Австралийски учени от университета Куинсланд изстреляха хиперзвуков самолет "Скрамджет" с прототип на революционен двигател, благодарение на който самолетите на бъдещето ще могат да се движат с 8000 км в час, съобщи Ройтерс. "Изстрелването беше успешно, няма никакво съмнение", каза ръководителят на проекта Алън Пол от Уумера, полигон за ракетни опити в южната австралийска пустиня, използван в миналото от Великобритания.
Учените изведоха прототипа с помощта на ракета на височина 35 км в горните слоеве на атмосферата. Неговият хиперзвуков двигател се е задействал при спускането на самолета към земята, след което прототипът се е разбил. Смята се, че ще са необходими няколко седмици, за да се анализират телеметричните данни и да се установи дали двигателят е работил както се е очаквало.
Самолети като изпробвания модел използват кислорода от въздуха, за да възпламенят водородно гориво. Те могат рязко да съкратят продължителността на пътуванията, като ще прелитат над Атлантическия океан за 1 час, а разстоянието между Сидни и Лондон - за два часа.
Двигатели от типа на "Скрамджет" могат да доведат до поевтиняване на изстрелването на спътници, тъй като консумират по-малко гориво и в ракетите ще има повече място за полезен товар.
Преди две седмици бе направен първи опит с подобен прототип в Австралия, но самолетът се взриви. Година по-рано НАСА изпробва неуспешно хиперзвуков самолет X-43A.
|
|