Икономисти и превозвачи се обединиха, че едномесечното замразяване на цените на горивата е с нулев, дори с отрицателен ефект. "На практика през този месец наблюдавахме дъмпинг, а това е забранено от закона и ако имаше защита на конкуренцията, премиерът и "ЛУКойл" трябваше да бъдат глобени за това, което подписват", отсече пред БНТ икономистът Георги Ангелов от "Отворено общество". Едномесечното замразяване на цените изтече вчера, а по празниците от "ЛУКойл" обявиха, че не обсъждат удължаване на мораториума. Компанията обеща в рамките на 30 дни да не вдига цените по своите бензиностанции, но през този период рафинерията й в Бургас на три пъти промени стойностите на едро, по които продава горива на другите бензиностанции.
"Ако гледаме къде е България по цени преди месец и сега, стоим на едно и също място. Нищо не се е променило, даже има отрицателен ефект", мотивира се Ангелов. Той добави, че чуждите инвеститори се опасяват от налагане на нови тавани на цените. Проверка на "Сега" показа, че отново на по-ниска цена се продава дизелът в Люксембург, Кипър, Естония и Словения.
Икономистът Лъчезар Богданов бе категоричен, че опасенията за изригване на стойностите на горивата след мораториума засега не са основателни. "Има скок през този месец в цената на петрола, но пък доларът отслабна, така че разходите на рафинерията не са се променили много. Но ако след две седмици или след два месеца нефтът поскъпне на международните пазари, българският потребител ще усети по-високите цени", поясни Богданов. Мораториумът беше подписан при около 114 долара за барел, а сега петролът се продава на международните пазари на 124 долара.
"Не може да кажем какъв ефект е имало от мораториума", заяви Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ). Столарски призна още, че възстановяването на ДДС за турски превозвачи, което правителството се готви да въведе, няма да има никакъв ефект за пазара на горива у нас. Още при представянето на мерките за поевтиняване финансовата зам.-министърка Боряна Пенчева заяви, че и схемата с ДДС, и ограничението турските ТИР-ове да влизат в България с не повече от 550 л гориво ще доведат само до повече продажби у нас.
Оказа се, че част от бизнеса пак ще подкрепи протеста на гражданите, планиран за 28 април въпреки обещанията на правителството. Към недоволните ще се присъединят членове на Националното сдружение на българските превозвачи, съставено предимно от малки фирми. Зам.-шефът му Красимир Лалов обяви, че организацията е била елиминирана от последните преговори с правителството и не е наясно с постигнатите договорки. На срещата са били споменати вече БАСАТ и Сдружението на организациите в автомобилния транспорт, представлявана от Койчо Русев.
------РЕАКЦИИ
Ръководството на БСП не е обсъждало мораториума върху цените на горивата, но според зам.-шефа на ПГ Петър Димитров той не е свършил никаква работа. "Единственият ефект от него бе приемането на поправка в закона, така че до края на годината да не се смесва дизелът с биокомпонента", обясни той. "Във висока степен пазарът на горива е монополизиран", бе категоричен соцлидерът Сергей Станишев.
"Мораториумът върху цените за един месец е несериозна работа. Държавата не трябва да изпада в подобни ситуации", реагира председателят на СДС Мартин Димитров. Позицията на ДСБ е, че ГЕРБ са се превърнали в управление, обслужващо монополите в ущърб на гражданите.
Отрицателният ефект е за някого печеливш. Но няма да споменавам името на Златев и секретаря му ББ.
------------------------------- ----------------------
Блогът на Генек