-----
Борисов обоснова сделката, която вероятно утре ще стане факт, със собствената си загриженост за фиска. В интервю за ТВ 7 той представи бюджета на държавата като напълно зависим от данъчните постъпления на "ЛУКойл". Борисов обяви, че ако Бургаската рафинерия излезе за четири месеца в планов ремонт, на което има право по закон, приходите в хазната веднага ще паднат с 2 млрд. лв. и сметките на финансовия министър Дянков ще се провалят. Той се похвали, че личната му намеса вече дава ефект върху цената на горивата. След като предишни дни твърдеше, че "нищо не може да направи" и че цените зависят от международните пазари и събития като военните действия в Либия, вчера обяви: "След срещата при мен цените паднаха с 6 стотинки".
Думите на Борисов за изключителната важност на петролната компания са в удивителен синхрон с позицията на "ЛУКойл", изразена в "отворено писмо" до министъра на икономиката, което се появи вчера като платена публикация в някои медии. Там се казва, че "групата "ЛУКойл" е най-големият инвеститор в България" и че от началото на годината тя е "реализирала" 40% от данъчните постъпления в хазната. Но в същото писмо се признава, че основният актив на групата - петролната рафинерия в Бургас, през последните 2 години работи на загуба. Това означава, че големите постъпления в бюджета не са от корпоративен данък, а са основно акцизи и ДДС. Т.е. заслугата е изцяло на българските потребители, които ги плащат, а компанията само ги удържа и ги внася. Поскъпването на нефта и горивата засилва приходите от ДДС, тъй като данъкът се начислява върху крайната цена.
Вчера премиерът намери оправдание и за загубите на бургаския "Нефтохим". "Когато е изградена по социалистическо време, рафинерията е разчетена да преработва 12 млн. тона суров петрол, сега преработва 5 млн., а експлоатационните разходи (ток, работни заплати и т.н.) са едни и същи", обясни премиерът. Подобно изявление наскоро направи и шефът на "ЛУКойл Нефтохим" Валентин Златев. В отвореното писмо на компанията до министър Трайков пък се посочва, че целият бранш изпитва трудности и че само в Европа 12 рафинерии са продадени или са обявени за продан заради финансови загуби. Това е реплика на "офертата" на икономическия министър, който предложи държавата да купи обратно рафинерията, щом собственикът й не може да печели.
В края на миналата седмица Трайков обяви, че не разбира защо при най-ниски акцизни ставки в ЕС бензинът у нас не е най-евтин и защо не се получава достатъчна конкуренция с вноса на горива. После стана ясно, че Борисов преговаря с "ЛУКойл" за замразяване на цените на горивата.
Премиерът съобщи вчера, че лично е направил забележка на Трайков за изказванията, които не били съгласувани с вицепремиера Симеон Дянков. "Ако министърът е знаел нещо, е трябвало да го доложи. Когато казваш, че една компания се управлява недостатъчно компетентно, а имаш зам.-министър в борда, трябва да си зададеш въпроса какво си правил ти през тези 2 г.!", отсече Борисов. Министерството на икономиката веднага уточни, че няма свой зам.-министър в управата на "ЛУКойл". Проверка на "Сега" в Търговския регистър показа, че държавата има представител в Надзорния съвет на рафинерията, но това е зам.-министърът на транспорта Камен Кичев. "Сега" направи опити да се свърже с него, но той не отговаряше на мобилния си телефон.
"Има легитимни въпроси, които държавата може да поставя на компаниите от гледна точка на конкуренцията и пазарната среда. Бих искал първо да чуя техните отговори на въпросите, които съм поставил, и с удоволствие съм готов да коментирам темите, които визират в писмото си", каза вчера Трайчо Трайков, като отбеляза, че е странно една компания да отправя по подобен начин упреци към министър. "През цялото време говоря за свободната пазарна среда, която държавата трябва да осигури", подчерта Трайков. Той посочи, че никога не е говорил за "национализация" на рафинерията в Бургас, както бе заподозрян от "ЛУКойл".
СДЕЛКАТА
Днес ще стане ясно дали правителството ще подпише меморандум с петролния бранш за налагане на таван на цените на горивата за 1 месец. Министър Дянков обяви на среща със синдикатите, че идеята за такова споразумение е дошла от "една компания". Той отказа да уточни дали става дума за "ЛУКойл", но посочи, че не е инициатива на правителството. "В смисъл, че ние не налагаме това, компании, които действат на пазара на горивата, с тяхно решение, могат да направят тази стъпка - да замразят, така да се каже, цената на горивата за месец-два", конкретизира се министърът на финансите. Дянков добави, че това ще улесни "планирането и на домакинствата, и на бизнеса и, разбира се, на правителството".
Отстъпчивостта на петролния бизнес си има цена. Правителството се готви да поеме част от разходите на фирмите за задължителното съхраняване на горива като част от държавните запаси. "Резервът, който държат компаниите, можем да го компенсираме, да стане наполовина", посочи премиерът вчера. Идеята се роди миналата седмица, когато превозвачите, дистрибуторите на горива и производителят "ЛУКойл България" предложиха агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" да ги разтовари и да закупи допълнително хиляди тонове гориво и да покрива разходите по съхранението им. По груби сметки само за "ЛУКойл България" облекчението би се равнявало на около 100 млн. лв.
В момента фирмите са длъжни да поддържат резерви, които биха покрили потреблението на страната за 60 дни, а държавният резерв пази количества за още 30 дни.
Замисля се и друго облекчение - да се премахне биосъставката от дизела. "На тази среща при мен донесоха документи, с които заводите - производители на автобуси, на ТИР-ове, на камиони, казват, че не препоръчват, дори забраняват карането на такъв тип машини с биодизел. И затова сега ще предложим да се направят отделни колонки за биодизел. И фактически акцизът по тези компоненти на биодизела ще отпадне от цената на дизела. И аз мисля, че с това чувствително ще има понижение", посочи още Борисов вчера.
СМЕТКИ
Преди ден финансовият министър Симеон Дянков посочи, че държавата се готви да свали цената на дизела между 7 и 10 стотинки за литър, като премахне изцяло биосъставката от него. "В дизела в момента има биокомпонент, който го оскъпява, и той или може да отпадне като цяло, което е възможно по европейски директиви, или по някакъв начин акцизът само върху тази част да се промени", обясни Дянков.
Вариантът за сваляне на акциза на биосъставките в горивата няма как да стане, защото и в момента дизелът с биокомпонент е с намален налог, който се дължи на почти нулевото облагане на биосъставката. По график на държавата от 1 март т. г. всеки литър дизел по бензиностанциите трябва да има минимум 4% биоелемент. Законът за акцизите пък казва, че дизелът с 4% биосъставка получава намален акциз - вместо 61 ст. ще се начисляват 59 ст. Ако рафинериите и досега са влагали 4% алтернативно гориво, те също са можели да ползват облекчения акциз, държавата досега изискваше минимум 3% биосъставка.
ФИКСИРАН КУРС
Евро 1.95583
USD | 1.37793 | (-0.00624) | |||||
CHF | 1.52371 | (-0.00931) | |||||
Злато | 1971.36 | (+6.65) |