Вчерашният български печат сякаш е посрещал цунами - положението клони към извънредна ситуация. "Медиите у нас не са свободни", подава SOS от 1-ва стр. "Дума". Разбрал го от резолюция на Европарламента, който изразява "сериозна загриженост" за журналистите. Истината е, че не само журналистите, но и цялото общество отдавна е глътнало вода и не смее да си отвори устата.
"Банките ни прекалиха с лихвите", възмущава се в "Труд" омбудсманът Константин Пенчев. Според него българските кредитополучатели били по-зле от европейските, защото цените на заемите непрекъснато скачали за разлика от доходите. "Стандарт" е на мнение, че вината е в отделни физически лица. Кръвопийците не са в лъскавите банкови офиси, а по ниши в битова среда. Под разтърсващото заглавие "Пирамидите се завръщат", разбираме, че "домашна банка събра 250 бона срещу 12% лихва". 28-годишен сополанко от Ямбол отръскал джобовете на съгражданите си по-ефикасно и от "истинските банки, които държат нива средно около 4-5%". Ако може колегите да ни посочат въпросните "истински банки", ще сме благодарни до сълзи, защото онези, които знаем, са все в диапазона на 12-те процента.
Да бяха само заемите, щяхме да кажем като премиера Борисов всеки да се сърди на себе си, защото сам се е набълбукал с кредити. Но вълни от скъпотия се надигат отвсякъде. Столичната община внезапно покачи бала на данъците. "123 000 в София с по-висок данък сгради", изчисли "24 часа" и пусна таблици, за да може всеки гражданин да се подготви за прииждащото бедствие. Кметицата Фандъкова ни помпа с борбеност: "Искайте проверка при съмнение". Но съмнение няма - и тя е от същия дол дренки на ГЕРБ. Проверката ще я направим наесен на местните избори.
Властта обаче сякаш се припича на хавайски плаж и нищо не забелязва. "Фермерите да купуват трактори, а не мерцедеси", съветва от страниците на "Земя" земеделският министър. Според него те неразумно харчат парите си, които ги заливат откъде ли не.
|
|