Вълна от по-ниски лихви по спестяванията заля банковия пазар през февруари. "От 11 банки, които измениха лихвените си оферти по депозитите, 10 бяха в посока надолу", отчетоха вчера от финансовия портал "Моите пари". Корекциите са предимно в диапазона 0.50% - 1%. Тенденцията към стремително понижаване на лихвите обаче все още не се пренася върху кредитите и перспективите за това остават твърде далечни, отчитат още анализаторите.
"На настоящия етап по-скоро виждаме предимно поевтиняване на депозитите, а ефектите върху кредитите са на много по-късен етап. Може би банките в момента правят опит да си осигурят достатъчно евтин ресурс, за да могат, макар и в бъдеще, да предложат по-изгодни заеми", коментират от "Моите пари". Според анализаторите на фона на високата безработица и плахото възстановяване на икономиката перспективите за бързо падане на лихвите по кредитите изглеждат нищожни.
Повечето трезори смъкнаха лихвите по влоговете още на 1 февруари. Българо-американска кредитна банка (БАКБ) например понижи лихвата по 3-месечния си депозит в левове с 0.50% - от 7.00% на 6.50%, а този в евро падна от 6.15% на 6.00%. Стандартният 1-месечен депозит на ОББ в левове започна да се предлага с 1.00% по-ниска годишна лихва, а за останалите срокове корекцията беше с около 0.30%. Търговска банка Д свали с 1% процентите по стандартните си срочни депозити в левове. Два от спестовните продукти на Токуда банк - "Токуда Аванс+" и "Токуда Инвест+" в левове и евро също бяха коригирани с 1% надолу. ПроКредит банк пък спря част от промоциите си, вследствие на което се върнаха по-ниски лихви. Инвестбанк коригира всичките си оферти за срочни депозити, като понижението при "Екстра плюс ваканция" например беше с 0.25% за срок от 3 или 6 месеца. С 0.25% бе спадът в левове по много от промоционалните влогове на Първа инвестиционна банка. Общинската банка също свали лихвите по три депозита - "Сюрприз", "Успех" и "Възход". Алфа банк пък коригира надолу с 0.25% лихвите по стандартните влогове за 3, 6 и 12 месеца. В последния ден на месеца Пощенска банка също не изостана от тенденцията и понижи процентите по "Активни пари" за 6 и 12 месеца, като по информация на "Моите пари" спадът е с около 0.50%. Единствено СИБанк вдигна лихвите по "Депозит 1+2+3".
Промените при кредитите не бяха еднопосочни. УниКредит Булбанк например свали с 0.30% лихвите по жилищни заеми при превод на заплатата в банката. Емпорики банк обаче повиши с 0.50% надбавката към плаващата част от лихвата при стандартни условия. МКБ Юнионбанк пък намали процентите в левове с 1.4% и в евро с 0.9% по кредита "Улеснение". Само две банки - Банка ДСК и Алфа банк, подобриха офертите си за потребителски заеми през февруари.
В повечето страни, където са централите на нашите банки кризата отмина и отново могат да се дава евтин ресурс, който тук се осребрява многократно с високите лихви у нас.
Затова и падат лихвите по депозитите - вече не са им нужни нашите пари, отвън идват по-евтини.