:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,382
Активни 604
Страници 4,256
За един ден 1,302,066

Първанов влезе в предизборна кампания

Президентът напомни за собствените си заслуги в политиката и за старите си идеи
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Георги Първанов обяви, че неговото движение АБВ ще участва в следващите парламентарни избори, а той самият няма да се меси във вота за президент, ако не го предизвикат.
Няколко месеца преди изборите за президент и местна власт настоящият държавен глава Георги Първанов обяви в пространно интервю за Би Ти Ви, че движението му АБВ ще се включи в надпреварата за нов парламент през 2013 г. А в предстоящия вот за държавен глава нямало да се намесва, освен ако не го предизвикат. Той използва случая да разкритикува политиката на правителството за членството в пакта "Евро плюс", както и за колебливостта му по казуса "Либия" и напомни собственото си предложение за провеждането на референдум за АЕЦ "Белене" наедно с предстоящите два избора през есента. Първанов не подмина и собствения си принос и последователност по отношение на редица важни за страната проблеми.

Присъединяването на България в пакта "Евро плюс" е станало в морален конфликт с конституцията на страната, констатира президентът. Кабинетът на Бойко Борисов не е бил достатъчно подготвен да извлече ползи за държавата с влизането в пакта. В Европа пък "никой не мисли да помогне на страни като България, които са на опашката по икономическо и социално развитие в ЕС". Според Първанов "ние само ще плащаме", страната ни трябва да задели между 3 и 6 млрд. евро гаранция, а "разликата между България и другите европейски страни ще се увеличи".

Основната цел на военната операция в Либия трябва да е отстраняването на Муамар Кадафи, заяви вчера Първанов. "Това трябва да бъде целта, всичко друго ми се струва недостатъчно убедително, защото, ако Кадафи остане, не можем да говорим за никакъв мир, за демокрация дори не искам да мисля. Разбира се, веднага искам да допълня, че ако Кадафи бъде отстранен, това не гарантира автоматично мира", обяви той.

Сегашната му категоричност бе предшествана от резервираност към възможността военната операция да бъде отговорност на НАТО в началото до критика към международната общност, която не изрази преди време солидарност със затворените в Либия българските медици.

Първанов използва възможността отново да лансира идеята си за референдум за строителството на АЕЦ "Белене", който да се проведе едновременно с президентските и местните избори през есента. Напомнянето обаче предизвика гневната реакция на лидера на ДСБ Иван Костов, който смята, че това ще изкриви вота. "Тези избори са сложни, едновременно и национални, и местни, и да се задават въпроси за АЕЦ "Белене" би било абсолютно несъстоятелно", заяви Костов. Според него до есента няма да бъдат приети нови изисквания за ядрена безопасност и така няма да се знаят истинските причини, поради които са аварирали три големи АЕЦ-а по света. "Защо кара хората да се произнесат неинформирани за естеството на риска?", запита лидерът на ДСБ. И настоя президентът да каже защо бърза с референдума. Накрая заключи, че причината е в спадащата подкрепа на централата в Белене.

-----ПАРТИЙНО

Първанов даде да се разбере, че кандидатурите за президентските избори трябва да са партийни. Той назова и конкретни имена - Костадин Паскалев, Ивайло Калфин и Меглена Плугчиева, като подходящи за негови наследници.
35
2129
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
04 Април 2011 20:30
Президентът не е интересен.

Интересно е дали може заедно с изборите да се направи референдум за отпадане на Великото Народно Събрание при промяна на конституцията. Това е ужасно належащо. И след като народът е върховен суверен, значи чрез референдум може да се направи такава поправка.

Редактирано от - alabalov123 на 04/4/2011 г/ 20:33:09

04 Април 2011 20:33
u]кандидатурите за президентските избори трябва да са партийни[/u]
Кандидатурата за президент НЕ трябва да бъде партийна, защото партийте изхарчиха ЦЕЛИЯ СИ КРЕДИТ. Що се отнася до БЕЛЕНЕ, наистина България няма нужда от нея, КОСТОВ Е НАПЪЛНО ДОСТАТЪЧЕН ДА НИ СВЕТИ И ОТОПЛЯВА с “ гения“ си . и досега сме доказвали, че имаме най- много продажници на глава от населението в Европа, но сега ни се отдава възможност и да спечелим наградата на Гинес.
04 Април 2011 20:37
Гоце, по добре се скрий, че чеп за зеле не ставаш вече...
Аман от хора които живеят в свой измислен свят... и аман от зависими хора на държавни постове...
04 Април 2011 21:23
Външнополитическата позиция на Първанов е мижитурска, както, впрочем, е позицията на всички политици от прехода.Референдум за "Белене" не е необходим, следва да се вземе мнението на политически необвързани и почтени специалисти.Следващият президент непременно трябва да бъде непартийна личност, защото от партийци ни дойде до гуша.(Хора, дайте да издигаме свестни кандидатури -на хора, образовани, цивилизовани, етични, толерантни, с независимо мислене и поведение, необвързани с олигархията, отхвърлящи шовинизма и патриотарството). Противно на очакванията ми абевето ще се конституира като партия, да му мисли бесепето-бившият му лидер му забива ножа.
04 Април 2011 23:19
пРезидентът Гоце се надценява твърде много; всички пребивавали на Дондуков №1 са си отишли твърде безславно и след 5 години ще се помнят само агентурните им псевдоними. От когото трябва.
04 Април 2011 23:44
Костадин Паскалев, Ивайло Калфин и Меглена Плугчиева

Тия пък кой ще ги избере!?
05 Април 2011 00:34
/:/ "Първанов използва възможността отново да лансира идеята си за референдум за строителството на АЕЦ "Белене", ..."
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ §§
"Сетила са Мара да са побара!"...
Абе, "Гоце", къде беше ти( пак на лов ли), когато вкарваха България в НАТО и ЕС, без да питат Народа, бе- та тогава да беше искал ти референдум(и)?!
05 Април 2011 01:13
АЛАБЛОВ
Крайно належащо е, предвид никаквата реална власт, да отпаднат изборите за президент. Същият да е надпартиен, да се избира от парламента (може и с квалифицирано мнозинство) и проявите му да се ограничат в строго протоколни функции. Така, както са генерал-губернаторите в някои бивши британски колонии, чиито "държавен глава" е британската кралица.

Гоце
05 Април 2011 08:02
Скука...
----------
Блогът на Генек


05 Април 2011 08:53
Поредният безделник търси поредната държавна служба.
При тия правомощия на президента по-добре конституционна монархия, или евентуално избор на президент от Народно събрание.
05 Април 2011 09:22
Контитуционната монархия е по-добре. Монарха поне ще се вре из масонските фамилии и банкерските мафии, та все може да дочуе някоя полезна клюка за отечеството. А президентите само ги хрантутим и лекуваме от срамни болести.
05 Април 2011 09:59
Гоце
Тоя предател ползва Държавния пост за да лобира за чужди интереси
Само заради тоя боклук бих гласувал против Белене!
05 Април 2011 10:30
гоце, още чакаме списъка на над 1000-та престъпника, които си помилвал за 10 години президенстване!

05 Април 2011 10:57
Човекът си дудне напоително едни и същи баналности. Кой ли вече го взема насериозно?
Тортата на черешката е референдум за Белене. Крайно време е в Конституцията да се запише по кои въпроси може и по кои не да има референдум. Не може мнението на народа по икономически проекти да заменя мнението на специалистите. Чист популизъм.
05 Април 2011 11:12
И Гоце е лакей на валентин златев и доказал се във времето национален предател.Бесенето му е минало
05 Април 2011 11:18
Кру:
" Крайно време е в Конституцията да се запише по кои въпроси може и по кои не да има референдум."
.
Ами то си го пише в Конституцията. Трябва само да го прочетеш.
05 Април 2011 11:41
Ами то си го пише в Конституцията. Трябва само да го прочетеш.

Цъ! В Конституцията пише, че може да се провежда референдум, кой може да го организира (Народното събрание) и начина на провеждането му, а не по какви въпроси може да се провежда референдум.
Въпросите за икономическите проекти и инфраструктурата трябва да са от прерогативите на правителството, а не да подлежат на референдум. Презумпцията е, че решенията изискват специална квалификация и компетентност.
05 Април 2011 13:01
Cruella de Vil
Ами то си го пише в Конституцията. Трябва само да го прочетеш.

Е да, ама то да четеш не е като да цитираш нещо, дето не си го чел, както в случая, или па да го разбираш изобщо, както в случая.
Но за тука става, важното е да се подкрепи куманизкия боклук от село сирищник с кенеф на двора
05 Април 2011 13:27
Крюела, поне по този въпрос за конкретния референдум нещата в техническо и икономическо отношение са ясни от много години. По въпроса за или против АЕЦ огромната част от специалистите са единодушни. Изключвам групите които имат пряк материален интерес от построяването или непострояването. Даже и мнозинството от пряко заинтересованите от непострояване на АЕЦ също нямат съмнения за необходимостта от нови мощности които да заменят амортизираните. Дали АЕЦ или ТЕЦ, дали в Белене или в Козлодуй са технически и икономически въпроси които отдавна са изяснени. Необходима е просто малко политическа воля, която може да дойде или от здрав разум или от нещо като референдум, след като управляващите политици ги е страх от поемането на отговорност.
05 Април 2011 13:41
Смях в залата!
Кой беше тоя клоун?!
05 Април 2011 14:58
Въпросите, които да се решават на референдум трябва да са примерно като "Да приеме ли България еврото?", "Да се присъедини ли България към Шенгенския договор?", които касаят генералната политика на страната, а не дали да се строи нова магистрала, ядрена централа или летище.
Добре би било също и промените в Конституцията да се решават на референдум.
05 Април 2011 15:09
Предишните президенти - Желю Желев и Петър Стоянов, бяха много бързо отхвърлени веднага след първия им мандат и меко казано оплюти от почти всички. Георги Първанов е президент два мандата и в момента е един от най-добре информираните хора в държавата. Изказванията му тежат, колкото и това да не се харесва на мнозина. Едва ли нова политическа партия или движение с подкрепата на Първанов ще добие масова подкрепа, но всичко е възможно. Много е вероятно АБВ-то на Първанов на изборите през 2013-та да влезе в коалицията на БСП. Самостоятелно участие би могло да има само ако хората припознаят АБВ-то за поредния спасител след СДС, НДСВ и ГЕРБ, в което много се съмнявам. Глупаво е да се отрича казаното от Първанов, защото го е казал той. Истина е, че ГЕРБ не се справят с управлението на България. Истина е, че ГЕРБ нямат и идея какво да правят с голямите проекти, които сега те трябва да придвижват. АЕЦ Белене, потоци на нефт и газ - трябваше отдавна да са поне започнати, но ГЕРБ капацитета на ГЕРБ стига до рязане на лентички за запълнена дупка или за ремонта на някое кръстовище.
05 Април 2011 15:28
Круела,
Грешката е моя! Не Конституцията, а Законът определя по какво не може да се прави референдум:
.
Чл. 5. Чрез национален референдум не могат да се решават:

1. въпроси за допълнение и изменение на Конституцията;

2. въпроси от компетенциите на Великото народно събрание;

3. въпроси на държавния бюджет и данъчното облагане;

4. въпроси от компетенциите на съдебните органи;

5. въпроси от компетенциите на Конституционния съд;

6. други въпроси, за решаването на които със закон е предвиден специален ред.
.
Както е известно от юриспруденцията, което не забранено е разрешено.
05 Април 2011 16:05
....

1. въпроси за допълнение и изменение на Конституцията;

2. въпроси от компетенциите на Великото народно събрание;

- това е трагично, значи народът не може даже конституцията си да промени?????

Конституцията не може да забранява на върховният суверен - т.е. народа да я променя. Щото тогава излиза, че не народът, а самата конституция е най-важното. Влизаме яко в противоречие и излиза, че конституцията ни става като каноните на църквата, че и по-зле.
05 Април 2011 16:08
Чл. (2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.

Това трябва да е достатъчно за референдум по всякакви въпроси.
05 Април 2011 16:22
Алабала,
По принцип си прав. Има дребни подробности, които изпускаш. На референдум на ясно зададен въпрос се отговаря ясно ДА или НЕ. Как ще формулираш въпрос за ТЕКСТ от Конституцията? За да се избегне тази трудност съществува Велико НС. На него избраните от народа редактират това което народът иска. (Поне би трябвало да бъде така.)
05 Април 2011 16:27
Тома, този закон си е антикунституционен.
Виж чл.1 на конституцията в частта за "изземането" на суверинитет.
Друг е въпроса че никой никога няма да отнесе въпроса за тълкуване

ПС: А има и продължение на темата.
Добре следния казус.
ВНС прави промени или кунституция.
Суверена на референдум казва не.
Какво следва
Още по малко с закон, можеш да ограничиш правото да се произнесе.

Редактирано от - 66 на 05/4/2011 г/ 16:31:14

05 Април 2011 16:44
Не Конституцията, а Законът определя по какво не може да се прави референдум:

Да не забравяме, че Конституцията може да се променя с квалифицирано мнозинство от Обикновено народно събрание, нещо което е правено при влизането на България в ЕС.
А за промяната на един закон се изисква просто мнозинство от всяко Народно събрание. Т.е. законът може да се промени с цел да даде по-широки правомощия на народа.
05 Април 2011 16:55
Неверния Тома - точно такъв въпрос искам - Да отпадне ли ВНС при промяна на конституцията? Да - всички промени в конституцията да се правят с квалифицирано мнозинство/НЕ - без промяна, както е сега.

Cruella de Vil - За някои много важни промени в съдебната власт да речем е необходимо в ВНС. Не виждам как може да се свика ВНС в обозримо време което и да свърши съответната промяна... и ще се влачим още 20 години с тази "бърза и качествена" съдебна система.
05 Април 2011 17:19
Алабала,
Точно това е смисълът на ВНС. Когато се приема "обикновен" закон депутатите (би трябвало да) се съобразяват с общата политика която са декларирали предизборно. Когато ВНС променя Конституцията неговите депутати са специално избрани да променят в посока за която са упълномощени.
Впрочем конституционното право е верятно на-сложната част от правото и не се чувствам достатъчно компетентен. Опитах се само да покажа до какви трудности води всеобщото прилагане на пряката демокрация.
05 Април 2011 17:37
Неверния Тома - който не иска да свърши работата намира оправдание, който иска да свърши работата - намира начин. Това се вижда вече 22 години.

В случая - разбира се, че може да се усложни до безкрай и да се влачим още 100 години. И да станем първата държава със съдебна и прокурорска аристокрация, които си наследяват властта и си правят каквото си искат щото са недосегаеми, криейки се зад конституцията и уж невъзможността и за промяна.







05 Април 2011 17:44
Освен това ВНС вече е архаизъм, в коя друга държава го има?
05 Април 2011 17:49
Топло , топло . Продължавайте , мили мои . Радвам се , че стигате до сложните понятия , за Системното качество на общия ни живот . Иначе , опорите на всяка Конституция не са длъжност на юристите-конституциалисти . Да беше , досега щяха да са написали Новата ...
05 Април 2011 18:12
Георги Първанов имаше 10 години мандат, през които не направи нищо, когато се разпродаваше България. Това каза в интервю за предаването „Здравей, България” по Нова телевизия Волен Сидеров, лидер на ПП „Атака”. „Няма основание да оправдаваме неговата пасивност през последните 10 години”.
Сидеров добави, че псевдоактивността от последните дни е с цел да се заличи пасивността му, когато Първанов си е замълчал при най-фрапиращите сделки.
„Нямам проблем да се явя на президентски избори”, заяви Сидеров.
На въпрос дали е било тактически да се обяви, че той ще е кандидатът на „Атака” и не е ли било по-добре да се видят първо и кандидатите на другите партии, Волен Сидеров заяви, че има мъгла и неяснота, както и обърканост в основните партии, които са в парламента.
Трябва да се мисли за следващите парламентарни избори, за да се направи така, че да се оформи един фронт и да не се допуска БСП и ДПС във властта, каза още лидерът на „Атака”.
„Не съм предлагал на депутатите от ПП „Атака” да подпишат банкови гаранции, заяви Волен Сидеров.
05 Април 2011 18:15
Тя бързата кучка...
Американската конституция е вече на 2 века. Не знам колко поправки има, ама са по-малко от 10. И нищо, работи си...
Друг е въпросът спазва ли се нашата Конституция:
.
Чл./3. Никоя част от народа...държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.
.
А ако членството в ЕС е 'частично отдаване на суверенитет" с какво право държавните институции го отдадоха без да питат народа (референдум)?
Ако (евентуално) въвеждане на еврото е отдаване на икономически суверенитет, не трябва ли да се допитат до народа?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД