:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,385
Активни 746
Страници 23,288
За един ден 1,302,066
За някои особености на западната филантропия

Бил Гейтс – афера в множествено число

***
През 2005 г. из световните медии се понесе с гръм и трясък вестта, че Бил Гейтс, най-богатият човек на планетата, бил подарил 35 млрд. долара за благотворителност. От тогава насам мистър Гейтс неуморно подава оставка след оставка от "Майкрософт", за да се отдаде още по-пълноценно на на филантропския занаят.

Но ако си мислите, че в момента щедрият Бил и жена му Мелинда раздават пачки долари из Черна Африка, представата ви е малко измамна. В цивилизования Запад благодеянията не се вършат просто така. За целта най-напред се създава благотворителна фондация със съответните директори, началници на отдели, служители, разсилни, бодигардове, офиси, обзавеждане, служебни автомобили и прочие чиновнически стоки от първа необходимост. После фондацията започва да функционира и предназначените за безкористна филантропия пари се инвестират в разни користни капиталистически дейности, които целят да ги умножат още повече. Чат-пат, разбира се, известни суми все пак отиват и за благотворителност, но лъвският пай и от тях се "усвоява" най-вече от управниците на държавата, на която благодетелите са се притекли на помощ.

За да не бъдем голословни, ще илюстрираме това само с един факт, и то факт, взет от досието на самия мистър Гейтс, който също си има съответната фондация. Навремето босът на "Майкрософт" наистина отпусна 218 млн. долара за изследвания и ваксинация на жителите на Нигерия. От друга страна обаче, пак същият сиромахомил вложи почти два пъти повече пари, сиреч 423 млн. долара, в петролните концерни, които източват националния доход на Нигерия. През 2005 г., когато подари 35-те млрд. долара за "благотворителност", състоянието на Гейтс се изчисляваше на 51 млрд. долара. В последвалия период въпреки разорителните си жестове мистър Гейтс пак си е в челото на най-богатите хора в света - и вече е притежател на активи за 53 млрд. долара (класацията на "Форбс" за 2010 г.).

Доколкото знаем, след скандала "Уотъргейт" английската дума gate e синоним на "афера". Не се наемаме да кажем какво означава фамилията "Гейтс", където "афери"-те май са в множествено число.

По-важното е нещо друго. С редки изключения навсякъде по света, където се е появила западната благотворителност, тя сее корупция сред туземните политици, чиновници и бизнесмени, ограбва страната и върши маса други престъпления. В държавите от Третия свят, където отдавна познават тези особености на западната филантропия, всички свестни хора правят всичко възможно да я прогонят колкото се може по-бързо през девет морета в десето. Прочее и на българската порта (gate) вече чукат времената, когато чуе ли за западна филантропия, нашенецът ще реагира ей така: "Знам, знам. Та нали тя ни затвори АЕЦ "Козлодуй"!
4
1912
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
15 Март 2011 23:33
Те моше-та-та така паре дават.Контрола си остава в тях дори през фондацията и данъците са по малко.
16 Март 2011 00:15
.
16 Март 2011 09:19
От Уилям Сидни Портър (О Хенри) има хубави разкази ("Неизвестно количество", "Катедра по филантроматематика" за благотворителността.
16 Март 2011 12:09
Нищо ново под слънцето. Това, което е в статията е така, но ... какво от това? Какво следва?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД