Прокуратурата внася малко дела за полицейско насилие, защото разследванията за това са малко, заяви шефът на Върховния касационен съд Лазар Груев вчера.
По думите му при последните няколко случая, публикувани в медиите, за които се твърди за полицейско насилие, законът трябва да се прилага, без значение кои са извършители или потърпевши. Според Груев само така ще се премахне "усещането или възможността някой да говори за две, три или повече разнообразни системи", имайки предвид изказването на посланика на САЩ Джеймс Уорлик, че в България има две правосъдни системи - за бедни и за богати. "Правила има достатъчно. Даже в някои случаи повече от достатъчно. Просто те трябва да се изпълняват и всеки един да си понесе отговорността за това, което е сторил", заключи Груев.
През м.г. само в София има 140 разследвания срещу служители на МВР. Те са за всякакви престъпления - корупция, насилие, шофиране в нетрезво състояние, кражби, принуда. Пълният отчет на прокуратурата още не е готов.
Още не е ясно дали държавното обвинение ще се занимава с бруталния арест на бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов. Засега от прокуратурата са изискали официално видеозаписа от Софийския градски съд, където той бе прожектиран миналата седмица. "Първо трябва да се запознаем със съдържанието му", обясни пред "Сега" говорителят на Софийската градска прокуратура Маргарита Немска.
Премиерът Бойко Борисов, който поиска наказания и дори уволнение за грубия арест, вчера смъмри медиите, че съчувстват на арестанти. "Днес в България да си престъпник, това означава огромно медийно време, голямо внимание от журналистите, голямо внимание за това, че си ограбил, убил или направил каквото и да било, така че тука ще имате възможност в прекрасни условия да ги интервюирате", заядливо обяви Борисов при откриването на новата сграда на "Криминална полиция".
Премиерът е доволен, че всички в "Криминална полиция" ще могат да се возят на метрото и ще стигат до 8 минути до центъра. Той обаче не сметна, че от последната спирка на метрото в "Младост" до новата сграда трябва да се хване рейс за поне 6 спирки. "Ще продължим да създаваме добри условия за служителите на МВР", обеща министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Изпълнител на обекта е фирма "Главболгарстрой". От строителната компания, както и от МВР не успяха да уточнят точно какви средства са отишли за доизграждането на сградата. Строежът й започна още през 2008 г. по времето на предшественика на Цветанов - Михаил Миков. Тогава от МВР твърдяха, че са предвидени около 20 млн. лв. за довършването на двете основни сгради, помещенията на 7-о районно и помещението на "Охранителна полиция".
Пред премиера Борисов шефът на най-голямата строителна компания у нас Симеон Пешов, която печели и най-много поръчки, благодари на правителството, че е изплатило дължимите към строителите 700 млн. лв. "По време на криза е добре печалбата в строителството да е в размер на 6%", обясни пред "Сега" Пешов. Той каза, че преди е било нормално да се извличат печалби в порядъка на 10-12% от стойността на изграденото. МВР вече обяви, че търси фирма, с която да сключи рамков договор за ремонт на 53 обекта, като едно от условията е печалбата да не е повече от 6%.
Ръководството на полицията се похвали и с лъскави килии в новата сграда на VІІ РПУ в София.
Де го лаптопа?