Една от заплахите за националната сигурност са чужди шпиони, които работят за фирми от своите държави, стремящи се да овладеят позиции или да поставят под контрол важни сфери от българската икономика. Това става ясно от годишния доклад на ДАНС, оповестен вчера.
ДАНС споменава още, че "дипломатически представителства оказват натиск за осигуряване на свързаност към националната мрежа" (на НЕК - бел. ред.). В доклада няма пример, но медиите шумно отразиха лобирането на посланик Джеймс Уорлик за ветропарка на AES Solar Energy. През пролетта на миналата година той се възмути, че кабинетът от една година не отговаря на искането AES Solar Energy да се отмени правило цените на тока от слънчеви централи да могат да се намаляват с до 5%. По-късно министерството на икономиката изготви нов Закон за възобновяемите енергии, в който е записано, че изкупната цена на "зеления ток" от слънцето няма да се променя 25 години, а от вятъра - 15 години. В момента този закон преминава през парламента.
В средата на юли м.г. отново американският посланик Джеймс Уорлик се застъпи за искането на "Шеврон" да търси у нас шистов газ у нас. Компанията иска разрешение за проучване и добив в Североизточна България, близо до границата с Румъния, където според нейни прогнози има 25 млрд. куб. метра газ. Тогава Уорлик обясни, че защитава интереси на всички фирми от САЩ, които искат да работят в България.
ДАНС предупреждава още, че в богато субсидираните от държавата инвестиции във ветропаркове и слънчеви централи могат да бъдат инвестирани средства с неясен произход. От службата посочват, че контролът върху големия брой заявки за "зелени централи" се затруднява от липсата на единен публичен регистър. Още през май м.г. Центърът за изследване на демокрацията подчерта, че инвестициите в "зелена енергия" все по-често стават магнит за спекуланти и престъпни групи. "България върви по криминалния път на Испания и Италия, където организираните престъпни групи отдавна инвестират във вятърни и слънчеви централи", обяви политологът Тихомир Безлов. В момента НЕК плаща за слънчевата енергия 823 лв. за мегаватчас, което е 74 пъти по-скъпо от енергията на АЕЦ "Козлодуй" и около 40 пъти по-скъпо от която и да е друга ТЕЦ. Освен това мнимите инвеститори в този сектор изкупуват ниви на смешни цени, променят статута им, а след това ги препродават на много по-висока цена на предприемачи, които реално строят върху тях централи.
Агентите констатират още, че във всички електроразпределителни дружества са установени практики "във вреда на обществения интерес, насочени към максимизиране на печалбата за собствениците при формално изпълнение на ангажименти за инвестиции и подобряване на качеството на услугите". Отбелязано е, че това става чрез възлагане на дейност на външни фирми, често на завишени цени. Подобна констатация имаше в одит на ДКЕВР.
Отделно интересът на чуждите служби бил концентриран върху парламентарно представените политически партии (лидери, вътрешнопартийни процеси, в това число и възникването на нови идейни течения) и процесите, свързани с нови политически проекти и участниците в тях.
ДАНС твърди, че расте броят на чужденците, придобили имоти у нас. "Получените в резултат на това български визи дават възможност за легално пребиваване на лица, съпричастни към дейността на престъпни групи или на чужди специални служби", се казва в доклада.
Агентите алармират, че зачестяват случаите, при които чужденци се възползват от дадената им възможност да получат статут на постоянно пребиваващи у нас, ако инвестират над 1 млн. лева в българска лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление със срок не по-малък от 5 години. Това бе позволено в закона за чужденците по време на тройната коалиция. Често тези инвестиции нямали практическа стойност, тъй като поради липса на контрол средствата се изтегляли предсрочно, сочат от ДАНС. Липсва информация обаче за колко такива случая става дума и опасни ли са тези псевдоинвеститори.
Подобни изводи периодично се появяват в докладите на контраразузнаването, но от публичните отчети никога не става ясно какви мерки са взети. Говори се само за необходимост от постоянно наблюдение на рисковите фактори.
ЩЕТИ
На над 2 млрд. лв. възлизат щетите за държавния бюджет от укрити и източени данъци през 2010 г., става ясно от доклада. Създадени са цели "бизнес предприятия", занимаващи се със схеми за източване на ДДС, в които участват юристи и икономисти с добра квалификация и силни възможности за обществено влияние. В ДДС мрежите все по-често се вплитат фирми от няколко държави от ЕС, така че контролните органи да не могат да засекат фиктивните сделки. В банковата система като проблем се сочи повишаващото се ниво на лошите кредити и увеличаването на измамите чрез обявяване на фалити на фирми - кредитополучатели със задна дата. Агенцията отчита, че има случаи, в които фондовата борса се ползва за пране на пари и за укриване на данъци. Според ДАНС икономически групировки, които разполагат едновременно с компании на борсата и с пенсионни фондове, влагат спестяванията на хората в публичните си дружества. "Възможно е при евентуално намаляване на доходността да се нанесат щети върху пенсионната система", смятат агентите. Застрахователни компании също участват в схеми за укриване на данъци, се твърди в доклада, без да се дават никакви подробности.
Не само бизнесът, но и ДАНС забелязва, че има ръст на контрабандата на цигари в резултат на увеличения акциз.
Айде поредната платена публикация на ядреното лоби.