:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,945
Активни 604
Страници 2,819
За един ден 1,302,066

Университетите приемат студенти в незаконни специалности

СНИМКА: БГНЕС
Абсолвенти на Педагогическия факултет при Тракийския университет празнуват дипломирането си. За разлика от тях обаче колегите им по икономика се обучават в неакредитирана специалност.
Държавните университети отново започнаха да обучават студенти в неакредитирани специалности. Просветното министерство не е упражнило контрол и е одобрило прием в такива програми, въпреки че това нарушава закона за висше образование, показа проверка на "Сега". Висшите училища нямат право да издават дипломи в неакредитирани специалности. За тези студенти не би следвало да се отпуска и държавна субсидия.

Професионалните направления бяха акредитирани едновременно за всички университети, които обучават в тях. Без такава програмна акредитация приемът на нови студенти е забранен. Акредитацията е със срок от 6 години за университетите, оценени като много добри и добри, и с тези програми проблем в момента няма. При по-слабите висши училища обаче разрешението важи само 3 години и за голяма част от тях срокът вече е изтекъл.

Без право да приемат студенти в педагогическите дисциплини са и двата педагогически колежа на Великотърновския университет във Враца и Плевен. Акредитациите на двете звена в професионалното направление педагогика са изтекли на 26 април м.г., а приемът на студенти за учебната 2010/2011 г. бе одобрен на 12 май.

Още по-отдавна е изтекла акредитацията на Шуменския университет в направление растителна защита - на 10 октомври 2009 г. Това не е попречило на университета да поиска и да получи одобрение от правителството да приеме 45 студенти в тази специалност за учебната 2010/2011 г. С изтекла от 28 април 2008 г. акредитация е и денталната медицина във Варна, в която т.г. са приети 36 магистри.

Преди началото на учебната година, но след одобряването на план-приема, са изтекли и акредитациите на още няколко направления. В момента без акредитация е направлението обществени комуникации и информационни науки в УНСС (изтекла на 1 август 2010 г.), биотехнологии на Русенския университет (29 юли 2010 г.), три професионални направления на Бургаския университет "Асен Златаров" - туризъм, икономика, филология. Акредитация в момента няма и икономиката в Тракийския университет. И частният Бургаски свободен университет вече няма право да приема студенти в обществени комуникации.

За някои от тези университети вероятно има подадени искания за нови акредитации, но те са забавени и приемът в тях е компромис, коментираха вчера експерти. От сайта на агенцията за оценяване и акредитация не става ясно дали това наистина е така. В същото време законът за висше образование категорично забранява и обучението, и приема на нови студенти в неакредитирани направления. Преходни ситуации около забавени акредитации не са уредени. Очакват се законови промени, които да облекчат процедурите, но те се бавят и това може да задълбочи хаоса. Догодина изтичат акредитациите на цели университети.
12
4917
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
07 Февруари 2011 21:48
С риск да ме баннат - не може да се пише така на ан гро - има разлика между отказана акредитация и процедурно забавена акредитация на професионални направления от самата НАОА. Обикновено университетите си подават в посочения от НАОА срок документите за акредитация (иначе няма да им ги приемат). Че оттам се бавят процедурите, че са тежки, тромави и скъпи (траят до цяла година понякога), за това вината не е в университетите. Да не говорим, че се дават и акредитации за неразумно кратки срокове (2-3 години, т.е. по-малко от времето, за което може да се приеме и да завърши един випуск). Не знам от кой "експерт" е почерпена информацията, но в специалностите, на които е отказана акредитация, университетите не могат да приемат студенти, в специалностите, по които НАОА протака процедурите (от април до момента за една от посочените по-горе специалности), но са законно одобрени при предишни акредитации, не виждам защо да няма прием и кое му е незаконното.

Редактирано от - SvSophia на 07/2/2011 г/ 21:55:50

07 Февруари 2011 22:02
.... верно ли е, че има идиотчета, дето "учат" такива щуротии? ... я да бегат да се учат да кОпат!
07 Февруари 2011 22:12
SvSophia, съгласен съм с вас, но нека не забравяме и за многобройните измислени специалности, за които редица "университети" нямат необходимия преподавателски капацитет. Сега при поредното "либерализиране" на псевдозакона ЗРАС относно възможността професорите да не са ограничени само в един университет, точно тези измислени специалности ще бъдат акредитирани от воле!
07 Февруари 2011 22:22
Съгласна съм, ГНевен, но не мисля, че растителна защита или филология например са измислени специалности. За ЗРАС вече много пъти обсъждахме - производството на "околийски" професори и доценти за българските условия е пълна глупост и профанизиране на званията (сега вече "длъжности". С подобно недомислие г-н министърът лобира основно за да узакони нелигитимните "доценти" и "професори", които НБУ си произвеждаше през годините през главата на Закона за научните степени и звания, СНС и ВАК (например Дайнов, но не само той), докато преподавателите от държавните университети чинно минаваха през нелеките законни процедури. Недоносчето ЗРАС ще превърне ректорите (най-вече в провинцията) във феодали с неограничена власт. Особено след като вече ректорът еднолично ще назначава т.нар. журита.

Редактирано от - SvSophia на 07/2/2011 г/ 22:24:42

08 Февруари 2011 07:13
Е, друго си е да напишеш гръмкото "универститетиТЕ" с подтекст "всички са маскари", нали? Олеква ли ви като се изходите така, гаспада джурналисти?
08 Февруари 2011 07:27
Ще се уточни ли най-после какво е това университет? И докога ще се назовават така всякакви измислени частни фирми за продажба на псевдодипломи?
------------------------------- -------
Блогът на Генек


08 Февруари 2011 08:16
Има ли в България висше образование след 1989 г. и защо няма?
08 Февруари 2011 09:03
Просветното министерство не е упражнило контрол и е одобрило прием в такива програми, въпреки че това нарушава закона за висше образование, показа проверка на "Сега"


Това, че някой чиновник е нарушил закона, не оправдава висшите училища - всеки сам си носи отговорност пред законите - а незнанието на законите също не е оправдание. Те трябва също да се съобразяват със законите на страната. Тая съдебна система дето раздава индулгенции на всички нарушили законите чрез един чиновнически подпис е безумна и води до анархия. Един чиновнически подпис, па било то и от даден министър не отменя даден закон.

Както стана с незаконните имоти в чашките на язовирите - сигурно поне 5 закона са нарушени, но нали има някакъв подпис от чиновник за разрешение за строеж, което естествено не отменя 5те закона.. съдът удобно ще реши че незаконното е законно!?!?
08 Февруари 2011 09:30
Гледам обявления във вестници и сайтове-едноседмични курсове за кандидат-студенти с цена 300 лв.! При положение, че местата в 54-тях "университети" са повече от кандидатите!... Не е ли това предпоставка за пълна инфлация на висшето образование...
08 Февруари 2011 09:52
Но както забелязвам Пернишкият от всякъде е редовен да живеят Гоце и Боце
08 Февруари 2011 10:27
Ами частните университети - много от нях са пълна тъпня, ама нали там преподават наши хора, нека си пълнят гушите.
08 Февруари 2011 10:45
Старши,
те пак кóпат и като завършат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД