:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,827
Активни 807
Страници 20,730
За един ден 1,302,066

ЕС започва спешна проверка на всички АЕЦ

България смята, че централата в Козлодуй ще издържи без проблем и най-строгите тестове за безопасност
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Премиерът Бойко Борисов обяви в парламента, че нито Япония, нито САЩ ще се откажат от ядрената си енергетика, но катастрофата с "Фукушима 1" показва, че трябва да има проверки на мощностите.
Всичките 143 ядрени реактора в Евросъюза ще бъдат подложени на изпитания за надеждност, като се използват поуките от авариите в японските атомни електроцентрали. Това решиха вчера министрите на енергетиката на страните от ЕС на извънредна среща в Брюксел. България също подкрепи предложението, а експертите ни са сигурни, че АЕЦ "Козлодуй" ще отговори и най-високите изисквания за безопасност.



Комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер (Германия) каза, че тестовете ще бъдат доброволни, защото няма европейско законодателство, което да налага задължителни проверки. Въпреки това ще бъдат приложени най-високите стандарти.

„Трагедията в Япония е огромна и е важно преосмислянето на политиката на ЕС за всички атомни реактори. Бъдете убедени, че те ще се гледат под лупа, но нито САЩ, нито Япония, Франция или Германия ще си затворят ядрените реактори", коментира вчера премиерът Бойко Борисов.

До средата на годината ще има няколко срещи за съгласуване на критериите и за избор на независими експерти. Изпълнението ще стане през втората част на 2011 г. ЕС ще покани и съседните държави да се включат в общите проверки, за да се уеднаквят стандартите с Русия, Турция и Швейцария. Брюксел отправи и призив за глобална стандартизация на сигурността в ядрената енергетика. Досега дори държавите в ЕС нямаха хармонизирана ядрена политика, а директивата по този въпрос от 2009 г. оставяше на националните власти да изберат най-подходящите решения за безопасност. Тя заставяше страните членки само да спазват изискванията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Предстоящите изпитания за надеждност ще се извършат съгласувано с МААЕ.

Йотингер направи уговорката, че стандартизацията все пак ще отчита особеностите на различните реактори и на терените, върху които са изградени. Разположените близо до морския бряг ще трябва да са защитени срещу вълни цунами, а изградените в земетръсни зони да издържат на сеизмична заплаха. Освен това всички ще трябва да са обезопасени и срещу терористични атаки.

Водещи български експерти и служители на АЕЦ "Козлодуй" подкрепиха идеята за стрес тестове на централите. От министерството на икономиката обясниха пред "Сега", че те са австрийска идея, но още няма съгласие между държавите от ЕС по каква методология да бъдат провеждани. Тестът ще е симулиране на аварии и природни катаклизми в контролирани условия - по компютърен път се задават параметри на природно бедствие. Целта е да се види как реагират различните системи за сигурност.

"В контролирани условия чрез т.нар. електронни тренажори се бърка в управлението на централата, променят се някои от функциите, за да се види как реагират системите. Но тези проверки не изискват спиране на определени блокове или на цялата централа", обясни независимият експерт Атанас Тасев.

Атомната централа в Козлодуй е готова да издържи земетресение от 7.2 по скалата на Рихтер, тя е далеч по-защитена от авариралата АЕЦ "Фукушима 1" в Япония, категорични са българските специалисти. Централата е проверявана в миналото за надеждност, но експертите не успяха да уточнят кога е станало това. Последната модернизация на V и VI блок е направена в периода 2000-2004 г. и след подобренията е установено, че централата ни може да издържи земетресение от 7.2 по Рихтер. Преди това била готова за 6.8 по Рихтер. V блок на "Козлодуй" работи от 1987 г., а VI - от 1991 г.

Нашите експерти са категорични, че реакторите на АЕЦ "Козлодуй" са много по-добре защитени, отколкото тези на "Фукушима 1". "И V, и VI блок включват две отделни зони. Т.нар. "първи контур", в който се намират турбината и електронния генератор. Във втората зона се намира реакторът. Двете зони са отделени със стоманобетонен похлупак. Докато в Япония зони няма, всичко е на едно. "Всеки месец или веднъж на тримесечие в АЕЦ "Козлодуй" се изпитват всички мерки, които трябва да бъдат предприети при възникване на супер кризисни ситуации. Въведени са необходимите системи за предотвратяването им", коментира пред БНР пък евродепутата на ГЕРБ в комисията по енергетика Владимир Уручев.

Високото ниво на сигурност на АЕЦ "Козлодуй" бе подчертано вчера и в изказване на енергийния министър Трайчо Трайков по време на извънредната среща в Брюксел. Той заяви, че затворените реактори са били на по-високо ниво на сигурност в сравнение с много от функциониращите ядрени мощности по света.

"Спокоен съм за V и VI блок на нашата АЕЦ, защото те са по-ново поколение", коментира и енергийния експерт Атанас Тасев. Той прогнозира, че единствената промяна на двете мощности е удължаването на живота им да става за по-кратки периоди от време. В момента се предвижда това да стане на два пъти през 10 г., но вероятно ЕС ще реши да проверява изправността им по-често - например през 5 г.

Правителството усилено работи по план Б за АЕЦ "Белене"

Европа настоява за преразглеждане на проекта за Втора атомна
Правителството има готовност да работи по план Б за съдбата на втората АЕЦ "Белене". Това се разбра от думите на премиера Бойко Борисов и министърът на енергетиката Трайчо Трайков. Борисов напомни, че нашата Агенция за ядрено регулиране все още не се е произнесла за техническата обосновка на Втора атомна и че България е заинтересована от максималната сигурност на нашите реактори.

По-категоричен бе Трайков. За пореден път той обяви пред журналисти в Брюксел, че е възможно оборудването за "Белене" да бъде инсталирано в VII блок на АЕЦ "Козлодуй". Трайков определи това като "възможен резервен вариант" и разумен компромис около сеизмичния риск в "Белене" и поетите от страната ни ангажименти.

Експертите от централата в Козлодуй също смятат, че правителството сериозно работи по резервния вариант и издадоха пред "Сега", че испанска фирма вече е направила оценка на възможността оборудването от "Белене" да иде в VII блок на козлодуйската централа. Според испанската фирма така България ще спести 1 млрд. евро.

Енергетиците обаче не бързат да отписват втората АЕЦ. Работещият по проекта от 90-те години на миналия век Атанас Тасев е категоричен, че "Белене" би могла да издържи земетресение от 8 степен по Рихтер. Корпусът на бъдещата централа ще е от специален бетон и в състояние да преживее падането на 400-тонен самолет. Освен това реакторът на "Белене" ще е от най-ново поколение, а защитите му включват и т.нар. "уловител", който може да събира разтопено ядрено гориво, допълни Тасев. С такава технология АЕЦ "Козлодуй" не разполага.

Специалистите от "Козлодуй" обаче смятат, че след катастрофата в японската "Фукушима 1" ЕС няма да разреши построяването на втората ни централа заради района, в който се планира. "При голямото земетресение във Вранча в Козлодуй нямаше никакви щети, а 70% от Белене беше сринато със земята. Този факт няма как да бъде пренебрегнат", добавиха експертите.

------ОТЗВУК

Проектът за строителството на АЕЦ "Белене" в България трябва да бъде преразгледан, бе категоричен европейският комисар по енергетика Гюнтер Йотингер. Той отбеляза, че проектът "Белене" е открит и сега на първо място трябва да бъдат поставени въпросите за техническата и геоложката безопасност, за което е необходимо да се направят допълнителни изследвания. Йотингер не подмина и въпросите, свързани с финансирането на проекта.

МВнР призова българите да напуснат Япония

Външното министерство призова българите в Япония да напуснат страната заради повишения радиационен фон и риск за здравето им. "Поради динамичността на обстановката българските граждани в Япония трябва да следят указанията на местните власти и при невъзможност за напускане на страната да се придвижат далеч от засегнатите райони", съветват от МВнР. Не се предвижда организирано прибиране на наши сънародници от островната държава, както стана с българите в Либия, уточни говорителят на Външно Весела Чернева. Отпътуването от Япония може да се осъществи чрез редовни международни полети. В министерството не е постъпвала информация за изчезнали или бедстващи българи в опустошените от цунами райони на страната.

Въпреки опасността от радиация голяма част от българите не възнамеряват да напуснат Япония. Албена Тодорова заяви пред бТВ, че няма намерение да се поддава на внушения. Според нея паниката у нас е много по-голяма, отколкото в Япония. Съдела за това по истеричните реакции на близките си в родината, които непрекъснато я увещавали да пие йод и да хваща първия самолет за София.

Уверенията на експертите, че няма риск за населението на България, не спряха паникьосаните жители на Бургас и те масово са изкупили от аптечната мрежа наличните количества йод. В шуменска детска градина пък забраниха извеждането на децата навън по молба на уплашени родители, които настояли да се вземат мерки заради изтичането на радиация от японската ядрена електроцентрала "Фукушима". "Личното ми мнение е, че няма никаква опасност от радиационно замърсяване и при това хубаво време няма причина да държим децата по стаите", коментира директорката на градината Дарина Димитрова. Според нея психозата е насадена от медиите.

БЧК откри банкова сметка за пострадалите

Българският Червен кръст открива специална банкова сметка със собствен принос от 8000 швейцарски франка в помощ на пострадалите от земетресението в Япония. Сметката е УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД

IBAN: BG 64 UNCR 7630 1078 6609 13;

BIC: UNCRBGSF;

БЪЛГАРСКИ ЧЕРВЕН КРЪСТ (За пострадалите от земетресението в Япония).

За три дни японският Червен кръст е създал организация за подпомагане и настаняване на пострадалите от североизточните райони на страната. Засега японската организация няма да обявява национална и международна кампания за помощ, но ще приема дарения в специално открита банкова сметка.

Даренията, получени от национални дружества на Червения кръст и Червения полумесец, ще се използват за отпускане на безвъзмездна помощ на пострадалите или за възстановителни дейности, предприети от японския Червен кръст.

----------ГОТОВНОСТ

България има готовност да изпрати минерална вода за пострадалите от земетресенията в Япония, съобщи агроминистър Мирослав Найденов. Той разговарял по поръка на премиера Борисов с посланика ни в Токио Любомир Тодоров и се чака заявка на конкретни количества вода.

Страната ни е готова да осигури и храна за бедстващите райони в Япония.
59
2567
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
15 Март 2011 20:15
Т.нар. "първи контур", в който се намират турбината и електронния генератор.
Може и квантов да е.
15 Март 2011 20:25
"испанска фирма вече е направила оценка .."
Така де, Испания е всепризнат международен авторитет по въпросите на ядрените реактори.. Май пак става въпрос за едни комисионни?
15 Март 2011 20:27
Да се направят нови мощности в Козлодуй, вместо да се строи Белене, е принципно смислено решение. Ако, разбира се, изобщо са необходими. Анализите все още показват, че ако България приближи поне малко средната енергийна ефективност на страните от ЕС, нови ядрени мощности са лишени от смисъл.
За рисковете не отваряме дума, защото те са очевидни в момента, но поне Козлодуй е по-надеждно място от Белене.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
15 Март 2011 20:58
Руританец,
Хайде да "разиграем" следната стуация: Построява се и се пуска 7 блок на Козлодуй и скоро след това се случва тежка авария на 6 блок, довела до многократно повишаване нивото на радиация в целия район на централата. Тогава?
За доста дълъг период от време централата няма да работи. Е, каква е ползата тогава от построяването на 7 и 8 блок пак там?

Според мен една от основните грешки на японците е именно струпването на толкова много блокове и АЕЦ почти на едно място. Като не бива да се строи в Белене, защо пак в Козлодуй? От Видин до Силистра все ще се намери подходящо място. Иначе няма логика - искаме хем почти 100 % сигурност, хем да ни излезе евтино. Не става.

Извинявай за грубичкия пример, ама който се страхува от покушение, си поръчва брониран автомобил, струващ в пъти по-скъпо.

Редактирано от - myrmorko на 15/3/2011 г/ 21:09:28

15 Март 2011 21:03
143 потенциални ядрени бомби в Евросъюза и още една дозина в европейската част на бившия СССР като прибавим и ядреният арсенал на Франция, Англия и Русия.... Европа направо е седнала на буре с барут...
15 Март 2011 21:09
"... и поетите от страната ни ангажименти."
Затворихме си блоковете, за които нямаше опасност, сега ще строим безумно скъпи на нестабилно място.Абе, царе сме.
Не, на Беля-НЕ.Да му мислят тези дето са взели рублите предварително.
15 Март 2011 21:38
При голямото земетресение във Вранча ... 70% от Белене беше сринато със земята.


Най-пострадал от това земетресение е Свищов:
Земетресението в България е усетено най-силно в Свищов, където под руините на сградите загиват над 100 души. Съборени са жилищни блокове на ул. “33-ти свищовски полк“, общежитие на “Свилоза“, административната сграда на “Рудметал“. Сериозно е повредена търговската гимназия, училище “Димитър Благоев“, консервната фабрика, църквата “Света Троица“, строена от Колю Фичето.


Но все пак 70 % от него не е сринато със земята! Иначе жертвите щяха да са многократно повече.

А Белене - нито тогава, нито сега някъде има информация за разрушенията и евентуалните жертви.

Да сме наясно - ни най-малко не подценявам риска от строеж на Втора атомна на това място! Просто мразя измислиците!
15 Март 2011 21:50
Нека да бъдем точни. Централата в Япония издържа на земетресението (9.0 по Рихтер). Това което е причина за катастрофите и на трите реактора е огромната вълна (цунами), която изважда от строя охладителните системи. Ха сега да се напънем и да видим колко големи вълни могат да се зародят от водите на Дунав? Нека сравняваме ябълки с ябълки а не със дини.
15 Март 2011 21:56
България смята, че централата в Козлодуй ще издържи без проблем и най-строгите тестове за безопасност

15 Март 2011 21:56
Според мен все пак е раничко за такава паника. Между другото до момента няма данни за нито един сериозно облъчен в Япония. Цялата тази невероятна паника е малко странна.
15 Март 2011 22:01
Откъде знаеш, че няма данни? Можеш да само да не знаеш дали има или няма данни.
15 Март 2011 22:35
Хе хе, таман се чудех кой ще се заяде, хайде да кажа че нямам информация за такова нещо, става ли?

Редактирано от - RumenS на 15/3/2011 г/ 22:41:18

15 Март 2011 23:04
Има изследване от 70те и 80те, в обем над 300 страници, оформено като книга, на БАН, по поръчка на правителството, за ползите и вредите от строеж на 2 Атомна в Белене.
Изводите са били, че Белене не е подходящо място.
15 Март 2011 23:25
водопроводчик,
То да е само това...
Корпусът на бъдещата централа ще е от специален бетон и в състояние да преживее падането на 400-тонен самолет.

Да-а, ще преживее и ще продължи да диша и да расте...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
15 Март 2011 23:58
Проектът за строителството на АЕЦ "Белене" в България трябва да бъде преразгледан, бе категоричен европейският комисар по енергетика Гюнтер Йотингер.

Що, бе, мазен г@з? Досега няма ли тонови изследвания и проектна документация? Какво точно се е случило, което касае СПЕЦИАЛНО АЕЦ Белене, бе, тикво продажна? Цунами в Дунав ли почнаха да се явяват? Или България се оказа по-земетръсна от Япония?
Защо ТОЧНО Белене ще се проверява? Що не 40-годишните реактори в Гюнтеристан, например, които са строени по изисквания за безопасност на светлинни години назад от Белене?
Абе, мама му стара - писна ми всеки корумпиуран мазен ЕУ г@з да взема териториите на изток от Рейн за цървулски. Не че няма основание, но поне нека има мярка.
Понякога си мисля, . че Дъртата Европа с такива късогледи елементарни корумпирани бюрократи лобисти - напълно си заслужава да бъде претопена в ислямска територия...
16 Март 2011 00:27
Ха сега да се напънем и да видим колко големи вълни могат да се зародят от водите на Дунав?


Едно взривяване на бента на Железни врата ще ни докара воден вал над 5 метра към Белене. Това си е истинско цунами и поразиите са гарантирани, защото повечето експерти смятат, че това е изключено и не си правят труда да предвидят подобаваща се защита. Ама не са питали Бен Ладен какво мисли по въпроса...
16 Март 2011 01:11
Защо ТОЧНО Белене ще се проверява?


Капитане,

Защо толкова се нервиш за чужди кахъри? Да не би да трябва ти да връщаш вересии? Имаш ли някаква връзка с групата на Р.Овч.? Ако е така, е наистина неприятно.
АЕЦ Белене няма проект, в общоприетия смисъл на тази дума. Защото ако имаше, щеше да има и проектосметна документация и всички разходи щяха да бъдат ясни. Оценките на БАН за терена на бъдещата централа се отхвърлят без много приказки, а на тяхно място няма други оценки. Целият проект се работи тихо и подмолно, без никаква гласност, ако не се вземат предвид крещящите популистки лозунги. Основният аргумент - еФтин ток, е за баламите. Тъй като ще си имаме работа пак с енергиен монопол и енергиино лоби (да не го нарека с една друга дума), еФтин ток няма да има (справка: Нефтохима на Църен Ваньо), от износа на ток ДДС няма да има, а паричките ще заминават към чорбаджията, който е дал рублите за строеж. Е, каква ми е файдата лично на мене от този проект?
16 Март 2011 03:17
Плямпало
Ако оставим истеричните вопли настрана - излиза че случилото се в таз АЕЦ е силен довод в подкрепа на мнението че атомната енергия може да бъде използваана безопасно.
Обърнете внимание кога е проектирана таз старушка - през шейсетте.
А е построена през 1970 и оттогава е отработила 40 години и е била пред спиране ( половината реактори вече са изведени ) поради естествената умора на материалите в основата на конструкцията .
И въпреки това централата ИЗДЪРЖА на земетресение 9.0 ( каквато е най-новата му категоризация ). Най-силното земетресение откакто се мери в Япония и второто по сила в света откакто се водят записи (1832).
Това което доведе до аварията е ударът на цунамито. Тука вече проектантите си имат своята вина да я чучнат на 100 м. от брега на океана.
Цяло чудо е че за изминалите 40 години експлоатация някое цунами не я е ликвидирало ами туй се случи 20 дена преди изключването .Баси невървежо!!!
Дори САМО туй да се вземе предвид за в бъдеще - и централите ще са надеждно защитени от природни бедствия. Да не говорим че мерките за защита на съвременните проекти и без друго са на порядък по-високи от злополучната АЕЦ.
Който е решил да си спира централа на брега на некой гьол само защото японците пострадаха от океанско цунами - негов си проблем.
Те така те.
16 Март 2011 03:41
VOCI,

Апропо, ти кога си завършил нашто факултет?
Аз 1977.

Редактирано от - myrmorko на 16/3/2011 г/ 03:43:15

16 Март 2011 04:59
Аз съм малдо подфръкаче бе. 1987.
Имаш предвид ЕФФ ( Електро - физическио ) на Ленинградскио Ордена Ленина Електротехнически Институт имени В.И. Ульянова ( Ленина ). , нали ?
16 Март 2011 05:08
Не, имах предвид нашто, българското ФизФак. на СУ "Св. Кл. Охридски" Ама все едно, колега си!

Редактирано от - myrmorko на 16/3/2011 г/ 05:09:44

16 Март 2011 06:44
ВОЦИ и Мърморко -
Щото тук все "спецове" се изказват - най-после нещо наистина от знаещи.
------------------------------- --------------
Блогът на Генек

16 Март 2011 06:51
Гюнтер "Деколонизаторът" Йотингер!
16 Март 2011 07:02
Ха, тамам двама експерти!
1. Я да кажат на уважаемио форум на колко метра се намират реактори 2 и 3 от гьола на ЦПС(Централна Помпена Станция).
Хоризонтално и вертикално?
2.И на колко метра под водата ще се окажат реактори 1-4,
ако Джердап изпусне по черешово време?
3. Колко пъти Дунавът е стигал до преливника на БПС(Брегова Помпена Станция), след което охлаждането се нулифицира?
4. Как изглеждат "контейнмънтите" на старите реактори?
Приличат ли на новите дрехи на цара?
Демек - вижда ли се корпуса през тях?
За Белене не питам, щото вече си взехме "збогом"...
16 Март 2011 07:09
И един въпрос към уважаемия тов. Heat:
1.След като джапите ще заливат реакторите с борна киселина от хеликоптери,
дали потрошените корпуси са в контакт с околната среда?
2. Да разкаже на уважаемия форум какво е според него "вторична радиоактивност". Дали морската вода я прихваща?
3. Кои страни и за колко пари ще правят НОВ ковчег в Чернобил.
16 Март 2011 07:36
Hugin, а ами ако ти се спука и резервната гума ?
16 Март 2011 07:43
А сега сериозно .
Колкото и да се покачва нивото на Дунав ( а наводнения са се е случвали няколко пъти през годините ) то НЕ застрашава собствените източници на захранване. Които отказаха в японската централа защото е фронтално на пътя на цунамито и без никаква преграда пред водата от океана.
Водата за охлаждане на реакторите в АЕЦ Козлодуй се движи в затворен кръг - нарича се Първи контур. Парогенераторите се подпитват от Втори контур. Охлаждаща вода се подава от канал направен ОБРАТНО на течението на Дунав. Евентуална вълна ще замине на Изток преди да го наводни по цялата дължина до централата.
абе изобщо , дет викат руснаците : сравниваешь х*й с пизд*. И не ти се получава.
16 Март 2011 07:53
Погледнете в Гугъл - Ърт нашата централа отгоре и така ще разберете че вълна движеща се от Запад на Изток по течението на реката няма как да се върне обратно от Изток на Запад пет - шестина километра по канала към АЕЦа.
Туй като за първокласници.
В такъв случай ще го отнесат селищата по поречието и ще има десетки хиляди отмити в морето , ама баш на централата изобщо нема да и се отрази.
Ако япошките си бяха вдигнали тяхната на два-три километра нагоре по хълма и бяха си направили една помпена станция да си дикарат вода до нея - сега щеше да си работи тихо и кротко и нямаше и да знаете че има такава централа.
Те така те.


Редактирано от - VOCI на 16/3/2011 г/ 07:58:06

16 Март 2011 08:20
Доколкото разбирам, проблем на всичките АЕЦ са, че имат само активни системи за сигурност - охладителните системи се нуждаят от вода и помпи. Би трябвало да имат и пасивна система - например при разтапяне на горивото, дъното на реактора да поддаде и всичко да падне в специално подготвен бетонен саркофаг на достатъчно голяма дълбочина - където само под въздействието на гравитацията и обема да се охлади и запечата. Така се решава и проблема със края на живот на една АЕЦ.
16 Март 2011 09:01
Ако човешката глупост можеше да се впрегне да произвежда ток - никакви Козлодуи и Беленета нямаше да ни трябват! Едните изпили йода, другите си запрели децата...
16 Март 2011 09:05
1. Нека да почнат да заливат и тогава да се обсъжда. Щяха и вода да леят с хеликоптери, но май научиха че "ще" е забранена дума, а междувременно вероятно авторът на идеята е изтрезнял или се е прибрал в редакцията.
2. Гугъл казва малко по въпроса.
3. Последно беше 700-800 милиона евра от общата ЕС касичка които френските другари искаха да усвоят почти самостоятелно, но нещо на другите не им хареса. Отгоре на всичко проблемът се оказа измислен. Същите другари надуват гайдата и сега.
4. Като свърши данданията, вероятно броят на сепуко леко ще се увеличи.
16 Март 2011 10:05
Въпросът е не дали да се строят АЕЦ-ове, а къде да се строят.
16 Март 2011 10:13
Такааа - цунамито, та цунамито, а по Дунав цунами нямало. Непосредствената причина за аварията, доколкото разбирам, е че централата е останала без ток, след като цунамито е повредило спомагателните генератори. Че Белене е проектирано да издържи 400 тонен самолет, вече научихме наизуст, че цунами по Дунав няма, не е имало и не може да има - също. Някой обаче може ли да каже какво се случва, ако централата по някаква неизвестна причина остане без ток? То и Чернобил май тръгна от експеримент дали въртящ се по инерция генератор може да захранва централата.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
16 Март 2011 10:31
Ами сигурно се запалва. Но въпроса може да се формулира и по-точно. Например "Кво става кат централата е проектирана неправилно и се обслужва от некомпетентни и безотговорни типове?". Ми става това, което е станало в Чернобил и което става в Япония сега. Изглежда централите трябва да се проектират така че човешкият фактор да е изключен. Т.е. дори мениджъмънта да има желание за далавери, а персонала да е некомпетентен, централата от това да не може да гръмне. Това проект май е доста по-сложен от проект устойчив на земетръс или цунами.
16 Март 2011 10:37
Вече почвам да си мисля че не само у нас има проблем с мат'ряла. /намеквам че лъскава кочинка на 4 колела, смартофон или уебдизайн не е равно на висока технология/
16 Март 2011 10:37
АЕЦ Белене е предмет на подробно изследване на БАН в края на 80-те т.нар. "Бяла книга". Там категорично се посочва и обосновава защо АЕЦ Белене е прекалено рисков проект !
По същото време руски екип от сеизмолози и геолози стига до извода че АЕЦ Белене не трябва да се строи в тази зона!
Защо се пренебрегва факта, как ще реагират румънците на този строеж?! Едно си е тяхната централа (в момента Фрация им строи втора!), друго е нашата...
Министерски съвет на правителството на Симеон взе решение за възраждане на проекта в най-строга тайна.
И до днес значителна част от параметрите на реактора и самата АЕЦ са неизвестни и съответно не могат да бъде оценени! Напомням че модификацията, която ще се строи в Белене до момента не е доказана в реални условия...
Първият такъв реактор бе построен в Китай и пускът му се отлага вече 2 години заради "отстраняване на пропуски" !!!
Защо ни е да сме "енергиен център"? Защо да не сме курортен, селскостопански, екологичен център на Балканите?
Нима тези 8-10 млн евро няма да са достатъчни да се превърне България в модерна и чиста туристическа държава с екологично производство на селскостопански продукти?!
Какъв ни е природния ресурс за развитие на енергетика при положение, че внасяме всичко и то от едно място?
За какво ни е тази енергия, след като от сайта на министерството се вижда, че
натоварването достига до 60% от наличните инсталирани мощности?!
Време е българинът да започне да мисли с главата си, а не да повтаря като зомбиран познати заклинания за енергиен център!!!
16 Март 2011 10:43
Някой обаче може ли да каже какво се случва, ако централата по някаква неизвестна причина остане без ток?

Пускат се помпи които не се въртят от електродигател а от дизелов мотор.
16 Март 2011 11:10
Разбира се, въпросът за "без ток" означава и без дизел генератори. Може да са повредени от цунами, може да е сипано калпаво гориво, може цигани да са изкопали кабелите, а може да е и нещо непредвидено. Дотук разбрах, че ако в една АЕЦ изобщо няма ток, работата задължително отива на зле.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
16 Март 2011 11:28
При дизелгенераторите ДВГ-то върти генератора, прави ток и го подава към електромотори. Има помпи които се въртят директно от дизелов ДВГ без необходимост да се прави ток преди това.
16 Март 2011 11:35
Добре де, щом ще си играем на въпроси и отговори - какво става, ако изобщо няма енергия в централата за известно време? Има ли конструкция, която да се самообезопасява, без да е необходим външен източник на енергия?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
16 Март 2011 11:55
Има ли конструкция, която да се самообезопасява, без да е необходим външен източник на енергия?


Тук е заровено кучето.
16 Март 2011 12:01
Ми, принципно можеш да имаш езеро по нависоко, водата от което да постъпва, без всякакви помпи /е ако циганите не са гепили тръбите..../, говори се че в новите модели реактори, даже и да се прегрее ядрото, то културно се разтапя, без да отделя в атмосферата гадости. Въпроса обаче е малко безмислен, ако се фантазира така, можеш направо да питаш, кво става ако некой открадне отработения уран и го продаде на вторични суровини.
16 Март 2011 12:20
Има ли конструкция, която да се самообезопасява, без да е необходим външен източник на енергия?
Щом трябва ще заместим гугъл Натиснете тук
16 Март 2011 12:43
----а по Дунав цунами нямало.--
При едно земетресение някъде нагоре по теението един приток просто се загуби.-
Аааа, ами ако няма и вода какво праим?
Ще плуем ли по реакторите?

16 Март 2011 12:46
Защо не, плюнки у форума може да събереме та да удавиме неколко реактора.
16 Март 2011 12:47
-----ЕС започва спешна проверка на всички АЕЦ-----
Аааа, да започне и финансова ревизия!!!
Щото те са най-голямото перо от надеждността!!!
16 Март 2011 13:18
първо йотингер да си провери германските стари реактори от типа на markІ-Vq баш като японските , да проверят и в швеция , че приди няколко години замалко да стопят единия колегите Шведи, ама тогава мина инфото мимоходом.Пишете глупости , площадката на белене е сертифицирана т.е всички геоложки и др.изследвания са направени и ядрения регулатор е сертифицирал площадката +магате и ЕС, при стореж на АЕЦ за всяко нещо по-отделно се взима сертификат. Така че кво ще я изследват , като е изселдвена , единстевно ако трябва трябва да се преработи проекта като се предивдят допълнителни антиземетръсни мерки например да се призчисли не за 8 степен , а на силата за 9 по рихтер, макар по рихтер изчислението е логаритмично, моментално това ще окскъпи проекта. Топлото вече е отговорил за пасивните системи, отделно освен дизели, има още един кръг помпите да се захранват с акумулатори, поне 8 часа, докато дойдат мобилните дизел генератори. съгласно варинта при земетресение да пресъхне дунав, то тогава дали ще ние нужно ток(дали ще има избщо оцелели от земетресението) те затова АЕЦ се строят на големи реки че да има вода ако пресъхне едни или два притока , щото ще се промени релефа на целия континент .от 9 степен по Рихтер нагоре вече има изменения по релефа , измествания так дале.АЕЦ Козлодуй е изчисляван за вълна при скъсвмане на ЖЕелезни врата още пристроежа на централата, ама ок се скъса първо да му мислят мамалигарите че така ще ги залее.
16 Март 2011 13:32
Ще злоупотребя още малко с търпението на моя топъл приятел и ще питам как се тестват всички тези изчисления и проекти за сигурност. Щото аз например като правя на клиент high availability компютърна система, му показвам всички проекти и процедури, уверявам го, че каквото и да стане в единия му data center, до 1 или 15 минути (зависи дали е горещо или студено high availability) системата му ще е жива. Той кима учтиво, вика "да, да, разбирам, много добре" и после дърпа шалтера на основния сървер и гледа дали до 1 или 15 минути системата е налице.
Та да питам как се прави това с АЕЦ, че знам само за един подобен тест - в Чернобил.


_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
16 Март 2011 13:33
да добавя испанската фирма е ибердрола инхинерия е констуксион дъщерна на кголемия концерн ибердрола те са самите иват 8 реакатора повечето са тип кипящ на уестингхауз, даже вече произвеждат част от оборудването по самите реактори.Отедалтно участвуват по модернизациите в Словения- моховице и Запорожката аеЦ.В АЕЦкозлодуй са спечелили проект по фонд Козлодуй за изграждане на инсталация за силно намаляване на обема средно и леко радиоктивни отпадъци така наречения дезиинтегратор т.е от 100 кила боклук накрая да остане 2 или 3кг. който да се погребе.Та още при подписването на договора се за инсталация изявиха желание за строеж на нов блок на козлодуй та са почнали проучването., но за да се строи н7 блок трябва да се лицензира нова площадка със всичките му геоложки изследвания което си 5-6 години време
а и може да се откаже геологически че няма подходяща са строеж на 7 блок. За разпределение на рисдкаАЕЦ е по добре да две различни площадки, точно примера в япония показва как не трябва да концентрирани на едно място , затова сега са на 3 часов режим, отделно ще пускат газови централи да работят като базови(да заместят аец) и то несамо Фукошима 1 но Фукошима 2 и Омагава ако не се лъжа сега ще работят на 15 % по -малък товар в реакторите и като им почнат едни проверки сигурно ще ги спрат докато ги модернизират.
16 Март 2011 13:42
манрико , доколкото знам има симулатор(и) на кой(и)то се проиграват ситуациите, то такива системи за моделиране има много , дори ние в МЕИТО се занимавхаме със симулации на технологични линии , аз съм от Музикално-Театралния Факултет- спе; циалност 3 Мъки, (директорския профил при поф.Минко Атанасов и проф.Алвасов) а в самата централа има тренажор на който състава редовно го отиграва и и изпитват, без това не може ш да работиш, за белене симулатора и тренажора трябва да ги прави Карсиб(арева+сименс) за тренажора съм сигурен че са те , пон така е по договор , защото системите за контрол на Аерва са сертифицирани и руснаците са съгласни да ги имплементират в Белене тя ще първата с такива системи , за разлика от китай и ииндия където системите са руски.за останолото надявам се да ти обясни HEATа
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД