Хаос и скандали по лекарски кабинети и поликлиники ще предизвика решението на Българския лекарски съюз да наложи минимална цена на частните прегледи. В неделя на своя събор съсловната организация реши да задължи всички лекари, които преглеждат пациенти без направления от здравната каса, да искат поне 24 лв. такса за услугата. Сумата не само е висока за голяма част от населението, но и противоречи на два здравни закона, според които лечебните заведения сами определят цените за всичко, което не се плаща от НЗОК.
Правото БЛС да фиксира минимални цени е въведено през 2000 г. в приетия от съюза Кодекс на професионалната етика. Според него лекарят може сам да определя хонорара, на който работи, но не може да пада под посочен от БЛС минимум. Досега минимумът не беше определен от съсловната организация и всеки лекар, медицински център и болница решаваха сами колко пари да искат от пациентите. На практика пазарът при частните прегледи в момента е свободен. В големите градове и при хабилитирани специалисти често прегледите са над 24 лв. В малките населени места, в поликлиники в крайни квартали и особено при личните лекари таксите са доста по-ниски и могат да бъдат и 10 лв., тъй като в по-бедни райони неосигурените пациенти не могат да плащат повече и просто отказват да търсят медицинска помощ. С определянето на долния праг обаче медиците, които не го спазват, нарушават правилата за професионална етика и според закона за съсловната им организация могат да бъдат наказани с порицание, глоба до 5 минимални работни заплати или временно отнемане на правата за практикуване.
"Решението за налагане на минимална цена на частните прегледи бе взето заради много случаи на определяне на необосновано ниски цени", обясни пред "Сега" председателят на БЛС Цветан Райчинов. Според него имало абсурдни цени от 12 лв. на преглед, които нямало как да покриват разходите. "Такива цени обикновено се предлагат от колеги, настанени в помещения в общински и държавни заведения, където не се плащат високи наеми. Тези ниски цени водят до нелоялна конкуренция", коментира Райчинов. Той допълни, че сумата от 24 лв. е преценена от БЛС като обективна. Тя е 10% от минималната работна заплата. "Имаше гласове срещу фиксирането на такава цена, но мнозинството гласува решението", добави още Райчинов.
Кодексът на професионалната етика обаче не би трябвало да противоречи на законите. Затова и срещу решението на БЛС вчера се обяви и здравното министерство. От МЗ обявиха, че фиксирането на минимална цена ограничава конкуренцията, ще ощети и лекари, и пациенти и е в разрез със здравното законодателство. "Струва ми се, че не е това начинът в една пазарна икономика да се определят такива минимални цени. Не съм убеден, че цените могат да бъдат едни и същи в големия град и в малките населени места. Мисля, че този текст ще увисне във въздуха", коментира пред bTV здравният министър Стефан Константинов.
Определената минимална цена от 24 лв. за частен преглед може да бъде третирана и като картелно споразумение. Като съсловна организация БЛС е задължено лице по Закона за защита на конкуренцията, а той категорично забранява прякото или косвено определяне на цени. Подобни решения се обявяват за нищожни от Комисията за защита на конкуренцията. Това означава, че ако лекар или пациент сезира комисията и тя обяви общата цена за нищожна, медиците отново ще могат сами да определят цените си. "КЗК има право и да се самосезира", обясниха оттам, без да конкретизират дали ще го направят в случая.
Някои медицински центрове вече са започнали да спазват новите тарифи. "Не гледате ли телевизия, цените на прегледите от днес са минимум 24 лв.?!", заявиха от медицински център в Монтана. В друго заведение в града цените не бяха променени. "При различните специалисти цените са различни - за уши, нос и гърло цената е 20 лв.", коментираха от център "Деница". Цени под 24 лв. за преглед има и в голям град като София. Повечето центрове имат и цена за вторични прегледи, която навсякъде е по-ниска от тази за първична консултация. "За вторичен преглед не сме определяли тарифа. Щом това не е изрично уточнено, всеки може да приема каквато цена пожелае", коментира по този повод Райчинов.
Другата съсловна организация - адвокатуратурата, също има от години обявена Тарифа на минималните размери на възнагражденията. В нея се предвиждат минимални цени за правен съвет, за защита по наказателни дела или представляване по граждански дела. Ако някой слезе под тези минимуми, подлежи на дисциплинарни наказания, включително и със заличаване от адвокатските списъци. При адвокатите обаче правото да се определят минимални цени е изрично регламентирано в закона за адвокатурата, докато при лекарите не е така.
На няколко пъти се надигаше ропот срещу фиксирането на минимални хонорари и за адвокатите, но и досега не са атакувани пред официална институция. Според адвокатите така се гарантира качество на професията, от една страна, а от друга - има закон за правната помощ, по който хората могат да бъдат представлявани служебно. В тези случаи плаща държавата.
Директно казано - лекарите от големите градове си уреждат високи доходи.
--------------------
Блогът на Генек