Европейските данъкоплатци купиха самолети на президентите на африканските държави Уганда и Малави, разкрива британският в. "Дейли мейл". Покупката на машините е финансирана със средства от хазната на ЕС, които се отпускат под формата на помощи на държави извън съюза. Евробюджетът за това възлиза на 11.5 млрд. евро, а най-големият получател е Турция, която годишно взема над 550 млн. евро, показват данните за 2009 г.
Европейската Сметна палата остро разкритикува Брюксел, че няма достатъчен контрол върху начина, по който се харчат отпуснатите финансови помощи. Според одиторите проектите се избират на случаен принцип, без еврочиновниците да имат реална представа от какво страната получател наистина има нужда.
Белгийски инструктори по танци например са командировани в Буркина Фасо, за да обучават местните хора по проект, финансиран от Брюксел. В страната половината от населението живее с под 80 евроцента дневно. ЕС е отпуснал над 10 млн. евро за изграждането на информационен център по имиграционните въпроси в Мали. В този офис жителите на страната би трябвало да получават съвети как да си намерят работа в Европа. Центърът е намерил работа на шестима души в рамките на три години, сочат данните. В Сиера Леоне пък е изградена аптека с пари на европейските данъкоплатци, но тя е изоставена и се използва за тоалетна.
В рамките на пет години Малави трябва да получи финансова помощ от ЕС в размер на повече от 510 млн. евро. Президентът на страната Бингу Мутарика си купи самолет малко след като Брюксел даде на африканската страна поредния транш от сумата, която е предвидено да бъде отпусната. Уганда пък трябва да получи за пет години около 460 млн. евро от европейските данъкоплатци. Държавният глава Йовери Мусени наскоро се сдоби със самолет "Гълфстрийм G550". Освен това си построи луксозна резиденция за над 110 млн. евро, докато повечето от жителите на страната тънат в мизерия.
|
|