплати и накрая да остане само с разходите.








08 Февруари 2011 11:45
Аман от пишман-предприемачи, дето минималната работна заплата много им пречела. Независимо, че при 10+ часа работно време осигуряват работниците си на максимум 5 ч. Оня ден забелязах, че магазинчето за "битова химия" до нас затворило. Там продаваха 3-4 вида прах за пране, някакво веро и тоалетна хартия. На доста по-високи цени от супера на 200 метра от него. Продавачката по цял ден пушеше пред магазинчето и ругаеше случайните кандидат-клиенти, че нищо не харесвали. На нея наистина и 100 лева заплата са и много, ама трябва ли да се насърчава подобна "трудова заетост"? Иначе в супермаркета търсят персонал, една 60+ годишна съседка наскоро постъпи там. Заплатите не са кой знае какви, но трябва и да се работи...

Всъщност опитвали ли сте се да наемете някой от вечните "безработни" в квартала за някакъв ремонт? Например да боядиса входа. Ние най-накрая успяхме да прудумаме двамина. За по 200 лева на етаж, горе-долу смогваха да боядисат по 1 етаж на ден. Точно колко струваше боята, не знам, ама "надниците" им май излязоха доста над 50 лева на ден. Та там, където наистина трябва да се работи, и за 5 минимални заплати май трудно се намират кандидати...



08 Февруари 2011 11:53
Zmeja - за деловата активност. Ами в момента всички са се снишили и чакат ли чакат да мине кризата от самосебе си. Няма как да стане това/освен ако не завали пак дъжд от пари/. Едните чакат имотите им да им се вдигнат цените до небето от самосебе си, други чакат ей така да дойде някой и да им предложи работа 6 часа за много пари без да имат никакви знания и умения - щото не може да работят за пари под жизнения минимум. Трети чакат не знам какво си друго. А времето е пари. Т.е. може да работи за нас, но може да работи и против нас, особено ако парите намаляват. Заводите и сградите се рушат даже от самосебеси.

В момента сме в патова ситуация - всеки се хванал за нещо, не прави с него нищо, но не го дава на другия който може да го използва - едни имоти, други работната си сила. Държавата трябва да се намеси и да разбие тази ситуация. Щото така всички губят.
08 Февруари 2011 11:55
Спрямо декември 2009 в абсолютни стойности пак има ръст, пак не става за статия. Оп, спрямо декември 2009 в съпоставими цени намираме спад - става, тези числа ще сложим.

Само "икономистите" от ИПИ и сходни фондации смятат в абсолютни стойности а не в съпоставими цени когато и двете са налични. За излизане от рецесия си има някакъв общопризнат критерий, за две тримесечия и пр....Вярно е че се използват поводите за да се хвърлят камъни, но поводите си ги има за съжаление. А ако започнем да смятаме по абсолютни стойности например консолидираните държавни разходи при дянков и при Орешарски....опссс
08 Февруари 2011 12:01
А тиквата Пицко наистина е прав - кризата свърши. Въпросът е, че след нея идва депресията. Потреблението ще продължи да пада и през тази година, така че, хубавите неща ги мислете след 2011...до към 21 декември 2012...
08 Февруари 2011 12:03
alabala12,
Не четеш. Аз ти казвам (пиша), че не сме обявили цена за терена само за да не отблъснеме евентуален купувач предварително и че въпреки това няма никакъв интерес, ти ми говориш, че цената ни е висока. Истина е, че не искаме да го продаваме на парчета, а от терен над 20000 кв.м. не всеки се интересува.
-------------------------------
Трябва да се въведат големи данъци (примерно 20%) върху продажбата на селскостопанска земя и се забрани изповядване на сделки на цени под средностатистическите европейски. Ако някой хитрува ще трябва да си плати данъка върху средностатистическата европейска. Подобно нещо може да се измисли и за индустриалните терени. Нали България не трябва винаги да остане бантустан!
08 Февруари 2011 12:34
Хубаво е, чакайки да свърши кризата, и да се върнем към растежа и оживлението да видим на какво се дължеше това оживление.. Ами дължеше се на строителство. Основно по морето и в курортите! Е, и на молове.. От строителството, поне едно 5-6000 души, на юг от Бургас, генерираха доходи от работни заплати директно по обектите, а освен това и доставчици, продавачи на стоки , проектанти, механици, компютърджии, охрана и т.н.. общо да речем 20-30 000 души..Доходи-към 1000 лв. Това всеки месец, само на юг от Бургас, само за хората около строителството! И-акциз в бюджета, пари за потребление.. Другият локомотив на растежа бяха емигрантите!
В момента някой вярва ли, че ще се продължи бетонирането със същите темпове?! Е, как тогава пишете че "кризата ще свърши"?!Как ще свърши?! Ще дойдат повече пари от емигрантите?!
08 Февруари 2011 12:56
Zmeja -
Трябва да се въведат големи данъци (примерно 20%) върху продажбата на селскостопанска земя


Напротив данъците при покупко/продажба на земя и имоти трябва да са малки, даже никакви. Годишните данъци трябва да са по-високи, зада не се оставя земя или имот да стои без да се използва. Идеята е, не да се стопират продажбите с големи данъци по продажбата, а обратното всяка земя/имот да намерибързо правилният собственик. Същото се отнася между другото и за апартаментите и даже и за заводите.

По отношение на терена - в момента никой не търси, защото се предполага, че цените са високи за ситуацията в момента. Просто трябва да се обяви цена и то атрактивна за да се привлече внимание.

Редактирано от - alabala12 на 08/2/2011 г/ 13:46:36

08 Февруари 2011 13:44
alabala12, стига писА глупости, колко да не заспиш! Обясни ти се 10 пъти, че след като няма (НЯМА!) търсене, коментари относно цени и данъци и "идеи" тип РЕКЕТ, за насърчаване на фиктивна дейност са просто излишни. А спри се, а? На базата на някакви измизлени предположения още малко и ще "оправиш" икономиката на българия с ... производство на картофи. Икономиката няма да тръгне, докато не се започнат високотехнологични производства и разработка на нови технологии. А това как ще го урегулираш? С данък простотия?
08 Февруари 2011 13:57
За да инвестира някой в България за каквото и да било трябва да има условия. Като се почне от работещ държавен апарат, през инфраструктура, та се стигне до самосъзнанието на хората. По всички показатели в България със всеки изминал ден става все по-зле. За момента аз лично виждам спасение единствено в емиграцията. В България няма воля за промяна нито от страна на политиците нито от страна на оглупялото население. Интересите за инвестиции за единствено към експлоатация на природни ресурси.
08 Февруари 2011 14:06
калибардавърченцето - Търсенето винаги е функция на цената.

Какви високотехнологични производства, при положение, че ние нормални производства нямаме? А и колко процента от работната сила може да се занимава с високотехнологични производства - 5-10, ами останалите 90-95?
08 Февруари 2011 14:15
08 Февруари 2011 14:18
Търсенето първо е функция на НУЖДАТА и след това на цената, приятелю! Ако ти продавам лайна за по 1 стотинка или безплатно ще ги купиш ли? Да за другото е така. В България не останаха способни хора или ако са, са на доизживяване. Закъсали сме до там, че няколкото фирми работещи в хайтек бранша натискат правителството да пусне зелени карти ..... ... мъка! И лошото е че докато от едната страна идват чалми със зелени карти, от другата емигрират кадърни българи със се семействата си.
08 Февруари 2011 14:19
А, бе, не че нещо разбирам от икономика, мъ щом няма търсене - сиреч пари, как банките са увеличили депозитите миналата година с 30 000, 000, 000 лева?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Февруари 2011 14:43
калибардавърченцето - цената може да е и отрицателна т.е. не бих дал 1 ст. за лайно, но пък кой знае, може да се съглася да го взема ако ми дадеш 20 лева... в крайна сметка как буклукчиите прибират буклуците на хората? Не бих казал, че имат нужда от буклук.

Бармалей - 30 милиарда са всички депозити.

Редактирано от - alabala12 на 08/2/2011 г/ 15:02:22

08 Февруари 2011 15:07
Трябват ни пазари, като няма къде да го изнесем много чсно че няма търсене, трябва и внос да се борим с монопола, за да не се вдигат цените спекулативно, защо в медийте няма информация за европейските фондове ами ни баламосвяат със СРТ- та какво ме интересува мен, че Бойко си следял подчинените.
08 Февруари 2011 15:29
Точно така. Картелите и монополистите (мутренските сформирования като цяло) трябва да се махнат. В противен случай, суровината излиза по-скъпа от готовата вносна продукция (факт, който е пробвал производство знае, не случайно в България дори тостери не се произвеждат). Но затова трябва работещ държавен апарат, а той не работи. И при това правителство няма нито една значима ефективна присъда, а разбойници с лопата да ги ринеш. Ако приемем че Борисов наистина има желание, то замислете се: След като дори висш полицай, с дългогодишна практика на чело на държавата че и с мноозинство, не може да се справи с престъпноста ... кой тогава?! Какви са перспективите?! Другия вариант е Борисов да е същата подлога като останалите. И в този случай нямаме бъдеще. Както и да извъртим ситуацията единствената не насилствена възможност за по-светло бъдеще си остава емиграцията.
08 Февруари 2011 15:42
А, бе, не че нещо разбирам от икономика, мъ щом няма търсене - сиреч пари, как банките са увеличили депозитите миналата година с 30 000, 000, 000 лева?

Ти формулира основния макроикономически проблем - разликата между пари/доходи и търсене.
08 Февруари 2011 16:08
Българската икономика е транзиторна сфера на чуждестранни стоки и услуги от които се събират мижав ддс (поради вопиущи източвания) и недовнесени акцизи, чуждите инвестиции не са в разкриване на нови работни места, а в купуване на имоти, земи и предприятия, които се препордават десеторно по-скъпо на скраб и по интереси за комисионни, а печалбите от малкото приватизирани и изградени молови действащи предприятия и вериги се изнасят чрез машинации в други страни, за чужди ползи и благосъстояния . Прокламирания от Дянков ръст на износа идва единествено от експортираното 2 млн. тона добружанско зърно по 350 лв. за тон, което сега герберските фирми ни внясят същото на задника по 500 долара за тон, пак срещу тлъсти комисионни за разрешителни от Мирослав бърната и т.н. и т.н. Това е бедний ми народеце! Чака те неизвестно и мизерно бъдеше през 2011 г. и т.н. Бог да ни е на помощ, докато ни управляват тези смешници и плашоци от герб?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД