Руските вицепремиери и министри да излязат от ръководствата на държавните компании, предвиждат 10-те тезиса на президента Дмитрий Медведев за подобряване на инвестиционния климат в страната, предаде РИА Новости. Новите си тезиси държавният глава представи на заседание на комисията за подобряване на инвестиционния климат в град Магнитогорск.
Основното искане на президента е вицепремиерите и министрите да излязат от съветите на директорите на профилните държавни компании, които работят в конкурентна среда. Под "профилни" се има предвид онези компании, които работят в отрасли, регулирани от въпросните представители на изпълнителната власт. Така например вицепремиерът Игор Сечин, който отговаря за горивно-енергийния отрасъл, ще трябва да напусне Съвета на директорите на компаниите "Роснефт" и "Интер РАО", вицепремиерът и финансов министър Алексей Кудрин - "Внешторгбанк", а Сергей Шматко - "РусГидро", "Транснефт" и "Газпром". Няма да бъдат изваждани вицепремиери и министри от държани компании, които работят в неконкурентна среда.
Президентът поиска от генералния прокурор да се въведе особен режим за разглеждане на жалбите срещу корупцията, като задължително бъдат публикувани резултатите от проверките. Мярката трябва да бъде задействана още следващия месец.
Държавните компании трябва да намалят годишно с 10% материалните разходи, в противен случай мениджърите им ще бъдат уволнявани, обяви още Дмитрий Медведев. По думите му руските държавни компании харчат много повече средства от чуждестранните конкуренти за придобиване на стоки, услуги и технологии, което често може да се обясни единствено с подкупи за чиновници.
Държавният глава се застъпи и за правата на инвеститорите. Той смята, че миноритарните собственици на държавните компании трябва да разполагат с цялата информация за тяхната дейност. Ако тя не се предоставя, "това означава едно - че има нещо за криене", отбеляза президентът.
Той също възложи на Министерството на икономическото развитие да отмени нормативните актове, които затрудняват предприемачеството и инвестициите. Отделно държавният глава предложи на правителството да намали данъците на бизнеса и да обяви 3-годишен график за приватизацията на големите пакети акции. Правителството ще трябва да подготви законопроект, който да либерализира сделките в стратегическите сектори с чуждестранно участие. Агенцията твърди, че тактиката на правителството бе да отсрочи "голяма приватизация" до 2015 година. Много от предвидените мерки ще бъдат задействани още тази година. Помощникът на президента Аркадий Дворкович отхвърли твърденията на бизнес медиите, че тезисите на президента трябва са предизборна програма.
"Дмитрий Медведев фактически поиска ликвидирането на държавния капитализъм", коментира в. "Комерсант", който добавя, че предложенията явно изглеждат за правителството на Владимир Путин като ултралиберализъм. Но Герман Греф, ръководителят на "Сбербанк", отбеляза, че президентът е предложил мерки по всички показатели, които влияят върху инвестиционния климат. "Предложенията могат да повишат потенциала на руския бизнес и да извадят много компании от корупционните схеми", смята главният редактор на сп. "Експерт" Валерий Фадеев.
|
|