:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,739
Активни 758
Страници 16,304
За един ден 1,302,066
Разтуха

Дори Шехерезада не устоя на изкушението Оман

В султаната може да опитате всички неща, които сте гледали по филмите - сафари в пустинята, надпревара с джипове, среща с делфини и костенурки
За мнозина Оман е държава от приказките на Шехерезада. С богат султан, несметни съкровища, изкусителна природа и омайваща тайственост. Оман наистина е точно такъв. Но не е само част от приказките. Той е съвсем реално достижим и е прекрасна възможност за екзотична почивка, с която не само ще се откъснете от досадното ежедневие, но и ще откриете един съвсем нов и различен свят.

Султанатът Оман е живописна страна на югоизточния бряг на Арабския полуостров, граничи с Обенените арабски емирства и Йемен. Историята му започва преди повече от 2 хилядолетия. Легендата разказва, че именно тук се е намирала легендарната земя Маган, вдъхновила много изследователи, като Марко Поло. В Оман е управлявала Савската царица, оттук е започнало



пътешествието на Синдбад мореплавателя.



Оман се отличава от останалите държави в Персийския залив с ефектния си ландшаф. Това е страна на контрастите - тук могат да се видят планини и водопади, пустини и оазиси. Прекрасните плажове се разпростират на около 1700 км.

Най-лесният начин да стигнеш до Оман е през Дубай, който е разположен на 90 км от столицата Мускат. За Оман се изискват визи, но получаването им не е никакъв проблем. Те могат да се осигурят чрез туристическите агенции и посолството.

В момента, в който стъпите в Оман, потъвате в света на лукса. Тук треторазредни хотели няма - всичко е от най-високо качество. Най-луксозният хотел е "Ал Бустан". Построен специално за конференция на страните от Залива, той предлага разкош, достоен за султани. Най-обикновена стая в него струва 113 риала (около $300). Президентският апартамент ще ви излезе 800 риала ($2000). Разбира се, има и далеч по-достъпни места. В курортите по брега на морето се предлагат пакетни почивки в рамките на $200 на седмица.

Пътешествието из Оман започва от столицата Мускат. Тя е основана преди повече от 900 години и се смята за един от скъпоценните камъни в Арабския свят. Това е един от най-чистите градове в света. Тук задължително трябва да се посетят крепостите Мирани и Джалали, построени от португалците. И разбира се, султанската джамия, която със своята архитектура и интериор е



истинско произведение на изкуството.



Сур е градът на мореплавателите с множество крайбрежни и рибарски селца. В древността тук са спирали за ремонт и са се строили арабските кораби. Днес корабостроенето също е вид атракция за туристите. Местните жители с удоволствие демонстрират уменията си в строителството на плавателни съдове. Другият град, който задължително трябва да се посети, е Сохар. Според приказките на Шехерезада именно тук е живял Синдбад мореплавателят.

Оман е мястото, където може да изпробвате всичко, което сте гледали само по филмите. Но няма да сте усетили очарованието на страната, ако не се включите и в различните видове сафари - морско и пустинно в двата му вида - нощно и дневно.

Морското сафари е пътешествие с моторница в океан, пълен с делфини. При по-голям късмет туристите могат да видят и син кит. Пътешествието започва с лекция за различните видове риби, които се срещат в оманските заливи. После следва надпревара с вятъра навътре в океана, при която дори може да опитате лично да управлявате моторницата. Задължителна атракция са и местните рибари, които винаги успяват да хванат огромни риби тон точно пред очите на изумените туристи.



"Визитна картичка" на Оман е заливът с костенурките.



Той се намира на около час път от град Сур. Пътува се нощно време, защото тогава костенурките снасят яйцата си. Пътят минава през местност, наподобяваща лунен пейзаж - километри камънаци, пустош, тук-таме изоставени постройки, осветени единствено от луната, ако има такава. Всъщност без водач е невъзможно да стигнеш до залива. Първата табела се появява няколко километра преди самия плаж и тя е на арабски. Затова пък местните водачи успешно конкурират ралито Париж-Дакар. С мощните джипове те вземат хълмовете за отрицателно време и всички любители на силните усещания могат да начешат крастата си по високите скорости.

Около 80 000 костенурки годишно излизат на няколкото плажа в залива, като всяка от тях снася по 40-70 яйца. От тях обаче оцеляват едва 1-2. Останалите ги изяждат лисиците, които дебнат в многобройните пещери в околността. Гледката на раждаща около 2 часа костенурка е доста тягостна, на пък на стотиците пъплещи към морето костенурчета - забавна. Както навсякъде в Оман, всяко посегателство върху флората и фауната се наказва изключително строго. В залива на костенурките дори снимането е строго забранено, тъй като светлината от светкавицата плаши животните и те търсят укритие във водата, без да снесат яйцата си. Всяка костенурка се връща на същия плаж след 35 години.

Най-вълнуващото изживяване обаче е



една нощ в бедуинско селище в пустинята.



Пътешествието сред дюните започва със среща с истински бедуини. Те живеят на минимум час път от най-близкото селище в колиби от ръчно тъкани черги. Отвътре колибите приличат по-скоро на подвижни магазини, отколкото на жилища. По стените са накачени ръчно тъкани черги, всякакви плетени джунджурийки, а в единия ъгъл е аранжиран стан. Бедуинките също са впечатляващи - те са облечени в ярки дрехи с бляскави мотиви, лицата им са покрити с черни маски, а главите - с шарени наметала.

Домакините са гостоприемни и дружелюбни. Първо те черпят с традиционното оманско кафе (то има малко особен вкус, който наподобява греяно вино, тъй като в него се слага кардамон), с камилско или козе мляко и смокини. С удоволствие отговарят на всички въпроси (по-младите бедуинки ходят на училище и говорят сносен английски), помагат на туристите да се накичат с традиционните бедуински одежди и се снимат с тях. Традицията повелява на тръгване туристите да си купят някоя от стоките на бедуините или поне да оставят бакшиш.

След още един час път се стига до бедуинското селище, пригодено за туристи. В него има около 50 колибки от палмови листа, които са като кибритени кутийки, скромно обзаведени с легло, стол и маса. Тоалетните и баните са общи. До 18.00 часа температурата на въздуха е около 45-50 градуса, затова туристите изчакват маранята да се вдигне под общ чардак, където им се поднасят кафе, сокове, плодове. Когато горещината намалее, се организира



надпревара с джипове сред дюните.



Програмата включва още вечеря под звездите и изпълнение на традиционен омански състав. На сутринта се организира надпревара с камили. По желание може да си тръгнете от лагера, изрисувани с омански мотиви по ръцете - рисунките се правят с къна и издържат около 2 седмици.

Оманската кухня е близка до индийската. Традиционното ястие тук е баряни (ориз), което може да се поднесе с нашиф (пиле със зеленчуци). По принцип обаче всички хотели организират вечери на различните кухни и така се задоволяват и най-специфичните вкусове. Особено внимание заслужават рибните фиести, на които туристите сами избират какъв морски деликатес да се приготви пред очите им.

Нито един турист не си тръгва от Оман, без да си купи сребърен нож - ханджар, сребърни бижута или благоухания.
2198
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД