:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,967,644
Активни 294
Страници 3,801
За един ден 1,302,066

САЩ и Европа в остра борба кой да бъде страж на небесата

Снимка: Ройтерс
САЩ и Европа влязоха в ожесточено съревнование за продажба на своите изтребители по света. На най-голямото авиоизложение във Фарнбъро, Англия, Еврофайтър (Евроизтребител) съперничи с американския Джоинт Страйк Файтър (ДСФ) кой да бъде страж на небесата през следващите десетилетия, писа вчера в анализ Ройтерс.

След атентатите от 11 септември гражданската авиация изпитва сериозни финансови проблеми и сега отбраната е спасителната сламка, за която се хващат производителите на самолети.

Вчера Британските кралски военновъздушни сили официално приеха наименованието "Тайфун" за своите евроизтребители. На церемонията по демонстрацията над летището Фарнбъро, южно от Лондон, присъства военният министър Джеф Хун.

Междувременно Локхийд Мартин Корпорейшън надува фанфари за своя ДСФ Ф-35, който е най-големият изтребител в историята на бойната авиация. За него Пентагонът е заделил най-много средства. Плановете са да се произведат и продадат близо 5000 от тези свръхзвукови самолети.

Евроизтребителят е общ англо-германо-испано-италиански проект. Този месец Австрия реши да закупи 24 от тези бойни самолети на стойност 1,76 млрд. долара. Следващата страна ще бъде Гърция.

Проектът обаче закъсня и доста неща в технологично отношение се промениха. Самолетът няма антирадарните характеристики "стелт", които бяха решаващи при бойните действия в Ирак, Косово и Афганистан.

Въпреки че евроизтребителят и американският ДСФ си съперничат, миналия месец Италия се ангажира с 1 милиард долара в изграждането на ДСФ. Тя обаче подчерта, че остава лоялен партньор на европейския проект.
9
949
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
24 Юли 2002 01:17
Njama nikakwa borba, kamo li ostra.
Ewropa e i ste ostane na swetlinni godini ot dwata kolosa w bojnata awiacija - USA i Rusija. Samo Francija se doblizhawa donjakyde s Rafale, no i toj e s dosta po-slabi harakteristiki. A Eurofigter-a e moralno ostarjal predi da se proizwede oste.
24 Юли 2002 10:49
"антирадарните характеристики "стелт", които бяха решаващи при бойните действия в Ирак, Косово и Афганистан."
Така ли? Те ли са били решаващи? В Сърбия нямаше ли един F-117 с "решаващи" стелт възможности, свален на земята? Върху него ли играха хоро местните жители?
Гърция ли щяла да купи Еврофайтър? Хаха? Не мога да повярвам! Гърците съвсем не са идиоти, когато си дават паричките за бойна техника, мислят добре. Къде го пише това, че ще си взимат еврофайтър? Ако наистина е така, no shit ...
24 Юли 2002 12:40
В подкрепа на №1
По Дискъвари вървеше предаване за "Еврофайтера" конкурент на Ф16 и МИГ 29.
Германският Ас от Бундесфера, специализиран на МИГ29 каза , че в инструкциите си за употреба в небето на ГДР производителя е заложил ограничения в употреба възможностите на машината. Ограничения без обяснение, от чисто уставен характер - все едно не си карай колата на повече от 3-та скорост. Бордовият компютър записва всяко отклонение от тая заповед и на нарушителя се изхвърля от "ГДР*Луфтвафето". Коментаторът на Дискъвари потвърди че за въпросната машина се ползва едва 38% от капацитета.
24 Юли 2002 16:26
чича, ограниченията не са от чисто уставен характер, а са съвсем на място и жизненоважни за безопасността на полетите. МиГ 29 наистина е прекрасен самолет, макар и с остаряла вече концепция. Наистина има превъзходни летателни характеристики - скорост, скороподемност, да не говорим за невероятната му маневреност. Всичко това се отнася за нов самолет обаче! Като технология на производство и авионика Миг 29 безнадеждно изостава дори от Рафал и Грипен, да не говорим за Еурофайтер и Ф 35. Въпросните ограничения са налагат не само в луфтвафето на ГДР, има ги също във ВВС на Русия, България, Чехия и т.н. Тези ограничения са наложени имено от ниското качество на материалите и остарелите технологии за производство - с две думи самолета старее много по-бързо от западните си аналози, ресурса на двигателите му, с много добри тягово-мощностни характеристики иначе, е наполвина на ресурса на аналогични френски или английски двигатели, да не говорим за щатските такива. Здравината на планера му също намялява много по-бързо с времето, отколкото при западните аналози. Тъй че това са наистина необходими ограничения, които се налагат на серийните машини, за да не се разпаднат при изпълнението на някои от главозамайващите маневри, които се демонстрират със специалните заводски машини по авиоизложенията.
24 Юли 2002 20:04
"Еврофайтър" си е просто стар модел. Англия, Франция, Италия, Германия и Испания години наред не можеха да се договорят, кой колко самолета да поръча за нуждите си. Самолета остаря като концепция и дизайн. Едва ли това че не е СТЕЛТ е основния му недостатък. Но парите са похарчени и сега трябва да се дава обяснения, защо избрахме този, а не си закупихме по-евтин или по-съвременен самолет. Никой не си признава, че греши, камо ли политиците.
25 Юли 2002 01:06
Анонимен 4,

Предлагам да не се произнасяш за неща, за които си подочул от популярните списания за авиофенове, при това с преводни материали от западни издания.
25 Юли 2002 08:13
Към 4;5;6,
Приеимам информацията Ви с уважение и благодарност. Вярвам че МИГ29 след 20-30 години все още ще е ненадминат като камикадзе, а българите няма кого да завладяват та да си купуват скъпи играчки.
По начало конвенционалните оръжия имат полицейски функции в собствените си страни за да пазят от превратаджии и бунтове срещу непопулярни мерки - както е в Палестина
25 Юли 2002 11:30
Астероидът ще разреши спора.
14 Септември 2007 16:40
Уважаеми приятели на Авиацията. Мисля, че пропускане един много важен момент, щом става дума за Еврофайтър. И тази точка е решаващата, която го прави почти ненадминат от останалите самолети изобщо до момента. И това е възможността му да поддържа свръхзвукова скорост през цялото време, дори по време на бой. Преди година специализирах авионика и авиационни технологии в САЩ, и от това до което успях да науча мога да съдя, че товя е едно изключително предимство. Това са глупости, че бил морално остарял. Всеки самолет се е разработвал минимум 15 години преди изобщо да стигне до изпитание, да не говорим за влизане на въоръжение. Освен това се налага мнението, че американският Ф-35 и Еврофайтъра ще са може би последните, управлявани от човека, защото летят на границите на човешката поносимост към ускорение. Така, че не отписвайте скъпичкия Еврофайтър за сметка на по-евтините швецки и френски вариянти. Все си е по-друго когато имаш нещо което може да надбяга повечето ракети на противовъздушната отбрана. Да не говорим, в близък бой болшинството от изтребителите ще са направо отвяни, поради по-ниската си ъглова скорост. Не ти е необходимо да си невидим дори в такъв случай. СТЕЛТ технологиите по принцип са преднацначени за незабелязано проникване, бърз удар и изтегляне. Докато за масовата отбрана това изобщо не е така. Ако трябва аз да определя с какво да се въоръжим, бих предпочел европейският вариянт, макар и доста по-скъпичък. Изключително бърз, многоцелеви, носи голям товар според ситуацията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД