Япония се отказа от планираната операция по охлаждане на трети реактор на АЕЦ "Фукушима", съобщи агенция Киодо.
По-рано се планираше реакторът да бъде охладен чрез изливане на вода от военни хеликоптери. Властите не са дали разрешение за излитането на хеликоптерите заради високите нива на радиация около АЕЦ-а, която излага на опасност живота на пилотите.
Четири военни хеликоптера от типа CH-47 Chinook са били готови да излетят. Говорител на правителството казва, че трябва да се съблюдава и сигурността на пилотите.
Според данни на Европейската комисия в 1 и 3 енергоблок на АЕЦ "Фулушима-1" е започнало частично разтапяне на ядрения материал в ядрото на реакторите вследствие на липсата на работеща система за охлаждане, предаде "Ехото на Москва".
Информацията на ЕК е основана на анализ на възникналата ситуация, взимайки под внимание данните на японските власти, Международната агенция за атомна енергия и съобщения на медиите.
Междувременно японските власти обмислят възможността за използване на специални водни оръдия за вкарване на вода и охлаждане на реакторите. Операцията може да започне след броени часове.
50-те специалисти от АЕЦ "Фукушима 1", които се бореха с авариите в различни реактори и бяха евакуирани, отново са се върнали в централата, съобщи по-рано CNN. Персоналът на японската АЕЦ бе евакуиран по-рано днес заради повишената радиация, съобщи секретарят на правителството Юкио Едано, уточнявайки, че това е временна мярка. Евакуацията бе наредена към 10.40 часа местно време (03.40 часа българско) заради повишаване на радиацията, съобщи и представител на агенцията за ядрена сигурност
50-специалисти съзнателно рискуват живота и здравето си, за да предотвратят по-голяма катастрофа. В Япония вече ги смятат за герои. Движат през лабиринтите на оборудването в пълен мрак, само с фенерчета, като непрекъснато чуват ставащите от време на време експлозии на водород, който изтича от реактора, пише "Ню Йорк таймс".
Дишат с респиратори или носят бутилки с кислород. Облечени са в специални костюми за защита от радиацията.
Някои са доброволци, а други са получили задачата да изпомпват морска вода към реакторите, които вече се топят и разпръскват радиация, така че да предотвратят пълното разтапяне, което би довело до изхвърлянето на хиляди тонове радиоактивен прах в атмосферата.
Екипите във "Фукушима 1" са съставени от камикадзета, които жертват живота си. Обикновено в централата работят 800 души, но сега от тях са останали петдесетина. Целта им е само една - да се предотврати стопяването на активната зона на реакторите. Ако подобно нещо се случи, то ще доведе до значителни радиоактивни и опасни емисии за населението.
Японският здравен министър Йоко Комияма каза във вторник, че нивото, до което работник може да бъде изложен на радиация, е повишено от 100 на 250 милисиверта, което е 5 пъти повече от допустимото ниво например в американските атомни електроцентрали.
Така министърът оправда оставането на работниците. Той обаче допълни, че бъдещо преместване на границите би било немислимо предвид опасността за здравето на хората.
Бял пушек се издига от 4-и реактор на централата. Такива кадри излъчи в пряк ефир японска телевизия, предаде АФП. Засега не е ясна причината за дима, излизащ от централата, която се намира на 250 километра североизточно от Токио.
По-рано днес избухна пожар в четвърти реактор, който половин час по-късно изгасна.
Японският император Акихито отправи обръщение към нацията, като изрази съчувствие към жертвите на мощното земетресение и вълната цунами и призова нацията да не се предава. По време на обръщението си той изрази опасенията си от задълбочаване на кризата в ядрената централа, разрушена след труса. Акихито заяви: "Ние не знаем броя не жертвите, но се моля за спасяването на всеки човек".
Редактирано от - Rainbow на 16/3/2011 г/ 08:06:54