Въпреки десетките думи, изприказвани за ученето през целия живот и прочие стратегически цели на ЕС, отворените форми на образование у нас все още минават за безсмислена украса на академичната програма. Макар да съществува в закона от над 10 години, дистанционното обучение все още се предлага от твърде малко университети. И съвсем логично не е сред предпочитаните начини на образование сред студентите. Въпреки това магистърска диплома може да се вземе дистанционно от няколко големи висши училища у нас.
Основните предимства на дистанционното обучение са ясни - спестява време и логистични неудобства. Подходящо е за работещи студенти и хора, търсещи допълнителна квалификация, затова най-масово се прилага при магистърските програми и твърде рядко - при бакалаврите. Дистанционната форма е равнопоставена с редовната и задочната, но дава предимства като мобилност, възможност студентите да четат лекциите и материалите си, когато им е удобно и с каквото темпо искат. Консултациите и интерактивността в обучението са основните механизми, които компенсират традиционния начин на преподаване от лектор пред студентската аудитория.
В Университета за национално и световно стопанство
дистанционното обучение вече има традиции и е залегнало още от учебната 1997/1998 г. Днес студентите могат да изучават всички магистърски програми от разстояние. Таксите за специалностите са същите както и в редовната и задочна форма на обучение. В УНСС не се отварят места за магистри държавна поръчка, така че независимо от формата на обучение - редовно, задочно или дистанционно, студентите плащат в масовия случай по 900 лв. семестриална такса. Приемните изпити също не се различават - влиза се с общообразователен тест, а за някои специалности - и с изпит по чужд език.
Основното различие между трите форми на обучение е времето за провеждане на лекциите - при дистанционното обучение лекциите са само в събота и неделя. Същото важи и за изпитите. Освен че е удобен вариант за работещите студенти, не е за подценяване и фактът, че се пестят средства. По програма се взема същият обем учебен материал, както и в другите две форми, но за по-кратко време. За целта има специално разработени учебници, които са калкулирани в семестриалната такса. Тя включва и стойността на допълнителните учебни материали на хартиен и/или електронен носител, мултимедийни и интерактивни презентации, практически ориентирани казуси, курсови проекти и задачи за самоподготовка, примерни изпитни процедури и тестове. Тези материали са качени в системата е-Learning, която е интегрирана среда за обучение. С парола за достъп студентите ползват платформата на http://cde.unwe.acad.bg/index.php?m=1&p=1.
Всъщност вместо класическото присъствие на лекции, тук срещата с преподавателя протича като консултация, която се провежда само през почивните дни. Хорариумът за присъственото обучение (консултациите) е намален с 30 на сто от хорариума за редовната форма. Освен като съдържание, дистанционната форма е равнопоставена на редовната и по броя кредити и издаваната диплома. УНСС я предлага на две места - в Център за дистанционно обучение в София и регионалния център в Хасково.
СУ "Св. Климент Охридски" не предлага
избор за дистанционно обучение. Макар че има център за развиване на тази форма на обучение и правилник, дори много от магистърските програми се учат само и единствено в редовна форма и нямат задочна. Засега има само магистърски дистанционни програми за специалисти и неспециалисти с учителска правоспособност. 3 семестъра например е програмата за специалисти по "Информационни и комуникационни технологии в образованието". Толкова учат и неспециалистите (студентите с бакалавърска степен от различно професионално направление). Дистанционна форма на обучение нямат още Медицинският университет в София, УАСГ, ТУ-София и др. Техническият университет обаче има Център за дистанционно обучение в Пловдив. За учебната 2011/2012 г. се приемат студенти в "Компютърни системи и технологии", "Електроника", "Автоматика, информационна и управляваща техника", "Електротехника", "Машиностроене и уредостроене", "Машиностроителна техника и технологии", "Транспортна техника и технологии", "Авиационна техника и технологии", "Полиграфия", "Индустриален мениджмънт" и "Индустриално инженерство" (на английски език).
Най-богат избор
от дистанционни специалности - бакалавърски и магистърски, има в Нов български университет. Бакалавърските програми тази година са бизнес администрация, графичен дизайн (на английски език), екология и управление на околната среда, маркетинг, науки за земята и алтернативни енергии, финанси. Програмите са организирани така, че първите две години се дава обща широкопрофилна подготовка в основни икономически области, а в следващите две се изучават специализираните предмети. Магистърските програми в дистанционна форма са бизнес администрация, банков мениджмънт, международен алтернативен туризъм. Навсякъде се влиза с тест по общообразователна подготовка. В магистърска специалност в дистанционна форма може да се прехвърли и студент от друг университет. Таксите за бакалаври - редовно и дистанционно обучение, са по 1200 лв. на семестър. Магистърските програми също са с еднакви такси, като повечето струват по 1080 лв. Изключение са правото, архитектура и др., които обаче не могат да се запишат дистанционно. Информация за дистанционните специалности има на http://www.nbu.bg/index.php?l=1787.
Икономическият университет във Варна
предлага дистанционно обучение само за магистри. Програмите са "Корпоративен бизнес и управление", "Аграрен бизнес" и "Бизнес консултиране" (от професионално направление "Икономика") и "Информатика" (от професионално направление "Информатика и компютърни науки"). От икономическия вуз имат намерение в бъдеще да разширят предлаганите дистанционни магистърски програми. Засега не се обмисля обаче дистанционно обучение за бакалаври. Обучението се извършва от Център за дистанционно обучение. Таксите са както и за останалите специалности от магистърските програми платено обучение. Подробна информация има на сайта http://www.ue-varna.bg/bg/index.php?page=1240&id=53.
Един от най-скоро въвелите тази форма на обучение е Русенският университет, където от тази учебна година се обучават магистри дистанционно. Магистърските курсове са "CISCO базирани компютърни мрежи и технологии" с продължителност 4 семестъра, "Мениджмънт и сервиз на техниката" (3 семестъра), "Транспортна техника и технологии" (2 семестъра) и "Технология и управление на транспорта" (3 семестъра).
Дистанционна форма на обучение само за магистри имат още Стопанската академия в Свищов "Д.А. Ценов" и Шуменският университет. За тази учебна година Центърът за магистърско и дистанционно обучение към стопанската академия (http://www.uni-svishtov.bg/default.asp?page=ksp_mag) ще обучава магистри дистанционна форма в професионалните направления "Икономика" и "Администрация и управление". За тази учебна година са разкрити 105 магистърски програми за икономисти и неикономисти в тези направления. Обучението за бакалаврите е 3 семестъра - през първите два семестъра се изучават магистърските учебни дисциплини (включително и дисциплината "Магистърски семинар", която е включена в учебните планове на всички специалности), а през третия семестър се разработва и представя за защита дипломната работа.
От сайта на Центъра за дистанционно обучение на Шуменския университет http://cdo.shu-bg.net става ясно, че той провежда дистанционно обучение само по бакалавърска програма "Астрономия".
Митът за интернет като учител и възпитател вече увяхва. Повече - "Всеки мит си има начало...и край" - Натиснете тук
------------------------------- ---------
Блогът на Генек