:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,421
Активни 270
Страници 6,015
За един ден 1,302,066

Поне 1/5 от българите работят в сивия сектор

46% от хората се осигуряват на минималните прагове
Поне 1/5 от работещите българи са в сивия сектор на икономиката и полагат труд на черно под една или друга форма. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата съвместно с КТ "Подкрепа", изготвено с финансиране по ОП "Развитие на човешките ресурси". Авторите претендират то да е най-мащабното у нас по темата - препитани са 6337 работодатели и заети от цялата страна в 10 икономически сектора и дейности в края на 2009 г. и началото на 2010 г.



Близо 8% от хората работят без договор с работодател, показва проучването. Те са основно в хотелиерството и ресторантьорството, строителството и шивашката промишленост. Още 8.5% пък признават, че в договора не е записана цялата им заплата и вземат част от нея на ръка. Повече от 1/3 от анкетираните се оплакват, че допълнителният им труд не се заплаща или се плаща само частично. В сектор "Транспорт" това нарушение е масово - при 44.3% от анкетираните.

Делът на нерегламентираните плащания на труда в по-слабо развитата икономически Северна България е два пъти по-висок, отколкото в Южна, показва проучването. Най-тежко е положението в областите Варна, Добрич, Шумен, Силистра, Търговище и Разград. Там с договори работят едва 83.5% от хората.

Хотелиерството и ресторантьорството пък водят черната статистика по сектори. Тук почти 14% работят без договор. Нерегламентираните форми на плащане са 14.5% от всички. При строителството и транспорта този дял е около 12%. В хотели и ресторанти най-често бавят или не плащат осигуровки - 13.4% от работодателите. В шивашката промишленост нарушителите са около 10%.

Като цяло половината държава се осигурява на възможния по закон минимум - 46.8% от хората са наети на минималните осигурителни прагове. Най-масово трудовите правоотношения се нарушават в микропредприятията със заети до 10 души, където едва в 76.5% от случаите заплатата се изплаща изцяло и без проблем по договор. В предприятията с над 250 души близо 93% от заетите работят с договор.

Различни изследвания досега оценяваха дела на сивата икономика на около 30%.
43
3313
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
09 Февруари 2011 19:45
За да направят такова изследване - значи трябва да знаят къде да изследват. Тоест - кои са фирмите в тоя прословут сектор.
И?
Нищо конкретно - тези, тези, тези. А проценти и някакви числа, изстръгани от тавана.
------------------------------- ----
Блогът на Генек

09 Февруари 2011 19:57
Според мен тези числа са просто грешни. 8% работели без договор (демек на черно)? Че това е процент поне два пъти по-нисък от реалния такъв за развитите държави, бре!
Като изключим големите (основно чужди филиали) фирми и държавният апарат - аз се разписвам с две ръце, че около 90% от бачкаторите се осигуряват на минимална заплата, а нелегално бачкат далеч над 30%.
Друг е въпросът колко реално е работната ръка в БГ-то, дето реално 30% от населението средно бачка на черно в чужбина, 30% е на държавна работа, 30% деца и пенсионери и 10% бай Мангал...
09 Февруари 2011 19:58
Работещите в сивия сектор у нас не са падали под 40% . В тази игра биват и южните ни съседи . Плащаме на Турция контрибуции заради Възродителен процес , а тя представя преселниците ни от България , за икономически емигранти . Просто , една наглост върху друга и заедно , обща История градим . Кой от СРС-та , да мисли това ??? ...
09 Февруари 2011 20:12
Това що ще на първа страница? Синдикатите и БТТП цоцали пари по европейските програми, за да направят проучване. Това новина ли е? И каква полза че публикуват резултатите с 1 година закъснение?
09 Февруари 2011 20:46
Сивият сектор съществува и се ръководи от триъгълника на властта - Парламент, Министерски съвет, Президенство. Поне в последните 20 години.
Извън властта просто хората се опитват да оцеляват.
09 Февруари 2011 21:29
В България има под 2 млн. работещи (като казвам "работещи" имам предвид наистина работещи, а не държавни и общински чиновници).
Чрез данъците си тези 2 млн. работещи издържат 800 хил. чиновници, половин милион цигани и 2.5 млн. пенсионери.
.
Държавата отнема от средният работещ българин към 50% от изработеното (данък общ доход, данък недв. имоти, данък кола, пътен данък-винетка, задължителна здравна, пенсионна и социална осигуровка, ДДС, акцизи върху горива, алкохол и цигари и т.н).
Тези 50% стават 80% за работниците деклариращи реалните си доходи (има и такива, естеството на чиито доходи не позволяват укриване).
.
Така че укриването на данъци е нормално. Нещо повече, то е полезно за България.
Пример: циганите представляват 7% от населението, а същевременно са потребители на 60% от социалните помощи. Следователно неплащите данъци потискат експлозивното нарастване на циганското население, докато плащащите данъци го стимулират.
09 Февруари 2011 21:43
При строителството и транспорта този дял е около 12%.
Явно тук се визира почина "Направи си сам" и неползването на личен шофьор.
Като цяло половината държава се осигурява на възможния по закон минимум - 46.8%
Някакъв анализ на таз порочна практика? Да не би законът да не е читав!? Или обществото се циганизирало под ръководната роля на профсъюзи, бизнесмени и "флаш" политици!?
А най-важното, това изследване , финансирано от ОП "Развитие на човешките ресурси", като как спомага за развитието на човешкия ресурс? От кога броенето на анкетни карти се нарича изследване? Това да не е повей от Нов български университет!?
09 Февруари 2011 22:28
Следователно неплащите данъци потискат експлозивното нарастване на циганското население, докато плащащите данъци го стимулират.


Не, съм се замислил за тая възможност, но не мислите ли, че тия работодатели които осигуряват върху минималната РЗ, а според мен те са над 80% спомагат, за мизерното съществуване, на Българските пенсионери?
09 Февруари 2011 23:14
Нямахме ли някакви министерства да отговарят за икономика, пазар на труда, отношения работодател-работник.
Ех бедни ми Булгаристан само ДС тикви и камуняги те управляват. Цървулстан, Камунезстан, Жалъкстан, абе по добре да спра..
09 Февруари 2011 23:29
Варна не беше ли най хубавото място за живeeне? Ега ти хората
10 Февруари 2011 00:34
Беше, но с нашествието на селяндурите, и с това синьо-червено зализано, мазно комунде (кмет), тоя райски кът навремето се ос*а.
10 Февруари 2011 04:27
Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата съвместно с КТ "Подкрепа", изготвено с финансиране по ОП "Развитие на човешките ресурси".

След като устоновиха този тревожен факт, сега е на ред същите да установят колко % работят за лудо.
10 Февруари 2011 08:45
800 хил. чиновници

къде работят тези 800 хил. чиновници?
10 Февруари 2011 09:14
Към 600 хил. е държавната администрация (вкл. армия и полиция, но без учители, служители в държ. болници социални заведения и др.)
200 хил. са общинските, областните и т.н. недържавни администратори.
10 Февруари 2011 09:24
Не, че съм пунктуален, ама ми се струва, че заглавието би трябвало да бъде: "Около 1/6 от заетите са в сивия сектор" (8+8.5 =16.5*6 = 99) Нещо много наедро закръглят в редакцията. Пък и 1/5 звучи по-така.
Иначе, според мен, много малък излиза делът на сивия сектор в заетостта. Според моите представи е над 1/4, та дори и около 1/3, но усещанията са едно, а наблюденията са друго нещо. Може напоследък сивият сектор да се е свил по-бързо от наблюдаваната икономика. БНБ също казаха преди няколко месеца, че плащанията под масата са намалели през кризата.
Че величината на сивия сектор е свързана с величината на данъчното облагане, спор няма, но всичко да се обяснява с това, не е правилно. Има държави с по-високи данъци и с по-малък сив сектор от нашия (комай всички стари членки на ЕС). Да не забравяме способността на администрацията да си събира вземанията, както и склонността на гражданите да са изрядни в плащанията си (тук могат да се включат хиляди неща, кой каквото си хареса).
10 Февруари 2011 09:27
Белята ще дойде към 2020-2025г. Тогава по-висока пенсия от 100 Евро няма да получава НИКОЙ!
10 Февруари 2011 09:43
Чакайте бе хора. Нали 10 % корпоративен данък, 10 % плосък данък, намаляване на осигуровките (с изключение на тази година) имаха за цел да се изсветли икономиката ? Защо обаче не се получава ? Дали не е в манталитета на българина, изразяващ се в сентенцията: "И 5 стотинки да е бензина, я па че го краднем, и 5 лева да е билето (трамвайниО), я па че се бутам ."
Аз, като човек с преки наблюдения считам, че 90 % от стопанските субекти в България са повече или по-малко сиви. Т.е. укриват изцяло или частично данъци и осигуровки било чрез раздуване на разходи, било чрез укриване на приходи.
10 Февруари 2011 09:47
Горскио, държавно управление - около 180 хил. (справка НСИ); военни - не повече от 50 хил. (мисля, че дори са под 40 хил.). За полиция остават около 370 хил. души по твоите сметки. Май и ти бая на едро закръгляш.
10 Февруари 2011 09:51
Поправка към последния ми пост: държавно управление - около 118 хил. души, а не 180, нещо и аз не съм добре с числата тази сутрин.
10 Февруари 2011 10:02
Що не проверят в охранителните фирми!?Там циркът е пълен!Не се дава работно облекло, трудът в празнични дни не се заплаща, отпуските се плащат на 50%, част от заплатите се дава на ръка, а да не говорим, че заплатите, ако ги има изобщо, закъсняват с по три месеца и повече, а фирмите обясняват това с "вътрешните правила за формиране и изплащане на работната заплата"...Ама там е пълно с ченгета и на Цв.Цв. не му стиска да се заяжда с колегите
10 Февруари 2011 10:03
Вместо да правят проучвания, нека да правят предложения за справяне със сивия сектор.
Аз моето съм го направил. И никой досега не откри логически пробив в системата, а критиките се сведохо до "кво праим като спре тока ?".
---------
ДА ПРИПОМНИМ:
Електронните пари ще избавят страната от сивата икономика

Бирникъ*

Планираното от правителството въвеждане на праг на сумите за плащане в брой всъщност е стара и доказано неефективна мярка за борба със сивата икономика. Това наложи нейното отменяне през 2002 г. Другата идея на управляващите - да свържат всички касови апарати със сървърите на данъчните, решава само малка част от проблема, а именно - последващото манипулиране на данните във фискалната памет. Големият проблем - неотчитането на приходи и доходи ще си остане. Плащането на недвижими имоти и заплати само по банков път е изискване, което лесно може да бъде заобиколено.
Борбата със сивата икономика, престъпността и корупцията трябва да се води в едно основно направление - към ПОЕТАПНОТО ограничаване и премахване на разплащанията в брой. Именно парите в брой са от една страна главната цел, а от друга страна основното средство на сивата икономика и престъпността. Самото съществуване на парите в брой и свързаната с тях анонимност на платеца и получателя на сумите е основата, върху която вирее скритият сектор.
Изваждането на плащанията в брой от икономическия живот на страната и заместването им със система за регистрирани плащания е единственият начин за радикално решаване на проблема. Трябва да се заменят хартийките в джобове, куфарчета и буркани с високотехнологични средства, които ще изпълняват функцията на платежно средство при много по-висока сигурност за икономическите субекти и държавата.
За успеха на такова начинание са необходими няколко основни неща:
- технология и компонентите и;
- финансов ресурс;
- воля за реализация, най - вече държавническа;
- съдействието на БНБ и търговските банки;
- обществена нагласа за възприемане борбата със сивата икономика, престъпността и корупцията като неизбежна необходимост.
Технологично идеята е реалистична и осъществима. Технологията е налице - безжичното предаване на данни. То вече се ползва от всички мобилни оператори. Държавата трябва да изгради мрежа от базови станции за високоскоростно предаване на криптирани данни за всички плащания от терминалите в търговските обекти (състоящи се от компютър с безжичен модем, карточетец и четец на пръстов отпечатък) до сървърите на Националната агенция за приходите (НАП). Оттам трябва да има връзка с търговските банки за отразяване на трансакцията по сметката на получателя на средствата. Задължителен и безусловен е принципът трансферът на данните да бъде: банков сървър със сметка на притежателя на картата - терминал (устройство за зареждане на картата) - терминал (търговски обект) - базова станция - сървър на НАП - банков сървър със сметката на получателя на средствата.
Разплащанията трябва да се извършват чрез дебитни и кредитни карти, които се ползват и сега. С оглед на сигурността трябва да бъдат защитени с биометрични данни, например пръстов отпечатък на собственика. Тази технология за защита на картите вече е разпространена по света. Така картите ще играят ролята на "портфейл", в който се съдържат "електронни пари".
Зареждането на картите от банковите сметки на притежателите им може да става чрез сегашните банкомати, банкови офиси, чрез интернет банкиране и от терминали в пощенските станции и кметствата в малките и отдалечени населени места чрез разработването на подходящ софтуер. При плащане с карта, притежателят само ще потвърждава сумата за трансфер чрез пръстов отпечатък. Терминалите за търговските обекти на открито (заведения, маси на пазари, таксита и др. подвижни обекти) няма да са по-големи от стар модел мобифон.
Разплащанията между физически лица, част от които са финансовата основа на престъпността, корупцията и сивата икономика, ще се извършват само чрез добре развита система от обособени терминали в банковите офиси, пощенски станции, нотариални кантори, общини, кметства и обществени сгради.
Финансирането на такъв проект безспорно е доста скъпо. Но при положение че мобилните оператори успяха да изградят 95% покритие на територията на страната само за 2-3 години, няма причина държавата със заем от Световната банка или друга институция да не може да го направи в много по-кратък срок. Още повече че тук става въпрос само за местата с икономическа дейност (населени места, курорти и крайпътни обекти), а не за цялата територията, и то само за предаване на данни в определен формат, което със сигурност ще е и доста по-евтино. Финансиране може да се потърси НАЙ-ДОБРЕ по линия на еврофондовете. Едва ли е е трудно да бъдат убедени европейските институции в целесъобразността на подобен проект, който ще свие максимално сивата икономика, престъпността и корупцията, с които България е прочута в Съюза.
Чрез система от различни облекчения разходите на икономическите субекти, свързани с необходимите технически устройства могат да бъдат сведени до нула. За най-малките обекти може оборудването да се предостави от държавата.
Търговските банките е редно да поемат ангажимент за премахване на всякакви такси - за трансакции, за зареждане на картите, за обслужване на сметките, защото изваждането на банкнотите от бурканите и внасянето им на депозити ще подобри значително достъпа на банките до евтин ресурс. Ако банките откажат подобно джентълменско споразумение, разходите по трансакциите могат да се поемат от държавата при пропорционално вдигане на данъка върху банковите печалби.
Логично е да се предположи, че изграждането на подобна система за безналични регистрирани плащания ще има много противници. Някои ще възприемат промяната като намеса в личния живот, т. е. като един вид "финансов биг брадър". Но след като доходите на всеки би трябвало да са декларирани по закон, защо тогава и разходите да не се регистрират? След като по закон трябва да се знае кой колко получава, защо да не се знае и кой колко харчи? Целта е ясна: укриването на приходи и доходи да стане невъзможно, а сравняването на съответствието им с разходите ще става лесно и няма да зависи от субективната преценка на контролните органи. Събираемостта на задълженията също рязко ще се подобри. А и всеки гражданин трябва да прецени дали такава намеса в личния му живот стои над сигурността на близките и имуществото му.
Вероятно ще се появят и експерти, които ще доказват, че проектът ще бъде ужасно скъп, неефективен и т. н. Безспорно е обаче, че размерът на укритите приходи и нанасяните щети са многократно по-големи от подобна инвестиция, която ще се изплати за много кратък срок. Възможно е да се появят и "експерти", които ще се опитат да докажат необходимостта от сива икономика, престъпност и корупция, защото те осигуряват доста форми на заетост на гражданите и институциите.
Но основните противници на идеята ще са сивите бизнесмени, престъпният свят и свързаните с тях политически сили, а също рушветчиите в държавната администрация, работещите безработни и прочие хитреци, измамници и тарикати. Системата ще направи укриването на оборот и доход много трудно, защото регистрацията на плащането ще е основание за получаване на средствата. Така ще се усложни и животът на повечето престъпници, например продавачите на дрога, похитителите, убийците на стари хора за дребни левчета, платените убийци, обирджии, крадци, измамници и т. н.
Ако системата има успех, България ще може да инициира въвеждането й и извън границите на страната, например в рамките на ЕС.
Така, освен че ще се живее по-сигурно, бизнесът и гражданите ще спестят огромни средства за охрана, а държавата ще увеличи приходите си и ще намали част от разходите си за борба със сивата икономика и престъпността. Това е алтернатива и на вдигането на данъци и осигуровки дори и на възрастта за пенсиониране и със сигурност ще доведе до тяхното сваляне.

*Авторът е данъчен служител
10 Февруари 2011 10:52
Авторите претендират то да е най-мащабното у нас по темата - препитани са 6337 работодатели и заети от цялата страна в 10 икономически сектора и дейности в края на 2009 г. и началото на 2010 г.


То, само като видиш кого са питали - и ти става ясно, колко можеш да вярваш на такова изследване.
Договарят се работник и работодател да сключат договор на минималния праг. Или на половин работен ден. Или и двете заедно.
Първият - да спести разходи за осигуровки, вторият - щото няма къде да ходи, до пенсия има много време, пък и що да не вземе и той някой лев необлагаем доход...
После идва някой анкетьор и ги пита: "Вие в сивата икономика ли работите или напротив?"
Ми много ясно какъв ще е отговорът...
И проучването направено в началото на 2010г.... До сега процентите ли са смятали или какво?

Редактирано от - Енчо на 10/2/2011 г/ 10:54:43

10 Февруари 2011 11:37
Аз, като човек с преки наблюдения считам, че 90 % от стопанските субекти в България са повече или по-малко сиви. Т.е. укриват изцяло или частично данъци и осигуровки било чрез раздуване на разходи, било чрез укриване на приходи.


И аз, като човек с преки наблюдения считам, че 90% от разходите на обществените институции България са повече или по-малко сиви. И кво?
10 Февруари 2011 13:16
Защо обаче не се получава ? Дали не е в манталитета на българина, изразяващ се в сентенцията: "И 5 стотинки да е бензина, я па че го краднем, и 5 лева да е билето (трамвайниО), я па че се бутам ."
Този манталитет го има. Във всички страни има хора, които честно и почтено си декларират доходите и си плащат данъците и хора, които предпочитат да укрият доходи и не платят данъци. За тези вторите съществуват данъчните служби - първите си плащат данъците и без тях. Та значи, щом не се получава, данъчните не си вършат добре работата.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
10 Февруари 2011 13:40
Бирник, стига си атакувал плоският данък. Той може да не е добър за държавни служители като теб, но е най-хубавото нещо което се случи на българските граждани през последните 20 години. Ясно, че хората на държавната софра няма да са доволни от намаляването на данъците, но няма как това е положението. Аман от идеите на макроикономисти искащи да харчат нашите /т. е. чужди/ пари. Същите тези велики макроикономисти в живота си не са изкарали нито един лев от предприемаческа дейност или ако имат фирми, то те се хранят с държавни поръчки на партиен принцип. . :-( :-( Предложенията ти няма да коментирам, само ще те попитам две неща. Би ли желала децата ти да живеят в описана от теб "безкасова" държава? Кой е по-важният гражданинът или държавата?
10 Февруари 2011 14:09
Естествено че държавата е важната, а гражданина живее за да и служи, и да пълни гушата на разни търтеи...
10 Февруари 2011 14:09
DaRtS,
мен лично, както и повечето държавни служители, плоският данък ни е облагодетелствал с неколкостотин лева годишно. Но този данък прави богатите по-богати, а бедните по-бедни.
Дали е хубаво, по-добре виж коя от "хубавите" държави го прилага. Ето ти жокер:
http://www.worldwide-tax.com/in dex.asp
На въпросите ти:
Да, искам децата ми, както и всички деца да живеят без сива икономика, престъпност, корупция, чалга, крадливи политици и т.н. И не свързвай парите с хартията на която са отпечатани. Парите са икономическа категория, а техния вид се е променял през цялата история на човечеството.
И двете са еднакво важни. Каквито са гражданите, такава е и държавата. Тя е институционална организация на обществото и е негова функция. Каквото е обществото с неговата ценностна система, такава е и държавата в лицето на управляващите я. Тия политици ние сме си ги избрали, те да управляват държавата. И за това тя е такава. И кой е виновен ?
10 Февруари 2011 14:13
Да, искам децата ми, както и всички деца да живеят без сива икономика, престъпност, корупция, чалга, крадливи политици и т.н.

Някаква лека носталгия по социализЪма забелязвам, май..
10 Февруари 2011 14:29
Как точно плоският данък прави бедните по-бедни?!? Нещо не ми е ясно? Не съм чул да са им намалили социалните помощи? :-) :-) Да не говорим, че в България богати няма, дори тези с по 2000 лв заплата би трябвало да се водят бедни, т. е. необлагаемият минимум /не помня вече има ли такъв или го махнаха големите тикчи/ трябва да е минимум 1000-1500 лв. :-)
10 Февруари 2011 15:03
DaRtS, явно си далеч от данъчната материя, но ще ти дам един възможно най-елементарен пример със скалата от 2006 г.:
до 200 лв. необлагаеми
от 200 до 250 лв. 20 на сто за горницата над 200 лв.
от 250 до 600 лв. 10 лв. плюс 22 на сто за горницата над 250 лв.
над 600 лв. 87 лв. плюс 24 на сто за горницата над 600 лв.
За да е по-просто игнорирам осигуровките, приспадани преди данъците.
Та значи едно лице получава на месец 250 лв. (бедно според мен) и друго - 5 000 лв.
По скалата бедният дължи данък в размер на 10 лв., а богатият - 1 143 лв.
При 10 % плосък данък дължат съответно 25 и 500 лв. Т.е. бедният става с 15 лв. по-беден, а богатият - с 643 лв. по богат. И тъй като доходите са пирамидални по количество и размер, т.е. много хора с ниски доходи и малко хора с високи доходи, при един добър разчет може да окаже дори, че при плосък данък се събират същите и дори повече приходи. Последното се бърка с изсветляване и се пропагандира като такова.
Ясно ?
10 Февруари 2011 15:17
А уважаемият Бирник пък е далеч от житейските реалности. Реално получаване на минимална заплата като доход има основно в структурите финансирани с бюджетни пари. При въвеждането на "плоския" данък, в тази област бяха вдигнати административно възнагражденията така че да компенсират увеличения данък. Отделна тема е че по този начин изразходването на средства от едни данъци се превръща в постъпления от други данъци (вместо в обществени услуги), което соросчетата наричат повишена събираемост и изсветляване.
10 Февруари 2011 15:53
Хийте, бюджетните наистина бяха компенсирани. Но онези в бизнеса ....? Виждал ли си Декларация образец № 1 на минимална заплата ?
10 Февруари 2011 16:28
Работата е много проста и само тия, които НЕ са се опитвали да правят собствен бизнес не я разбират. Първо трябва капитал (капитализъм е все пак). И всеки има толкова, колкото успее да има. Какво следва? Ами прави си човека сметка - за работни заплати мога толкова пари да дам. И казва на работниците си - вижте сега, бюджета за една заплата е (примерно) 1000 лв. Ако искате всичко да е както го иска БирникЪ, ще получите (примерно) 600 лв. чисто. Ако искате да получите 800 лв. чисто, ще трябва да ви осигуряваме не на 1000, а (примерно) на 500 лв. И работниците следва сами да си преценят кое им е по-изгодно. Всеки сам за себе си. А за БирникЪ - много поздрави...
Е, някой може да каже - ами по-добре без такива капиталисти дето само по 1000 лв. могат да отделят за една заплата. Може и да е по-добре. Ако има други, които дават повече. А ако няма? Аз не се наемам да кажа.
Да, ама пенсионерите били ощетени, казва друг. Да, ощетени са. Но ако така ще разглеждаме въпроса, тогава се питам, а по-добре ли е работещите да са ощетени? Кой има повече нужда от пари - пенсионерите или работещите? Достатъчни ли са парите за работещите - стигат ли им за деца, за наем, за ипотека, за отопление, за себе си? Май не съвсем. Ами тогава?!
10 Февруари 2011 16:48
И да внасяш, и да не внасяш, пак ниска пенсия ще вземеш. И тъй като е така, и не се очертава да стане по-различно в милата ни татковина, хората предпочитат да имат сега, щото после я камилата, я камиларя. Когато държавата вземе да дава нещо срещу данъците, тогава и народът може да си промени мисленето. А то какво - стрижем овцете до кожа. Ама то овце, овце, но в един момент им идва акълът в овчите глави и гледат да се спасяват. Поединично. Както си е традиционно за българина. Плащаме винетки - дупките не намаляват. Плащаме данъци за изхранване на мангалите, а за покачилата се раждаемост сред българските майки няма пари - ни за детски градини, ни за ясли. Обаче има майки измамнички, както преди седмици гърмя пресата. Хайде холан, държавата е най-големият лъжец и обирджия и иска от гражданите си да бъдат честни и почтени.

А идеята на БирникЪ за изцяло безкасови плащания ми звучи зловещо. Всички ставаме роби на банките. То май това е и идеята на онази каста, управляваща света. Дай боже да не стане докато съм жива.
10 Февруари 2011 17:03
Просто БирникЪ така и не иска да вдене нищо извън чисто корпоративния си интерес. Хората се мъчат да оцеляват - всъщност всички, извън 2% бандити (част от които се барат за "инвеститори" и "работодатели" ) и около 20% работещи в техен интерес (политици, магистрати, полицаи, данъчни). И на слепите вече им светна, че минималната българска работна заплата е в пъти по-малка от помощите за безработни в ЕС.
Освен всичко, работещият българин фактически издържа и облагодетелствани от държавата монополисти, както и няколкостотин хиляди мизерни цигани, които никой така и не накара да работят.

Редактирано от - Doctora на 10/2/2011 г/ 17:14:26

10 Февруари 2011 17:25
Ленче,
ако държиш мога да подобря идеята, като елиминирам от системата търговските банки. Това ще те поуспокои ли ? Ако каже "да", преработвам я. Няма да допусна да има роби на банките, я ! :-)
Докторе, нали знаеш, че всеки мисли в зависимост от това, къде му седи задника ? Без бизнес, няма данъчни. Без данъчни, няма държава. Без държава няма бизнес. Единство и борба на противоположностите. Май го учех някога по философия.
10 Февруари 2011 18:12
БирникЪ, не бъди наивен, банките няма да допуснат да бъдат изместени от подобна блага за тях система. В крайна сметка ще го духаме всички. И ще ни контролират, оо, как ще ни контролират само. А си посмял да се възпротивиш на нещо, ще ти спрат кранчето. Наистина не бих искала да доживея подобно нещо. Но, както съм казвала и друг път, това, което ни поднася действителността, не само при нас, в световен мащаб е - Оруел ряпа да яде. Движим се ускорено към комунизма, така както го разбират класиците. Това дето живяхме беше репетиция, предпремиера. Не ми се ще да дочакам премиерата...
10 Февруари 2011 18:12
Бирник, това като цифри ми е ясно. Първо това се решава с необлагаем минимум, а не с премахване на плоският данък, което ти много добре знаеш. Второ, дори да премахнат изцяло ДОД и Корпоративният данък, това няма да се отрази по никакъв начин на държавата дори в тази криза, защото сумите са много малък процент от бюджета, даже напротив може да се увеличи потреблението и приходите от ДДС и акцизи, което също съм сигурен че знаеш зашото е известен факт още от управлението на Симеончо и идеите за нулева ставка при реинвестиране. :-) Трето, този данък подпомага изсветляването на икономиката, но явно не е достатъчен, т. е. държавата трябва да съуздаде още по-добри условия за да е ИЗГОДНО на служителя и работодателя да изсветлято доходите, а не да ги товари с допълнителни задължения, като увеличаване не осигурителните пагове примерно и подобни глупости, каквито се измислят под път и над път. Четвърто, съм достатъчно добре запознат с данъчните ставки, за да знам, че сметките ти са верни на хартия, но неверни на практика, защото хора с такъв нисък реален доход практически няма или ако има то той е от социални помощи и не е облагаем, т. е. тези бедни за които си се загрижил според мен ги няма реално. :-) Пето, няма никаква смислена причина държавата да дели гражданите си на бедни и богати и да облага едните с по-висок данък от другите, освен за да събере повече пари, което в нашата реалност не е особено добре, заради неяснотата къде точно отиват тези пари. :-) Много още може да се напишят още по темата. :-)

Редактирано от - DaRtS на 10/2/2011 г/ 18:21:30

10 Февруари 2011 19:41
Българите работят в Ада
10 Февруари 2011 21:36
Трето, този данък подпомага изсветляването на икономиката, но явно не е достатъчен
При 30% осигуровки върху брутния доход, 10% върху облагемия са бял кахър . Не видиш ли, че хората роптаят срещу осигуровките, дори не толкова за размера им, а за начина на управлението им. И 0% ДОД върху доходите от трудова дейност да се приеме, пак ще има сива икономика в почти същия размер. Защо? - Няма връзка между осигуряване и размер на пенсията. Нито връзка между осигуряване и адекватно лечение. Всъщност там по-скоро е обратна - колкото си по здрав, толкова ти е по-скъпо за джоба здравеопазването.
Тая осигурителна система е плод на същите тия профсъюзи, с основен принос при допълнителното изкривяване на системата.
Необлагаемият минимум беше отменен не заради ДОД, а пак заради осигуровките, защото при доходи под този минимум не се плащат осигуровки.
Колкото до тежестта на ДОД за бюджета спрямо ДДС и акциз, с нарастването на точенето на ДДС нараства. Вярно, може и без ДОД, но все си мисля, че е полезен инструмент за държавата за стимулиране на определени дейности (развитие на иновации, занаяти, определени селскистопански дейности, напр. пчеларство). Освен това е контрол и препятствие срещу "мръсни" пари. Не са за подценяване и гражданската отговорност (издръжката на държавата) и чувството за справедливост (при огромно разслоение в обществото, задръжките падат и законите на джунглата вземат връх).
10 Февруари 2011 21:38
Необлагаемият минимум беше отменен не заради ДОД, а пак заради осигуровките, защото при доходи под този минимум не се плащат осигуровки.



________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
11 Февруари 2011 11:18
БирникЪ,
При 10 % плосък данък дължат съответно 25 и 500 лв. Т.е. бедният става с 15 лв. по-беден, а богатият - с 643 лв. по богат. И тъй като доходите са пирамидални по количество и размер, т.е. много хора с ниски доходи и малко ....

Точно!

Едно време началник цеха водеше регистър на всяка машина т.е. капитала ,
колко е работила , колко е произвела, счетоводителите изчисляваха какъв е процента на използваемост на този капитал и се слагаха санкции за неизползване. Това караше управлението да мисли дали му е удобно държането на "мъртъв" капитал и продаваше "капитала"
Има ли такива санкции сега?
Мислиш ли , че ако се въведат тези санкции , икономиката няма да изсветлее повече?
11 Февруари 2011 12:29
Българите работят в Ада



Изтичането на квалифицирана работна ръка от Източна Европа е сред най-високите в света. Най-голямо е "изтичането на мозъци" от Македония - над 29 %, от Босна - над 23% и Румъния - почти 12 %.


Албания, Армения, Литва и България са с приблизително едно и също ниво на миграция на квалифицирани специалисти. Благодарение на емигрантите си държавата е шеста в Европа по приходи от българи, които работят и живеят извън родината. Според анализ на Световната банка ТЕ са 1.2 милиона - около 16 на сто от населението на България, в това число 8.6 на сто от българите висшисти.


Ето това е резултат от тържеството на идиотизма през тези 20 години.


P.S.Между другото, емигрантите са вкарали в България рекордните 702 милиона евро през миналата 2010 година.Без да са получили нищо насреща.Вероятно това искате - всички вкупом да тръгнат към Терминал 1 и Терминал 2, за да оставим във "вилната зона" да живеят "правоимащите".

Редактирано от - Doctora на 11/2/2011 г/ 12:43:09

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД