Административната реформа на кабинета се провали. След извършените съкращения в началото на мандата на Бойко Борисов министерствата са започнали отново да увеличават щатните бройки. Щатовете растат дори във финансовото министерство въпреки заричането на вицепремиера Симеон Дянков да реформира администрацията и да съкрати чиновниците.
Това показа справка на "Сега" за промените в числеността на министерствата, извършвани с цената на многократни изменения на устройствените правилници на институциите. Данните показват, че в някои министерства щатните бройки плътно се доближават до тези от времената на тройната коалиция.
Кривата в броя на чиновниците е идентична в повечето министерства. Тя тръгва с чувствително намаление на бройките в началото на мандата и после плавно започва да пълзи нагоре. Красноречив пример за това е финансовото министерство, което първоначално бе сред отличниците при съкращенията. Министерството на финансите тръгна с 650 души численост в кабинета "Борисов", падна на 602, а в момента се е спряло на щат от 632 души. Нагоре вървят и други министерства. Просветното министерство започва мандата с 485 души, пада на 427 при съкращенията и в момента е 467. За 2 години икономическото министерство е пораснало с 33-ма души и вече наброява 684 щатни бройки срещу 651 в началото на мандата. 25 нови чиновници е поело регионалното министерство, земеделското министерство се вдига от 526 на 546 души. Правосъдното министерство е едно от малкото, което е намалило щатните бройки и не е направило впоследствие обратен завой. Министерството работи в момента с 256 души на хартия при 272 стартова бройка.
Продължава да не е ясно каква част от тези щатни бройки наистина са заети и колко щатове се поддържат само на хартия. Министерствата масово държат празни бройки, които обаче са калкулирани в общите разходи за заплати. Така може да се изплаща допълнително материално стимулиране. Това обаче води до допълнителни изкривявания в модела на заплащане. Някои министерства дори предпочитат да се застраховат с разкриването на нови празни бройки за всеки случай, ако шансът предложи възможност за наемане на компетентен кадър. Такова решение взе преди броени дни просветното министерство, което поиска от МС увеличение на политическия кабинет на министъра с 3 нови места за съветници. Идея кой да бъде назначен още няма, но министърът иска да е готов да наеме подобни кадри. С това увеличение политическият кабинет на Игнатов пораства от 7 на 10 души, но все пак не достига нивата на тройната коалиция. Тогава най-близкият кръг на министъра включваше 16 души на хартия, а съветниците бяха 11.
РЕКОРДИ
С 5-има съветници министърът на образованието Сергей Игнатов изпреварва част от колегите си, а политическият му кабинет се доближава до този в мегаминистерства като регионалното и икономическото. Министрите Плевнелиев и Трайков имат по 6-има съветници, но пък политическите им кабинети са намалели спрямо тройната коалиция. Финансовият министър Симеон Дянков има политически кабинет от 8 души (17 при тройната коалиция), като съветниците сред тях са едва четирима. Политическият кабинет на културното министерство наброява 6 души (8 при тройната коалиция), а кабинетът в МОСВ е намалял от 13 на 10. Орязването на местата за зам.-министри и съветници покрай разтурянето на коалиционната формула бе едно от първите обещания на премиера Бойко Борисов.
Изобщо - какъв е смисълът на така наречения "политически кабинет", освен дето разни синекури си синекурят?
------------------------------- -----
Блогът на Генек