Брюксел може да стартира наказателна процедура срещу България заради административните пречки, свързани с признаването на дипломите от университети в ЕС, съобщи вчера "ЮрАктив". Предупреждението идва след оплаквания на множество българи до еврокомисаря за образованието Андрула Василиу от сложната и тромава бюрократична процедура за признаването на дипломи. Според потърпевшите това им е попречило да започнат работа или да продължат обучението си. Комисията ще задейства наказателната мярка, ако се окаже, че срокът за легализация на дипломите или таксите за нея са неоправдани и с тях се нарушава правото на движение на студентите, пише изданието. Най-фрапиращият случай в статията е на студент, който трябвало да докаже на комисията към МОМН, че Сорбоната е законен. В друг случай доктор на науките е трябвало да резюмира на български дисертацията си, за да може комисията да прецени дали да признае научната му степен.
По данни на "ЮрАктив" над 80 000 българи имат дипломи от западни университети и всяка година между 7000 и 8000 завършват извън България. Според изданието хората губят между 6 месеца и 1 година и около 350 евро, за да легализират образователния си ценз. Българските власти не признават удостоверенията за завършена степен от европейските университети и висшистите трябва да чакат с месеци, докато се получи оригиналът на дипломата, посочва още изданието. Държавата изисква всички документи - общо 9, да се преведат от заклет преводач, да се плащат държавни такси и да бъдат заверени от нотариус. "Процедурата по легализация в България е прекалено тежка", коментира евродепутатът Ивайло Калфин. България не може да си позволи да отсява по бюрократични причини хора, които искат да се върнат обратно и са завършили добро образование, добавя евродепутатът пред "Юроактив". Позицията на просветното министерство е, че вече е подобрена процедурата и признаването на дипломата отнема 2 месеца, а половината от заявките се разглеждат в рамките на месец.
ПРОЦЕДУРА
В случай, че установи нарушение при спазването на директива или регламент на общността, Еврокомисията изпраща писмо на българското правителство. В срок от 2 месеца кабинетът трябва да даде отговор на Брюксел и ако Комисията не е удовлетворена от него, изпраща т. нар. мотивирано становище, което е предупреждение към страната. В него се дава срок за отстраняване на съответното нарушение. Ако правителството не предприеме мерки или не даде отговор по същество, крайната мярка е завеждане на дело пред Съда на Европейските общности в Люксембург. Съдът има 5-годишен срок, в който да се произнесе. Най-често наложените санкции са финансови и зависят от тежестта на наказанието и финансовите последици, които ще предизвикат в съответната държава. Досега въпреки задействани процедури България практически не е осъдена в Люксембург.
"...който трябвало да докаже на комисията към МОМН, че Сорбоната е законен."