Председателят на ЕП Йежи Бузек вече призова за по-строги парламентарни правила. Британският евродепутат либерал и зам.-председател Даяна Уолис вероятно ще оглави специална комисия, съставена от представители на всички партии в ЕП, която да изработи предложенията за реформи на правилата на евродепутатите. Според нея правилата трябва да направят работата на народните избраници по-прозрачна, но и много внимателно да бъдат обмислени. Уолис смята, че е необходимо да бъде създадена специална "етична комисия", която да съветва евродепутатите при възможен конфликт на интереси. Датският крайноляв евродепутат Сьорен Бо Сьодергаард пък настоява ЕП да наложи "пълна забрана" за странични доходи, като по този начин ще бъдат избегнати всякакви съмнения за конфликт на интереси. Не е ясно обаче колко негови колеги биха подкрепили подобна идея, коментира "Юропиън войс".
Преди около две седмици журналисти от британския в. "Сънди таймс", представящи се за лобисти, разкриха евродепутати, които изразиха готовност срещу суми между 12 000 и 100 000 евро да внесат поправки в законопроекти по искане на спонсорите. Уличените евроизбраници са Ернст Щрасер, бивш австрийски министър на вътрешните работи и член на ЕНП, Зоран Талер, бивш словенски министър на външните работи и депутат от ПЕС, бившият вицепремиер на Румъния и член на ПЕС Адриан Северин, както и испанецът Пабло Салба Бидегайн (ЕНП). Във вторник в аферата се оказа забъркана и австрийката Хела Ранер от ЕНП.
Председателят на ЕП Йежи Бузек вчера се съгласи Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) да започне "административно разследване" на корупционната афера в ЕП, след като остро се противопоставяше на това, писа електронното издание "ИЮ Обзървър". Бузек обаче продължава да е против претърсването на офисите на евроизбраниците и се аргументира с депутатския им имунитет. "Ако ОЛАФ иска да започне разследване, трябва да го извърши като административно разследване, а не като наказателно и да действа при пълно спазване на парламентарния имунитет на депутатите", подчерта Бузек. Той също така изтъкна, че "трябва да имаме нулева толерантност към всяка форма на корупция".
РЕФОРМИ
ЕК одобри преструктурирането на Генерална дирекция "Мобилност и транспорт", "Развитие и сътрудничество-EuropeAid", "Здравеопазване и потребители", писа електронното издание "Юропиън войс". Ще бъдат създадени нови отдели, които ще отговорят за иновациите и др. в отделните сектори. Рокади ще има и в много от ръководните постове по отделите в генералните дирекции.